I dyshuari për vrasje në Tajvan arratiset në Kinë, kapet dhe futet në karantinë

schedule11:50 - 27 Nëntor, 2021

schedule 11:50 - 27 Nëntor, 2021

Politika e rreptë e Kinës për zero-Covid i ka lejuar autoritetet të zbulojnë mijëra raste të importuara të koronavirusit. Por, herë pas here ka ndihmuar gjithashtu në kapjen e një të arratisuri, shkruan CNN

Një i dyshuar për vrasje, i cili u arratis disa orë pasi dyshohet se vrau një burrë në Tajvan të hënën, tani ndodhet i karantinuar  në një hotel pas mbërritjes në qytetin bregdetar të Xiamen – duke e bërë kapjen e tij më të lehtë për autoritetet. Agjentët tajvanez të zbatimit të ligjit kanë kërkuar ndihmë nga homologët e tyre kinezë për të kthyer të armatosurin e dyshuar në ishull, tha të enjten CNN Byroja e Hetimit Kriminal të Tajvanit (CIB).

Që nga pandemia, Kina ka vendosur disa nga kufizimet më të rrepta kufitare në botë. Vizitorët e huaj, nga turistët te studentët, janë kryesisht të ndaluar të hyjnë në Kinë. Ata pak që lejohen të hyjnë, si dhe qytetarët kinezë që kthehen, duhet të karantinohen për të paktën 14 ditë.

Sipas Agjencisë Qendrore të Lajmeve (CNA) të Tajvanit, i dyshuari, Huang, i cili është rreth të 30-ave, dyshohet se qëlloi një 45 vjeçar për vdekje të hënën në New Taipei. Huang, ndërkohë, dyshohet se është larguar nga vendi i ngjarjes me një makinë, të cilën më pas  e ka braktisur në parkingun e një qendre tregtare, raporton abcnews.al

Më pas ai dyshohet se u përpoq të mbulonte gjurmët e tij duke ndryshuar dy herë rrobat dhe duke përdorur mënyra të ndryshme transporti për të arritur në Aeroportin Ndërkombëtar Taoyuan, ku hipi në një avion që u nis për në Kinën kontinentale rreth mesditës, thuhet në raport.

Tajvani dhe Kina kanë ekstraduar të dyshuar dhe dënuar kriminelë në ngushticën e Tajvanit në të kaluarën. Por me marrëdhëniet midis Taipeit dhe Pekinit në pikën më të ulët në dekada , mbetet e paqartë se si do të reagojë Pekini ndaj kërkesës së Tajvanit këtë herë.

Pekini e sheh demokracinë e 24 milionë njerëzve si pjesë të territorit të tij, pavarësisht se Partia Komuniste Kineze nuk e ka qeverisur kurrë Tajvanin. Për dekada pas themelimit të Republikës Popullore të Kinës, armiqësia mbizotëroi midis Pekinit dhe Taipeit, me tregtinë, udhëtimin dhe komunikimin kryesisht të ndërprerë dhe konfliktet ushtarake që janë vazhdimisht të tensionuara.

Në vitin 2009, Pekini dhe Taipei nënshkruan një marrëveshje të mëtejshme që institucionalizonte luftën kundër krimit dhe ndihmën e ndërsjellë ligjore, duke mbuluar “narkotikët, kontrabandën, pastrimin e parave, mashtrimin, korrupsionin dhe krime të tjera ekonomike”.

Që atëherë, Tajvani ka ekstraduar 502 kriminelë të dyshuar nga Kina, sipas të dhënave të dhëna nga Ministria e Drejtësisë e Tajvanit. Rastet e mëparshme të ekstradimit të profilit të lartë përfshijnë ish-gjyqtarin e Tajvanit Lee Dong-ying, i cili u arratis në provincën jugore të Kinës Guangdong pasi u dënua për korrupsion në Tajvan dhe Chen Yung-chih, një kriminel i kërkuar i cili u qëllua me të paktën pesë të shtëna në ishull, raporton abcnews.al

Kina, nga ana tjetër, ka ekstraduar 21 persona nga Tajvani, sipas Ministrisë së Drejtësisë së ishullit. Por marrëdhëniet midis Pekinit dhe Taipeit janë tensionuar edhe më shumë që kur Tsai Ing-wen nga Partia Demokratike Progresive tradicionalisht pro-pavarësisë u bë President i Tajvanit në vitin 2016. Dhe bashkë me të, numri i ekstradimeve nga ngushtica ka rënë gjithashtu.

Në vitin 2015, Pekini ekstradoi 63 të kërkuar në Taipei. Ky numër ra në 17 vitin e ardhshëm dhe që atëherë ka qenë në rënie. Vitin e kaluar, vetëm katër të dyshuar u ekstraduan në Tajvan nga Kina.

Dhe këtë vit, që nga shtatori, asnjë i dyshuar nuk është ekstraduar.

/abcnews.al