Gjërat që duhet të dini para se të vendosni pirsing!

schedule22:06 - 29 Janar, 2021

schedule 22:06 - 29 Janar, 2021

Shumica prej nesh ka parë ose dëgjuar për njerëz që i kanë shpuar veshët me një pistoletë shpuese. Nuk e vëmë në dyshim dhe mendojmë se është normale, por shpimi me pistoletë në fakt mund të dëmtojë veshët tanë. Ne mund të mos mendojmë dy herë për një procedurë kaq të shpejtë, por është e rëndësishme të dini disa gjëra para se të vendosni të lini një takim për këtë punë. Ka disa gjëra që ju duhet të dini përpara se të vendosni pirsing.

  1. Disa metale nuk janë të sigurta.

Kur vendosni pirsing  është më mirë të shmangni argjendin e pastër sepse njolloset lehtë dhe mund të shkaktojë alergji dhe të mbledhë baktere. Nikeli dhe ari nuk do të ishin zgjedhje e mirë, sepse ato mund të irritojnë lëkurën tuaj. Është më mirë të zgjidhni metale si titani, çeliku inox kirurgjik dhe niob. Titani është perfekt për njerëzit me lëkurë të ndjeshme.

  1. Mund të keni probleme më vonë

Sigurohuni që i dini rreziqet që vijnë me shpimin e trupit tuaj. Nëse mësoni shenjat paralajmëruese, mund të parandaloni që problemi të zhvillohet në diçka më serioze dhe e komplikuar për tu trajtuar.

  1. Nuk është e mjaftueshme që thjesht të shpëlani pirsing me ujë.

Infeksionet mund të parandalohen nëse nuk harroni për kujdesin e rregullt pas. Sidoqoftë, pastrimi i shpimit nuk është si larja e fytyrës. Duhet të lahet me një tretësirë ​​të kripur. Për shembull, nëse keni marrë një shpuarje hunde, mund të mbushni një filxhan të vogël me tretësirë ​​të kripur dhe ta zhytni hundën atje. Ju gjithashtu mund të përdorni topa pambuku për të aplikuar këtë zgjidhje nëse keni lloje të tjera të pirsing.

  1. Mund të duhet shumë kohë për t’u shëruar.

Në varësi të vendit ku ndodhet shpimi, mund të duhet më pak ose më gjatë për t’u shëruar plotësisht. Për shembull, shpimi i hundës zakonisht kërkon nga 4 deri në 6 muaj për t’u shëruar. Lobave të veshit mund t’u duhen vetëm 4 deri në 8 javë, ndërsa për kërcit e veshit mund të duhen 6 muaj etj. Kështu që është e rëndësishme të mbani mend me kujdesin e mëvonshëm dhe të shmangni notin në vendet ku uji mund të ketë shumë baktere, si pishina publike, vaska të nxehta dhe liqene.

  1. Shmangni pistoletën shpuese.

Ju do të shihni pistoleta shpuese nëse vendosni të merrni një shpim në qendër tregtare. Ato janë të ripërdorshme dhe nuk mund të sterilizohen si duhet, kështu që rrit rrezikun e infektimit. Për shkak të mënyrës sesi funksionon mekanizmi i pistoletës shpuese, ka të ngjarë të shkaktojë dëmtime të indeve dhe probleme të tjera serioze. Ato gjithashtu mund të mos funksionojnë mirë, ose të përdoren në mënyrë jo të duhur. Megjithëse punonjësit e dyqaneve janë trajnuar se si t’i përdorin ato, trajnimi nuk është i standardizuar. Kjo është arsyeja pse është më mirë të shkoni direkt në një sallon shpues. Kërkesat atje janë të rrepta, kështu që ju do të jeni në duar të sigurta të një profesionisti. Ata gjithashtu do të përdorin gjilpëra në vend të pistoletës, të cilat janë me një përdorim, sterile dhe nuk do të dëmtojnë lëkurën tuaj.

  1. Mos vendosni pirsing në stomak bosh.

Hani një vakt ushqyes dhe pini mjaft ujë para se të shkoni të vendosni pirsing, përndryshe, mund të ndjeheni të trullosur. Sigurohuni gjithashtu të flini mjaftueshëm, dhe vlerësoni nëse ndiheni mirë në përgjithësi. Nëse jeni i sëmurë, është më mirë ta mendoni dhe njëherë./e.b-abcnews.al