Gratë po konsumojnë alkool gjithnjë e më shumë se burrat, sipas hulumtimeve

schedule18:20 - 6 Shtator, 2023

schedule 18:20 - 6 Shtator, 2023

Hulumtimet e reja tregojnë se përkundër faktit se meshkujt kanë ende më shumë gjasa të vdesin nga sëmundjet e lidhura me alkoolin, hendeku mes tyre dhe femrave po ngushtohet. Rritja e numrit të vdekjeve është rezultat i barazisë së pafat gjinore, pasi gratë tani po arrijnë të pijnë gota pothuajse po aq sa burrat.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se 49 për qind e grave pinin pije në muajin e kaluar, krahasuar me 55 për qind të burrave. Gratë në të tridhjetat dhe të dyzetat, veçanërisht, tani po pinë më shumë se homologët e tyre meshkuj, shkruan National Geographic.

Ndryshe nga drogat e forta, alkooli përgjithësisht shihet si një mënyrë më pak e rrezikshme për të lehtësuar stresin dhe për të ulur frenimet për gratë, thotë Druthi Patel, një specialiste e psikiatrisë së varësisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Miami.

“Është e ligjshme, e disponueshme dhe jo si tabu shoqërore, kështu që gratë ndihen më pak të shqetësuara për pirjen e alkoolit,” thotë ajo./abcnews.al