Hakmarrje për dikatorin Franko në Spanjë

schedule09:44 - 9 Nëntor, 2018

schedule 09:44 - 9 Nëntor, 2018

Policia spanjolle ka parandaluar një atentat ndaj kryeministrit Pedro Sançez. Autori, një snajperist, pranoi se do të vrisje shefin e qeverisë për tu hakmarrë ndaj faktit që ky i fundit urdhëroi heqjen e eshtrave të diktatorit Franko nga memoriali i luftës civile.

Ai kishte përgatitur armët e tij dhe po kërkonte detaje në agjendë. Një snajperist profesionist ishte gati të vriste Kryeministrin spanjoll, Pedro Sánchez, fajtor në sytë e tij, se donte të hiqte trupin e diktatorit Francisco Franco nga memoriali i luftës civile. Me këtë akuzë u arrestua në Terrassa të Katalonjës, Manuel Murillo Sánchez, 63 vjeç, me profesion spiun dhe një ekspert i armëve të zjarrit. Në shtëpinë e tij, Mossos d’Esquadra, policia katalane, gjeti një arsenal: 16 armë të shkurtra dhe të gjata, përfshirë një pushkë ushtarake dhe katër pushkë me precizion të lartë, të afta për të goditur objektivat mbi një kilometër larg.

Dy automjetin e tij u gjetën dhe dy pistoleta, njëra prej të cilave u modifikua në mënyrë ilegale. Synimi për të vrarë shefin e qeverisë spanjolle u pranua nga vetë Murillo në marrjen në pyetje në burg: “Unë kam qenë i gatshëm të sakrifikoj veten për Spanjën”, ka thënë ai sipas asaj që raportojnë mediat spanjolle. Murillo, sipas të dhënave të para, frekuentonte me vite të tëra ambjente pranë së djathtë ekstreme spanjolle, por nuk kishte asnjë dosje penale. Policia arriti të bllokojë vrasjen, sepse Murillo kërkoi ndihmë nga një grup (shumë i ngushtë) në Ëhattsapp, për përgatitjen e sulmit, veçanërisht snajperisti kërkonte detaje mbi axhendën e udhëheqësit socialist./abcnews.al