Hong Kongu urdhëron teste të detyrueshme Covid për të gjithë qytetarët

schedule05:19 - 23 Shkurt, 2022

schedule 05:19 - 23 Shkurt, 2022

Qeveria e Hong Kongut ka urdhëruar testimin e detyrueshëm të të gjithë 7.5 milionë qytetarëve të saj, ndërsa qyteti po lufton me infeksionet në rritje të koronavirusit. Shefja Ekzekutive Carrie Lam tha se banorët do të duhet t’i nënshtrohen tre raundeve të testeve duke filluar nga mesi i marsit. Territori po përpiqet t’i përmbahet politikës “zero Covid” të Kinës, por varianti shumë ngjitës Omicron ka mposhtur spitalet dhe objektet e tij të testimit dhe karantinës.

Ndërsa pjesët e tjera të botës po mësojnë të jetojnë me sëmundjen, politika e Kinës është të përpiqet të çrrënjosë infeksionin përmes testimit të hershëm, gjurmimit të detajuar të kontakteve dhe kufizimeve të rrepta të karantinës dhe udhëtimit. “Një deri në tre muajt e ardhshëm janë vendimtarë në luftimin e pandemisë,” u tha zonja Lam gazetarëve. “Kjo epidemi e përkeqësuar shpejt ka tejkaluar shumë aftësinë e qeverisë së Hong Kongut për ta trajtuar atë”.

Të gjithë banorët do t’i nënshtrohen tre raundeve të testimit PCR, në intervale prej rreth një jave raporton “BBC”. Zonja Lam nuk caktoi një datë për fillimin e testimit, por tha se kapaciteti do të rritet në një milion teste ditore. “Meqenëse kemi një popullsi prej rreth shtatë milionë njerëzish, testimi do të zgjasë rreth shtatë ditë”.

Në mes të testeve të detyrueshme, banorëve do t’u kërkohet të kryejnë teste të shpejta ditore të antigjenit. Ekspertët kanë paralajmëruar se një numër i madh i popullsisë mund të jetë në izolim brenda javësh. Qytete të tëra janë mbyllur në Kinë, por një lëvizje e tillë nuk po konsiderohej në Hong Kong sepse ishte “jo realiste,” tha zonja Lam.

Është hera e parë që të gjithë në rajonin e posaçëm administrativ do të testohen që është një politikë e miratuar diku tjetër në Kinë. Ish-kolonia britanike raportoi 6,211 raste të reja të martën, por shifra aktuale mendohet të jetë shumë më e lartë për shkak të një numri të madh në testime.

Hong Kongu, i cili ishte përshëndetur për kontrollin e tij pandemik gjatë dy viteve të fundit, ka parë një rritje eksponenciale të infeksioneve që kur Omicron zbuloi mbrojtjen e tij. Në dy vitet e para të pandemisë, territori regjistroi vetëm 12,650 raste dhe pak më shumë se 200 vdekje, shifra shumë më poshtë se shumica e qyteteve të tjera të përmasave të ngjashme. Numri i përgjithshëm i rasteve është pesëfishuar që nga janari.

Modelimi nga Universiteti i Hong Kongut tregon se vdekjet totale të Hong Kongut nga koronavirusi mund të arrijnë në 3,200 deri në mes të majit, me infeksione që arrijnë kulmin në 180,000 në ditë, shumë më i lartë se parashikimet e mëparshme. Dhjetëra mijëra hapësira të reja izolimi po krijohen për ata që rezultojnë pozitivë, por zonja Lam pranoi se masat e reja mund të mos kenë sukses.

Ka një lodhje në rritje midis banorëve të Hong Kongut, të cilëve u është dashur të durojnë masa të rrepta që përfshijnë mbylljen e shumicës së vendeve publike si lokalet, palestrat, kishat dhe kufizimet e rënda të udhëtimit. Qeveria gjithashtu ka luftuar për të bindur banorët që të vaksinohen, me një normë të ulët vaksinimi midis të moshuarve. /abcnews.al