Gjeorgjia: Do të punojmë me vendosmëri për të marrë statusin e kandidatit

schedule22:40 - 23 Qershor, 2022

schedule 22:40 - 23 Qershor, 2022

Presidentja e Gjeorgjisë Salome Zurabishvili ka siguruar se vendi i saj është i vendosur të ndërmarrë hapat e nevojshëm për t’u bërë kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Edhe pse 27-të vendet anëtare e mirëpritën synimin e Gjeorgjisë për t’u bashkuar me familjen evropiane, atyre nuk u është dhënë statusi i anëtarësimit deri më tani, duke bërë thirrje për më shumë reforma. Statusi iu dha sot Ukrainës dhe Moldavisë.

” Ne jemi gati të punojmë me vendosmëri në muajt e ardhshëm për të fituar statusin e kandidatit”, tha Presidenti Zurabishvili në një mesazh në Tëitter pasi udhëheqësit e Bashkimit Evropian pranuan “perspektivën” e Gjeorgjisë për t’u bashkuar me bllokun në të ardhmen. /abcnews.al