Funerali i Mbretëreshës, dy qentë corgi dhe kali i saj i preferuar i japin lamtumirën e fundit

schedule21:39 - 19 Shtator, 2022

schedule 21:39 - 19 Shtator, 2022

Ndër dobësitë e mëdha të Mbretëreshës Elizabeth II ishin kuajt dhe kalërimi. Mbi të gjitha, dihej se ajo pëlqente të shikonte gara me kuaj, ndërsa ajo vetë tregonte dashuri të madhe për kuajt e saj.

Surprizën e madhe megjithatë e ka bërë “Emma”, “bukuroshja e zezë” e preferuar e mbretëreshës, e cila është shfaqur në rezidencën e fundit të Elizabeth, në Kështjellën Windsor. Shfaqja e kalit të preferuar të mbretëreshës kishte një rëndësi simbolike dhe emocionale, ndërsa procesi i lamtumirës së saj po përfundonte.

Gjatë procesionit të makinës mbretërore, kali i zi i mbretëreshës qëndronte në anë të rrugës. Emma, një poni 24 vjeç.

Megjithatë, Elizabeth II kishte dobësi edhe për qentë e saj. Dy qentë, Muick dhe Sandy u mbajtën nga dy roje të kështjellës, duke pritur që të mbërrinte procesioni me trupin e mbretëreshës. /abcnews.al/