Hidhni uthull në tualetin tuaj dhe shtypeni! Nuk e keni idenë se çfarë do të ndodhë

schedule11:14 - 24 Janar, 2022

schedule 11:14 - 24 Janar, 2022

Kush nuk dëshiron të ketë një shtëpi të pastër, me erë të bukur dhe veçanërisht në ato vende ku zakonisht mblidhen mikrobet më të shumta dhe më të rrezikshme.

Edhe duke qenë se nuk keni gjithmonë pastrues për t’ju ofruar këtë shërbim, duhet të mësoni disa alternativa në mënyrë që të jeni të mbuluar dhe të mos vareni vazhdimisht nga profesionistë të këtij lloji.

Lexoni më poshtë për mënyrën më të thjeshtë dhe më efektive që do t’ju ndihmojë të keni një banjë më të pastër dhe më të sigurt. Ajo që do t’ju duhet për të hequr papastërtitë nga tualeti është uthulla dhe soda e bukës ose solucioni i jodit.

Ngroheni një filxhan uthull në 40 gradë Celsius dhe më pas shtoni një lugë gjelle sodë buke ose tretësirë ​​jodi. Më pas tretësirën do ta derdhni në rezervuarin e sternës dhe do ta lini për disa orë. Më mirë ta bëni procedurën në mbrëmje, në mënyrë që të qëndrojë mjaftueshëm dhe të pastrojë zonën më thellë. Për të përmirësuar rezultatin, duhet të përsërisni rregullisht.

Përdorni ​​sode/jod:

Zbrazni rezervuarin për cisternën dhe fikni furnizimin me ujë. Fshijeni sipërfaqen e brendshme dhe më pas shpërndani një leckë të lagur me uthull në zonën e ndotur. Pas 2-6 orësh pastroni zonën me një sfungjer. Mundësisht jo metalike.

Vetitë pastruese të uthullës:

  • Tretë kripërat
    Pastron pjesët metalike nga ndryshku
    Ndërsa avullohet, largon aromat e pakëndshme

Nëse konsumoni uthull në ushqim…

  • Tretë gurët në veshka
    Vret bakteret që shkaktojnë çrregullime të zorrëve, si Shigella dhe E.Coli./abcnews.al