Gabimet që bëni kur lani fytyrën dhe duhet të ndaleni menjëherë

schedule21:50 - 11 Qershor, 2021

schedule 21:50 - 11 Qershor, 2021

Për një lëkurë të ndritshme dhe të bukur, ekspertët e fushës rekomandojnë një pastrim të plotë të fytyrës. Në fakt, është A dhe O në rutinën tonë të kujdesit për fytyrën, e cila garanton një lëkurë të shëndetshme dhe të pastruar, edhe me kalimin e viteve.

Kështu që tani që kemi më shumë kohë në shtëpi, kjo është koha e duhur për të kaluar kohën që na duhet për t’u kujdesur për fytyrën tonë.

Përveç kremit hidratues, natyrisht edhe kremi kundër diellit (edhe në shtëpi), por edhe maskat e bëra vetë që mund t’i bëni dhe t’i vendosni në fytyrë për shtresim dhe përtëritje, çfarëdo që të bëni duhet ta bëni ashtu si duhet. Si të lani fytyrën. Pra, ekzistojnë dy gabime që duhet t’i shmangni menjëherë nëse doni që fytyra juaj të duket e shëndetshme dhe me shkëlqim.

E para është që ta lani me vakët ose shumë herë me ujë të nxehtë. Një opsion që shkakton thatësi dhe dehidrim në lëkurën tuaj, duke nxjerrë në pah papërsosmëritë e lëkurës.

Gjithashtu, fërkimi intensiv i fytyrës në peshqir nuk rekomandohet shumë nga dermatologët. Pasi të keni larë fytyrën, me sapunin tuaj pastrues, shpëlajeni lëkurën tuaj plotësisht me shumë ujë të ftohtë dhe fshijeni me një shtupë dhe lëvizje të lehta ose me peshqirin ose letrën e disponueshme./abcnews.al