Helmimet, deputetja e Krujës: Kryebashkiaku të dorëhiqet, Alibeaj: Krim masv, të gjejmë përgjegjësit

schedule10:32 - 28 Tetor, 2021

schedule 10:32 - 28 Tetor, 2021

Deputetja e PD Merita Bakiu ka bërë përgjegjës për helmimet në Krujë, kryetarin e Bashkisë Artur Bushi, ndërsa ka kërkuar që ai të dorëhiqet.

Jemi të shqetësuar për situatën dikush duhet të mbajë përgjegjësi. 1200 qytetare te helmuar nga uji i pijshem. Kryetari i Bashkise Artur Bushi duhet te jape doreheqjen. Pergjegjes kryesor per helmimin masiv te krutaneve. Në përgjigjet që kanë ardhur mendohet se është kontaminimi i ujit”.

Deputeti Enkelejd Alibeaj tha se qeveria duhet te kishte pranuar që të diskutonim sot në parlament mbi këtë çështje të rëndë. Duke e quajtur këtë një krim masiv, deputeti shtoi se institucionet duhet të lëvizim që të gjejnë përgjegjësit. Alibeaj tha se Rama duhet të reagojë pasi e ka përgjegjësi njerëzore, politike e ligjore.

Lexo edhe: Helmimi në Krujë, Rushaj: Papërgjegjshmëri, ta diskutojmë. Balla: Hetimin s’e bën Kuvendi, jo debate kafenesh

Çfarë ka ndodhur kush e ka shkaktuar, së paku 1200 qytetarë të Krujës janë shtruar në ambientet spitalore pa ëprmendur këtu gjithë pjesën tjetër që është në shtëpi. Kush e ka shkaktuar pse e ka shkaktuar e patë dje përgjigjen e kryeministri, kam pirë vetëm një gotë nujë para ca kohësh dhe tani sdua tja di. E ka detyrë politike, njerëzore, ligjore, e hedhin topin. Bashkia ujësjellësi policia prokuroria, njerëzit atje janë duke vuajtur, askush nuk u ndodhet afër. E gjithë kjo verbëri është një problematikë që duhet ta ngremë.

Me kërkesën që paraqitëm në parlament për ta diskutuar. Skemi projektligj tha kryetarja e parlamentit. Të mos e kërkojme tani por pas disa muajsh pasi të ketë ndodhur ndonjë ftkeqësi tjetër? Jo duhet bërë sot kërkesa e llogarisë. Qeveria duhet te kishte pranuar te diskutonim sot ne parlament helmimin masiv. Vetem nga kembengulja e PD, nga prania jone e vazhdueshme ne Kruje, insotucionet po levizin nga nje kembe per te nxjerre pergjegjesit. Ky eshte nje krim masiv. Ky është një krim masiv dhe duhet të gjejmë përgjegjësit”.