Hyjnë në fuqi tarifat e reja amerikane për produktet kineze

schedule11:08 - 10 Maj, 2019

schedule 11:08 - 10 Maj, 2019

Pekini ka reaguar ashpër pas hyrjes në fuqi, mesnatën e të enjtes, së tarifave të reja amerikane për më shumë se 200 miliard dollarë produkte kineze. Ndërkohë në Uashington vijon raundi i 11-të i negociatave mes delegacionit kinez dhe atij amerikan.

Mesnatën e të enjtes në Uashington, kanë hyrë në fuqi tarifat e reja ndaj Kinës: nga 10 në 25 për qind ndaj më shumë se 200 miliard dollarë produkte kineze. Por ndërkohë në Uashington vijojnë negociatat, pavarësisht burimeve pranë dy delegacioneve të cilat konfirmojnë progrese shumë të vogla, gati të pakonsiderueshme. Pekini reagoi menjëherë duke thënë se do të kundërpërgjigjet shumë shpejt.

Ministria kineze e tregtisë në një deklaratë për media u shpreh se do të pritej deri në përfundimin e raundit të 11 të negociatave në Uashington, dhe se kishte ende shpresë që palët të bashkëpunojnë për të zgjidhur problemet ekzistuese.

Zv/kryeministri kinez Liu, i cili drejton dhe delegacionin në Uashington, para nisjes së bisedimeve u shpreh se rritja e tarifave nuk janë zgjidhja e problemit. Ai shtoi se do të fliste sinqerisht dhe synonte t; jepte fund betejës tregtare. Por gjithësesi ai pranoi se kishte problem, por çdo gjë mund të zgjidhet me vullnetin e mirë të palëve, përfundoi ai. / ABC News Albania 24/7