Fruti më i mirë për të përballuar kapsllëkun kronik

schedule03:21 - 28 Shtator, 2022

schedule 03:21 - 28 Shtator, 2022

Ka shumë shkaqe të mundshme të kapsllëkut. Për shembull, mungesa e fibrave në dietë, mos pirja e mjaftueshëm e lëngjeve dhe nivelet e ulëta të aktivitetit fizik mund të rrisin rrezikun. Shkaqe të tjera mund të përfshijnë kushte shëndetësore si sëmundja celiac ose sindroma e zorrës së irrituar.

Ndonjëherë disa medikamente ose suplemente mund të shkaktojnë kapsllëk, të tilla si ilaçet me recetë për depresionin, kontrollin e dhimbjes, presionin e lartë të gjakut dhe sëmundjen e Parkinsonit. Medikamentet pa recetë, të tilla si suplementet e kalciumit dhe hekurit, dhe antacidet me alumin mund të rrisin gjithashtu rrezikun e kapsllëkut.

Kumbullat janë fruti i parë që shumë njerëz mendojnë kur bëhet fjalë për lehtësimin e kapsllëkut dhe ata vërtet punojnë për këtë qëllim.

Por është e rëndësishme të bëni kujdes nëse konsumoni shumë, sepse mund të keni efekte anësore si diarre. Por për fat të mirë ka një zgjedhje edhe më të mirë kur bëhet fjalë për frutat për lehtësimin e kapsllëkut, kivi, i njohur gjithashtu si patëllxhani kinez.

Kivi është një frut i mrekullueshëm kur bëhet fjalë për trajtimin e kapsllëkut shpesh të dhimbshëm dhe kronik që mundon kaq shumë njerëz në mbarë botën.

Konsumimi i rregullt i frutave të kivit ka qenë i lidhur me përfitimet shëndetësore të tretjes, imunitetit dhe metabolizmit. Ky frut i veçantë është jashtëzakonisht i lartë në vitaminë C dhe ofron fibra dietike, kalium, vitaminë E dhe folate, së bashku me komponime të ndryshme bioaktive, duke filluar nga antioksidantët tek enzimat.

Strategji të tjera natyrore kundër kapsllëkut mund të përfshijnë hidratimin e duhur, ushqimet me fibra të larta dhe probiotikët. Në përgjithësi të gjitha frutat ofrojnë një pasuri të vetive shëruese nëpërmjet sasive të bollshme të vitaminave dhe përbërjeve bimore që përmbajnë./abcnews.al