Gazetarja e Al Jazeera qëllohet për vdekje nga forcat izraelite në krye të detyrës

schedule08:27 - 11 Maj, 2022

schedule 08:27 - 11 Maj, 2022

Forcat izraelite kanë qëlluar për vdekje gazetaren e Al Jazeera, Shireen Abu Akleh në Bregun Perëndimor të pushtuar, sipas ministrisë palestineze të shëndetësisë.

Ajo u godit nga një plumb të mërkurën ndërsa mbulonte bastisjet izraelite në qytetin e Jeninit dhe u dërgua me urgjencë në spital në gjendje kritike, sipas ministrisë dhe gazetarëve të Al Jazeera.

Ajo u deklarua e vdekur në spital, tha ministria.

Rrethanat e vdekjes së saj nuk ishin të qarta, por videot e incidentit tregojnë se Abu Akleh u qëllua në kokë, tha Nida Ibrahim nga Al Jazeera.

“Ajo që ne dimë tani për tani është se ministria palestineze e Shëndetësisë ka njoftuar vdekjen e saj. Shireen Abu Akleh, po mbulonte ngjarjet që po shpalosen në Jenin, veçanërisht një bastisje izraelite në qytet, i cili është në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, kur ajo u godit nga një plumb në kokë, “tha Ibrahim, duke folur nga qyteti palestinez Ramallah.

“Siç mund ta imagjinoni, kjo është një tronditje për gazetarët që kanë punuar me të.”

Duke folur mes lotësh, Ibrahim tha se Abu Akleh ishte një “gazetare shumë e respektuar” e cila ka punuar me Al Jazeera që nga fillimi i Intifadës së dytë palestineze në 2000.

Ebu Akleh kishte veshur një jelek shtypi kur ajo u vra.

Një tjetër gazetar palestinez u qëllua gjithashtu nga një në shpinë, tha ministria e Shëndetësisë. Ali Samudi, i cili punon për gazetën Quds me bazë në Jerusalem, u raportua në gjendje të qëndrueshme./abcnews.al/