Helikopteri i NASA-s kryen me sukses fluturimin e dytë në një botë tjetër

schedule22:10 - 22 Prill, 2021

schedule 22:10 - 22 Prill, 2021

Helikopteri i NASA, Ingenuity ka përfunduar me sukses fluturimin e dytë në atmosferën marsiane. Kësaj here, helikopteri fluturoi në një lartësi më të madhe prej pesë metrash, dy herë më shumë se fluturimi i së hënës, dhe më pas u anua anash duke lëvizur për dy metra.

Fluturimi në Planerin e Kuq është veçanërisht sfidues për shkak të atmosferës dhe gravitetit të ulët. Kjo do të thotë se në mënyrë që të fluturojë, helikopteri duhet të jetë shumë i lehtë dhe të rrotullojë “krahët” jashtëzakonisht shpejt.

LEXO EDHE: Roveri i NASA-s prodhon oksigjen në atmosferën e planetit Mars

Ingenuity është përpjekja e parë e agjensisë hapësinore amerikane për një fluturim të mundësuar, kontrolluar në një botë tjetër. Të hënën, helikopteri u ngjit në qiellin marsian për më shumë se 20 sekonda. Helikopteri pritet të bëjë dhe 4 fluturime në distanca të tjera. /abcnews.al