Honda zbulon kur del në treg makina me hidrogjen

schedule21:19 - 30 Nëntor, 2022

schedule 21:19 - 30 Nëntor, 2022

Honda do të lançojë një version me hidrogjen të bestsellerit të saj në vitin 2024, Honda CR-V. SUV kompakt do të përdorë një qelizë karburanti që gjeneron energji elektrike përmes kombinimit të hidrogjenit të ruajtur dhe oksigjenit atmosferik, i cili lëshon vetëm ujë si nënprodukt.

Modeli do të pajiset me njësinë e fuqisë në Qendrën e Prodhimit të Performancës së Honda në Ohio, e cila përfundoi prodhimin e supermakinës Acura NSX. Honda është një nga prodhuesit e paktë të automjeteve që sheh të ardhmen e automjeteve me hidrogjen ndërsa industria kalon në emetim zero.

The Honda CR-V is also offered with a traditional hybrid powertrain.

Avantazhi kryesor që kanë automjetet me qeliza karburanti me hidrogjen ndaj baterive elektrike është se ato mund të furnizohen me karburant në vetëm pak minuta si një automjet me benzinë. CR-V do të ketë gjithashtu një bateri të vogël që mund të rikarikohet si një hibrid plug-in.

Megjithatë, Honda nuk ka lëshuar asnjë informacion mbi diapazonin e lëvizjes elektrike apo ndonjë specifikim tjetër. /abcnews.al