Fundoset varka pranë brigjeve të Tunizisë, 5 të vdekur dhe 28 të zhdukur

schedule23:28 - 22 Mars, 2023

schedule 23:28 - 22 Mars, 2023

Foto ilustruese 

Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po përpiqeshin të kalonin Mesdheun për në Itali, tha një zyrtar për Reuters.

Zyrtari tha se roja bregdetare shpëtoi pesë emigrantë që ishin në bordin e varkës që u mbyt në brigjet e qytetit jugor të Sfax-it dhe se ata ishin në gjendje të keqe psikologjike.

Incidenti vjen mes një rritje të konsiderueshme të anijeve të migracionit nga brigjet tuniziane drejt Italisë dhe në mes të një fushate nga autoritetet tuniziane që synojnë ndalimin e emigracionit./abcnews.al