Haradinaj reagon ndaj propagandës serbe: Do të mbaj Serbinë jashtë Kosovës

schedule13:00 - 24 Gusht, 2019

schedule 13:00 - 24 Gusht, 2019

Mediat serbe vijojnë të aludojnë rreth arsyes për ftesën që iu pak kohë më parë kryeministrit në detyrë të Kosovës Haradinaj nga gjykata special në Hagë. Haradinaj u shpreh se nuk do të lejonte asnjë mbetje të Serbisë në Kosovë.

Pas ftesës së Gjykatës Speciale për Ramush Haradinaj, mediat serbe në vazhdimësi kanë propaganduar rreth asrsyes së kësaj ftese për ish-komandanti i Zonës së Dukagjinit në Gjykatën Speciale.

Disa media raportojnë se Haradinaj është ftuar rreth rastit të “Shtëpisë së Verdhë”, ndërkohë politikani serb Millovan Dreçun shprehet se janë mbledhur ‘fakte’ të reja kundër Haradinaj të cilat janë dorëzuar në Hagë. Mediar në Kosovë citojnë ato serbe sipas të cilave ekziston një dëshmitar serb me emrin Dragoljub Stankovic, i cili do të dëshmojë në Gjykatën Speciale. Siç ka thënë Stankovic për serben ‘Politika’, “Haradinaj do të gjykohet për periudhën pas 30 shtatorit të 1998-ës”, raporton  Gazeta Express. Ai ka thënë se “ka dëshmi të shumta të cilat do ta shpallin fajtor Ramush Haradinaj”.

Lidhur me këto shkrime ka reaguar kryeministri në detryë i Kosovës dhe kreu i AAK’së, duke thënë se kjo ndodh nga mbetjet e Sllobodan Milloshevic. Haradinaj thotë se tashmë Kosova është shtet me ushtri, dhe se Serbia nuk do të ketë më asgjë në Kosovë.

“Mbetjet e Milloshevic nuk po ndalen! As unë nuk do të ndaloj që ta mbaj Serbinë jashtë Kosovës. Fuqizuam shtetin tonë me ushtri dhe përmes tarifave kemi mbrojtur tregun tonë. Kosova është shtet sovran në tërë territorin e saj dhe Serbia nuk do të ketë kurrë më punë këtu!”, shkruan Haradinaj në profilin e tij në Facebook. /ABC News Albania 24/7