Galtier: Eleminimi i Juventus dhe Barçës surprizë, Napoli i mrekullueshëm

schedule21:35 - 25 Nëntor, 2022

schedule 21:35 - 25 Nëntor, 2022

Intervistë e gjatë e Christophe Galtier , trajner i PSG, me “Marca”. Trajneri francez foli për grupin e Champions League, ku përfshiheshin Juventus, Benfica dhe Maccabi Haifa.

“Synimi ishte të paktën të kalonim fazën e grupeve, tifozët dhe shtypi mendojnë se është normale, ata menduan se shorti ishte i lehtë, por nuk ishte. Në Ligën e Kampionëve asgjë nuk është e lehtë, ishte gjithashtu hera e parë në histori që kishte një kalendar kaq kompakt dhe të vështirë, kjo është arsyeja pse disa skuadra zakonisht e bënin atë nuk e kaluan fazën e grupeve. Ne luajtëm për pesë muaj e gjysmë. Çfarë befasie të shohësh skuadra si Juve, Atletico dhe Barcelona të largohen.”

Cilat skuadra kanë qenë më në formë?

“Napoli dhe Bayern, dy udhëtime të pabesueshme”.

I shqetësuar se si do të kthehet Messi nga Kupa e Botës?

“Unë nuk mendoj se Messi do të ketë motivime të ndryshme pas Kupës së Botës. Ka kaq shumë parametra për t’u marrë parasysh, gjëja e parë që duhet ditur është nëse ai dëshiron të vazhdojë, edhe nëse vendime të caktuara merren nga lojtari dhe nga Luis Campos ( drejtori sportiv)”.

Po për Mbappe?

“E njëjta situatë si Leo. Kur një lojtar është i lumtur në një vend, ai nuk ka arsye të largohet. Nëse lojtari kënaqet në fushë dhe ndjen se është në një ekip që mund të fitojë sfida të mëdha, ai nuk ka arsye të largohet”.

Si keni arritur ta mbani atë?

“Nuk ka të bëjë me paratë. Unë mendoj se ai thjesht e do PSG-në dhe e shijon atë. Nëse është i lumtur, pse nuk duhet të luajë këtu sezonin e ardhshëm?”/ h.ll/abcnews.al