Gjëra të vogla që do ta përmirësojnë marrëdhënien tuaj në fund të ditës

schedule01:07 - 3 Janar, 2022

schedule 01:07 - 3 Janar, 2022

Ekziston një ide e gabuar se në një marrëdhënie, gjestet e mëdha janë ato që duhet të marrin të gjitha lëvdatat dhe që bëjnë diferencën, por nëse duam të flasim drejt, pamja fshihet në bodrume. Në akte të vogla, të thjeshta, të përditshme që shprehin dashurinë, interesin dhe e bëjnë çiftin vërtet mirë dhe të lumtur së bashku.

Marrëdhëniet njerëzore nuk janë aspak të lehta. Ata duan punë, reciproke jo të njëanshme, kompromise, lëshime dhe komunikim që janë A dhe Z. Periudha e vështirë që po kalojmë, sidomos pas dy karantinave, sigurisht që krijoi shumë tension në marrëdhënien tuaj, nervat po rrihnin të kuq. erotizmi mund të humbet, por në fund të ditës mund të shtriheni në shtrat dhe të mendoni se po, keni një marrëdhënie të fortë dhe mund ta rinovoni atë me shembujt e mëposhtëm:

Vepra të vogla që tregojnë se jeni të interesuar

Dallimi në një marrëdhënie vjen nga gjërat, në dukje, shumë të parëndësishme, shumë të vogla të jetës së përditshme, veçanërisht nëse është një marrëdhënie afatgjatë, të cilën pak a shumë do ta ndjeni ndonjëherë duke u larguar nga partneri juaj dhe sigurisht e kundërta. . Filloni duke bërë një filxhan kafe në mëngjes dhe për të para se të ngrihet nga shtrati. Ose më mirë akoma, mëngjes për të dy. Është mendimi që ka më shumë rëndësi dhe më pas lëvizja.

Thuaj faleminderit

Është një fjalë me një kuptim kaq të madh. Thuaj faleminderit për pastrimin e enëve pas darkës, edhe nëse ishte radha e tij. Jepini atij një arsye të mirë për sjelljen e tij të mirë dhe bëjini të ditur se e vlerësoni vërtet. Është e rëndësishme të shprehësh mirënjohjen që është pjesë e jetës tënde dhe sa shumë do të thotë për ty dhe jo ta shfaqësh vetëm kur bën diçka të larmishme për ty.

Mos lejoni që celulari të hyjë vazhdimisht mes jush

Duhet të ketë kohë cilësore kur jemi bashkë dhe nëse celulari bie vazhdimisht ose vazhdimisht e përqendroni vëmendjen atje, nuk ju ndihmon, sidomos nëse nuk jetoni ende bashkë. Instagram, facebook, emailet mund të presin. Studime të ndryshme kanë treguar se marrëdhënia me celularin ndikon ndjeshëm në shëndetin e jetës suaj personale. Edhe në komunikim. Nëse jeni të zemëruar me të për ndonjë arsye dhe jeni larg, kufizoni mesazhet në atë moment dhe merrni kohën tuaj. Problemet duhet të diskutohen gjithmonë ballë për ballë, ose nëse kjo nuk është e mundur, qoftë edhe përmes telefonit. Mesazhet e irrituar sjellin vetëm sherr.

Jep një përqafim

Tani me karantinën përqafimi është ajo që na mungon më shumë dhe tani e kuptojmë se sa i rëndësishëm është. Mund të duket si lëvizja më e thjeshtë dhe klasike në një marrëdhënie, por kontakti fizik me kohën është i kufizuar për disa arsye dhe lidhja mes jush humbet. Mundohuni të shmangni lëvizjet kalimtare që kanë sjellë rutinë në marrëdhënie, por për të pasur këtë përqafim të papritur që tjetri nuk e pret, mbajini dorën në makinë ose kur shikoni një film. Jo gjithmonë, por është mirë të afrohesh në mënyra kaq të thjeshta.

Gjeni kohë për veten tuaj

Në gjithë këtë kaos që mbizotëron, në punët që të konsumojnë shumë kohë nga përditshmëria dhe puna me telekomandë, nuk gjen kohë për veten. Të shpenzosh kohë me veten, pavarësisht nëse do të thotë të kujdesesh për pamjen e saj apo thjesht të kujdesesh për interesat e tua, jo vetëm që siguron që të ndihesh i ngopur në ditën tënde, por që do të jesh versioni më i mirë i vetes dhe mundesh për të shijuar më mirë kohën. ju do të shpenzoni me marrëdhënien tuaj./abcnews.al