Gjithçka që ju nevojitet për të pastruar para se të vijë dimri

schedule15:40 - 2 Tetor, 2021

schedule 15:40 - 2 Tetor, 2021

Do të falënderoni veten!

Vjeshta është mundësia ideale për të pastruar disa vende në kohë që do ta bëjnë më të lehtë pastrimin gjatë dimrit. Për më tepër, asgjë nuk e ndihmon zvarritjen si një afat i mirë, i modës së vjetër.

Nëse i keni shtyrë punët e mëposhtme shtëpiake për pjesën tjetër të vitit, këto janë gjërat më të mira për të bërë në javët e ardhshme:

Ulluqet
Nëse nuk i pastroni ulluqet para dimrit, mbeturinat e grumbulluara mund të krijojnë bllokime dhe të rrjedhin në çati. Do të ishte më mirë të punësoni një profesionist.

Dritaret
Është mirë të lani dritaret në një ditë vjeshte sepse në diellin e nxehtë të verës, uji avullon shpejt, duke lënë vija.

Rrugët e frymëmarrjes
Do të ishte më mirë ta bëni këtë punë para se të ndizni nxehtësinë për dimër.

Oxhak
Nëse keni fatin të keni një shtëpi me fireplace, do të ishte mirë të pastroni oxhakun para fillimit të dimrit në këtë mënyrë, ju parandaloni zjarret e oxhakut dhe tymin e tepërt.

Palltot e dimrit teknikisht, zakonisht rekomandohet që të pastrojmë palltot tona dimërore para se t’i ruajmë për verën, por nëse kjo nuk ndodhi këtë vit, tani është koha për ta bërë këtë. Kontrolloni etiketat e rrobave dhe jepini tharëses në kohë.

Mobilje dhe hamakë në natyrë

Para se të ruani mobiljet e oborrit dhe hamakët në bodrum ose nën një mbulesë të papërshkueshme nga uji për dimër, bëni një pastrim të shpejtë. Në këtë mënyrë, nuk do të krijohen njolla dhe ju do të kënaqeni veten në pranverë./abcnews.al