Historia prekëse: Ky qen gjeti lumturinë pas 13 vitesh

schedule14:57 - 19 Nëntor, 2021

schedule 14:57 - 19 Nëntor, 2021

Trembëdhjetë vjet më parë, një qenush qau vazhdimisht në një kosh plehrash dhe banorët e pakët të zonës e morën, u kujdesën për të dhe e mbajtën në bodrumin e pallatit të tyre. Mësoi të jetonte aty, të bënte banjo dielli jashtë derës së tyre, të bënte shëtitje në zonë, të shkonte për gosti me punonjësit e zonës së pastrimit dhe të konsideronte të gjithë banorët e lagjes si familjen e tij.

Me kalimin e viteve zona ndryshoi, u mbush me pallate, makina, kamionë, biçikleta dhe kalimtarë që nuk e njihnin Jason dhe kështu qeni që tashmë ishte bërë qen mbi 30 kg, u bë shkak për shumë ankesa dhe mosmarrëveshje në lagjen.

Shumë kërkuan që Bashkia ta largonte menjëherë qenin dhe të tjerë kërkuan që ai të qëndronte. Familja Argyraki, e cila e donte dhe kujdesej për të që kur ishte një qenush i vogël, hodhi hapin e madh dhe  arritën të bindin Jason të hyjë për herë të parë në jetën e tij, në një hapësirë ​​të mbyllur dhe madje edhe në një apartament.

Pavarësisht 13 viteve jetë të lirë, Jason është përshtatur lehtësisht dhe kështu jeton prej rreth një muaji në ngrohtësinë dhe komoditetin e familjes që e do dhe kujdeset për të.l.k/abcnews.al