Gruaja thyen rekordin Guinness, rrit qerpikët më të gjatë në botë

schedule14:59 - 12 Qershor, 2021

schedule 14:59 - 12 Qershor, 2021

Një grua kineze theu rekordin botëror Guinness, pasi qerpiku i saj arriti gjatësinë prej 8 inç (20 cm).

Ju Jianxia, ​​e cila fillimisht vendosi rekordin në qershor 2016, kur qerpiku i saj më i gjatë ishte 4.88 inç i gjatë, tha se mjekët nuk janë të sigurt pse qerpikët e saj rriten kaq shumë.

“Unë për herë të parë kuptova që qerpikët e mi po rriteshin në 2015. Ata vazhdojnë të rriten ngadalë, duke u bërë më të gjatë dhe më të gjatë”, tha Jianxia për Guinness World Records. “Kam vizituar profesionistë të mjekësisë për të zbuluar pse qerpikët e mi janë më të gjatë se qerpikët e të tjerëve. Mjeku nuk mund ta shpjegonte këtë dhe ai ndjeu se ishte vërtet e mahnitshme.”

“Unë gjithashtu u përpoqa të gjej arsye shkencore si gjenet ose diçka tjetër. Sidoqoftë, askush nga familja ime nuk ka qerpikë të gjatë si unë, kështu që nuk mund të shpjegohet”, tha ajo.

Qerpiku më i gjatë i Jianxia, ​​i vendosur në qepallën e sipërme të syrit të saj të majtë, u mat zyrtarisht në 8 inç (20 cm), duke vendosur një rekord të ri.l.k/abcnews.al