Gjashtë sekrete për të pasur një lëkurë të përsosur dhe të freskët

schedule07:26 - 3 Maj, 2021

schedule 07:26 - 3 Maj, 2021

Kujdesi ditor i fytyrës është një rregull, të paktën për ata që duan të kenë një lëkurë të ndezur, të freskët dhe të shëndetshme . Dhe ndërsa kujdesi për lëkurën ka zënë gratë për më shumë se 6,000 vjet, kur mostrat e para kozmetike u shfaqën në Egjiptin e Lashtë, me kalimin e viteve u zbuluan teknika të reja për arritjen e lëkurës së përsosur, siç janë gjashtë këshillat e mëposhtme më poshtë.

Rutina e kujdesit për lëkurën

Nëse dëshironi të merrni një lëkurë të përsosur të freskët, duhet të ndiqni një rutinë të qëndrueshme të kujdesit të lëkurës në rendin e mëposhtëm: pastrimi (shmangni pastruesit e ashpër që zhvesh lëkurën), shtresimi (kimik ose natyral), është e rëndësishme të hiqni shtresat e qelizat e vdekura të lëkurës dhe nxisin rritjen e qelizave të reja), hidratimi (vulosni lagështinë pasi përdorni një krem ​​hidratues si glicerinë ose acid hialuronik, i cili hidraton lëkurën).

Vitaminë C

Produktet për kujdesin e lëkurës të pasura me vitaminë C do të ndriçojnë lëkurën tuaj dhe do të zvogëlojnë ndryshimin e ngjyrave. Ata janë gjithashtu të shkëlqyeshëm pasi ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë.

Dietë e duhur

Qëndroni të hidratuar, përfshini yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj për ta mbajtur lëkurën tuaj të trashë dhe të hidratuar, zgjidhni ushqime të pasura me antioksidantë dhe ulni ushqime me indeks të lartë glicemik.

Mos pini duhan

Pirja e duhanit zvogëlon rrjedhën e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në qelizat e lëkurës, duke e bërë lëkurën tuaj të duket e shurdhër.

Gjumi

Gjumë për të paktën tetë orë-disa njerëz mund të kenë nevojë edhe më shumë, është kryesore për shëndetin e trupit tonë. Heqja e gjumit shoqërohet me depresion, sëmundjen Alzheimer, diabet, sëmundje të zemrës, shtim në peshë, ndërsa ndikon në sistemin imunitar dhe është treguar se ata që flenë më shumë kanë jetëgjatësi më të madhe. Gjumi i pamjaftueshëm do të ndikojë në lëkurën dhe shëndetin tuaj.

Ulni stresin

Kur jeni të stresuar, trupi juaj rrit prodhimin e hormonit të stresit kortizol, i cili luan një rol në sa yndyrë çliron trupi juaj nga gjëndrat dhjamore. Nëse keni shumë vaj, kjo mund të çojë në puçrra./abcnews.al