Hahn dhe Kurz urojnë Presidentin e ri të Maqedonisë

schedule12:40 - 6 May, 2019

schedule12:40 - 6 May, 2019

Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Europian, Johanes Hahn i uroi fitoren në zgjedhjet presidenciale Stevo Pendarovskit. Në profilin e tij në Tuiter ai shkruan ndër të tjera se prêt me padurim bashkëpunimin për agjendën e reformave për në BE-së, në kontekst të konkluzioneve të vitit të kaluar të Këshillit Evropian, që i hapën rrugën fillimit të bisedimeve me BE-në në qershor, për Maqedoninë e Veriut.

Një mbështetje të fortë Pendarovskit i ka ardhur edhe nga kancelari austriak Sebastian Kurtz, i cili e ka garantuar se do ta mbështesë Maqedoninë e Veriut në rrugën e integrimit evropian./ABC News Albania 24/7