Hysaj në udhëkryq, pritet të largohet nga Napoli

schedule20:15 - 10 Prill, 2019

schedule 20:15 - 10 Prill, 2019

Elseid Hysaj mund të ndryshojë skuadër sezonin e ardhshëm. Mbrojtësi i kombëtares shqiptare shpreson të gjejë formën e duhur duke u larguar nga Napoli.

Ndeshja e fundit më shumë i prishi punë.

Elseid Hysaj ishte thuajse tërësisht në hije për Napolin ndaj Xhenoas, dhe në Itali nisën përsëri lajmet mbi një largim të tij nga skuadra e Serisë A.

Fjala është thjesht për një ikje, pa dhënë hollësi se ku mund të shkojë, ndonëse mbrojtësit të kombëtares shqiptare nuk është se i kanë munguar alternativat.

Problemet gjatë këtij edicioni kanë sjellë edhe ulje të vlerës së kontratës, pasi nga 40 milionë euro që pretendon klubi napolitan, ofertat mund të arrijnë deri në 25 milionë.

Trajneri Karlo Ançeloti nuk e cilëson si tepër të rëndësishëm për skemat e tij, ndonëse për shkak të rotacionit e ka aktivizuar në disa ndeshje edhe si titullar.

Gjatë verës, trajneri napolitan pritet të bëjë ndryshime në skuadër, dhe një nga të sakrifikuarit mund të jetë pikërisht Hysaj.

Duket se kohët e arta nën drejtimin e ish-trajnerit Mauricio Sarri janë larg dhe shqiptari ndoshta shpreson se mund ta gjejë sërish formën e dikurshme vetëm në një skuadër tjetër.

Dikur është diskutuar se ai mund të shkonte tek Bajerni, Atletiko apo Çelsi, por këtë vit është përmendur emri i Interit.

Kontrata e Hysajt vlen deri në 2021, ndërsa u nënshkrua në 2016, një vit pasi Hysaj u transferua nga Empoli tek Napoli për 5 milionë euro.

Një stabilizim i karrierës së mbrojtësit të djathtë do të ishte një ndihmë e madhe edhe për kombëtaren shqiptare, për të cilën Hysaj sot është kapiten./abcnews.al