Funerali i Mbretëreshës, dy momentet e thyerjes së akullit midis Williait dhe Harry-t

schedule12:02 - 21 Shtator, 2022

schedule 12:02 - 21 Shtator, 2022

Trashëgimtari i fronit britanik pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth, Princi William dhe vëllai i tij, Princi Harry, ishin në qendër të vëmendjes në funeralin e monarkes 96-vjeçare.

Daily Mail shkruan se marrëdhënia e William me Harry-n është një nga bastet më të mëdha për mbretin e ri të Britanisë së Madhe pasi mosmarrëveshjet mes të dyve “i kishin shkaktuar dhimbje të madhe mbretëreshës Elizabeth”.

Nuk është rastësi që edhe media si The Guardian i kushtuan artikuj të tërë ftohtësisë që ishte mes Princit William dhe Princit Harry gjatë funeralit të Mbretëreshës Elizabeth.

Harry, i veshur me një kostum me medaljet e tij të fiksuara në të dhe jo një uniformë ushtarake, fustanet tradicionale mbretërore lejohen të veshin në ngjarje ceremoniale, e mbajtën shikimin drejt përpara gjatë procesionit nga Westminster Hall në Abbey dhe më vonë në Kështjellën Ëindsor.

Edhe pse kushëriri i tyre Peter Phillips nuk ishte mes tyre, siç ishte rasti në funeralin e Dukës së Edinburgut prillin e kaluar, të dy vëllezërit dhe gratë e tyre shmangën çdo ndërveprim. Sytë e tyre nuk u takuan kurrë, duke mbajtur një distancë të sigurt mes tyre.

Megjithatë, ka pasur të paktën dy momente gjatë riteve të varrimit të Mbretëreshës Elizabeth, në të cilat William dhe Harry mund të kenë dhënë njëfarë shprese se mundësia që ata të rregullojnë përsëri marrëdhënien njëri-tjetrin nuk është përjashtuar plotësisht.

E para ishte kur Princi William tregoi vëllain dhe gruan e tij, Meghan Markle, në vendet e tyre në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor, ku është varrosur Mbretëresha Elizabeth. “A do të shkojmë të parët?” pyeti Princi Harry dhe trashëgimtari i fronit britanik tund kokën “po” dhe duke i thënë gruas së tij, Kate Middleton, “lërini ata të shkojnë para”.

E dyta ishte gjithashtu në ceremoninë në Kështjellën Windsor kur Princesha Charlotte u përpoq të rregullonte kapelën që kishte veshur për rastin e funeralit me veten duke parë xhaxhain e saj dhe Harry duke i shkelur syrin dhe duke i buzëqeshur.

/abcnews.al