Guaido dënohet me qëndrimin larg çdo posti zyrtar për 15 vjet

16:51 | 29/03/201916:510

Qeveria e Venezuelës ka vendosur të dënojë tashmë ish kryetarin e parlamentit njëkohësisht liderin e opozitës Guaido. Ai duhet të qëndrojë larg çdo posti zyrtar në 15 vitet e ardhshme. Vendimi u mor pasi sipas qeverisë, stili i jetesës dhe shpenzimet e tij nuk përputhen me të ardhurat e një deputeti

Një teatër. Kështu e ka komentuar lideri i opozitës Huan Guaido vendimin e qeverisë venezueliane që e dënon atë të qëndrojë larg çdo posti zyrtar për 15 vjet.

Akuza që rëndon ndaj tij është se ai nuk ka deklaruar origjinën e fondeve për të paguar misionet jashtë vendit në fillim të mandatit të tij parlamentar. Bëhet fjalë për rreth 84 mijë euro.

Gjatë një mitingu në Karakas, Guaido u kërkoi venezuelianëve që të protestojnë sërish këtë të shtunë kundër presidentit Nikolas Maduro, i cili refuzon të japë dorëheqjen pavarësisht se nuk e ka më mbështetjen e parlamentit.

Lideri i opozitës u shpreh ndër të tjera se, populli nuk mund të gënjehej nga akuzat e rreme që i bëheshin atij.

Sipas vendimit të qeverisë, shpenzimet e Guaido dhe stili i tij i jetesës nuk përputheshin aspak me të ardhurat e një deputeti, dhe për këtë arsye presidenti Maduro e pezulloi atë nga posti i kryetarit të parlamentit.

Në këtë klimë të tensionuar, përfaqësuesja e lartë për politikat e jashtme në Bashkimin Evropian, dënoi vendimin e marrë nga Guaido duke kërkuar dhe një herë më shumë mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale të lira, transparente dhe të besueshme, sa më shpejt të jetë e mundur.

Ajo kërkoi gjithashtu dhe lirimin e menjëhershëm të të burgosurve politikë.

Edhe pse energjia elektrike në vend është kthyer, shkollat vijojnë të qëndrojnë të mbyllura në pjesën më të madhe të vendit./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono