Golashënuesit më të pabesueshëm në historinë e futbollit

schedule16:23 - 16 Shtator, 2022

schedule 16:23 - 16 Shtator, 2022

Debutimi i Erling Haaland te Manchester City doli të ishte i pabesueshëm  në tetë ndeshje për “qytetarët” ai shënoi dymbëdhjetë gola. Në të njëjtën kohë, rezultoi të shënonte si në Premier League ashtu edhe në Champions League. 

Në ndeshjen e tij të parë, Erling shënoi një dopietë. Në të njëjtën kohë, kudo që luan norvegjezi, aftësia e tij për të shënuar gola mund të ketë vetëm zili. Qoftë Borussia Dortmund apo Red Bull Salzburg, Haaland tregoi kudo cilësitë e tij të golave. Që nga mesi i shtatorit 2022, sulmuesi ka shënuar 147 gola në 191 ndeshje.

Një rezultat i ngjashëm na dha një arsye për të kujtuar, dhe kush tjetër në historinë botërore ka statistika të tilla?

Është e rëndësishme të theksohet se Haaland është vetëm 22 vjeç. Kjo do të thotë se ka ende gati dhjetë vite për të luajtur në një nivel të lartë përpara, dhe ndoshta më shumë nëse norvegjezi ndjek disiplinë strikte. Kur analizojmë numrin e golave, duhet theksuar se janë dy federata statike që mbajnë statistika të futbollit: IFFHS dhe RSSSF. E para (Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit, IFFHS) numëron golat e shënuar vetëm në nivelin më të lartë, e dyta numëron të gjithë golat gjatë karrierës së një lojtari. Sigurisht, preferenca i jepet IFFHS, por ne nuk do të anashkalojmë drejtuesit e vlerësimit të Fondacionit të Statistikave të Futbollit RSSSF, marrë nga www.euro-football.ru.

IFFHS golashënuesit më të mirë në gola të shënuar

Cristiano Ronaldo (Manchester United, Portugali, 37 vjeç) – 860 gola

Lionel Messi (PSG, Argjentinë, 35 vjeç) – 801 gola

Pele (Brazil, 81 vjeç) – 762 gola

Romario (Brazil, 56 vjeç) – 755 gola

Ferenc Puskas (Hungari, vdiq në vitin 2006 në moshën 79 vjeçare) – 729 gola

Pesëshja e parë është thjesht e pabesueshme. Dhe shumë më i pabesueshëm është fakti që dy vendet e para i zënë lojtarë që mund të rrisin rezultatet e tyre. Është e kuptueshme pse quhen alienë. Por Messi ka një gol më të rëndësishëm sesa të shënojë sa më shumë gola. Ai dëshiron të jetë kampion bote.

Numri i golave ​​të shënuar nga Pele dhe Ferenc Puskas është më i vështirë për t’u numëruar. Mbreti i futbollit ka luajtur nga viti 1957 deri në vitin 1977 dhe ylli spanjoll-hungarez, emri i të cilit mban çmimin për golin më të mirë, nga viti 1943 deri në vitin 1966. Natyrisht, statistikat atëherë ishin në një nivel tjetër, por rezultati mbetet rezultat, shkruan abcnews.al.

Midis tyre u nda një tjetër brazilian i famshëm, Romario, i cili tani është senatori i Rio de Janeiro. Mosmarrëveshjet e tij me Pelen për numrin total të golave ​​të shënuar janë të njohura, por sot nuk kanë rëndësi, pasi Ronaldo dhe Messi kanë shkuar shumë përpara. Megjithatë, sipas RSSSF, Erwin Helmchen nga Gjermania konsiderohet golashënuesi më i mirë në historinë e futbollit, i cili ka shënuar 987 gola në periudhën 1924-1951, pasi ka kaluar 577 ndeshje në fushë (1.71 për lojë!). Cristiano Ronaldo zë vetëm vendin e katërt në këtë renditje, pas gjermanit. Çeku Joseph Bikan (950 gola) dhe anglezi Ronnie Rook (931 gola).

Por ata të gjithë luajtën në epokën e paraluftës, kështu që të gjykosh numrin e saktë të golave ​​është tepër e vështirë. Pa dyshim, rezultatet e Haaland dhe një tjetër sulmuesi modern, jo më pak shënues, Kylian Mbape (229 gola) janë ende shumë më modestë se golashënuesit e njohur.

Por norvegjezi dhe francezi janë ende shumë të rinj dhe dinamika e golave ​​të tyre është e barabartë dhe madje e kalon shpejtësinë e mposhtjes së portës kundërshtare nga Ronaldo dhe Messi. Prandaj, askush nuk do të habitet nëse për dhjetë vjet do të thyhen rekordet aktuale. /abcnews.al/