Frikë nga Putin?! Perëndimi bën plane për të shmangur panikun nëse Rusia përdor bombë bërthamore në Ukrainë

schedule07:27 - 15 Tetor, 2022

schedule 07:27 - 15 Tetor, 2022

Zyrtarët perëndimorë janë të angazhuar në “planifikim e kujdesshëm” të një plani për të parandaluar kaosin dhe panikun në vendet e tyre në rast se Rusia do të shpërthente një bombë bërthamore në ose afër Ukrainës.

Megjithëse një krizë bërthamore konsiderohet shumë e pamundur, burimi i brendshëm tha se zyrtarët ndërkombëtarisht po rishqyrtonin planet për të ofruar mbështetje emergjente dhe siguri për popullatat që kanë frikë nga përshkallëzimi bërthamor.

Plani u shfaq në një konferencë nga një zyrtar të premten, i cili u pyet nëse do të kishte masa për të parandaluar panikun dhe largimin masiv të njerëzve nga frika e përshkallëzimit pas një ngjarjeje bërthamore, raporton abcnews.al.

Qeveritë ishin të angazhuara në “planifikimin e matur për një sërë skenarësh të mundshëm”, tha zyrtari perëndimor, i cili po fliste në kushte anonimiteti, megjithëse theksuan se çdo përdorim i armëve bërthamore nga Rusia në luftë do të ishte i neveritshëm, shkruan The Guardian.

Fushatat e informimit publik dhe madje edhe stërvitjet shkollore se si t’i mbijetosh një lufte bërthamore ishin një tipar i luftës së ftohtë.

Këto fushata ishin objekt kritikash dhe parodish të konsiderueshme për sugjerimet e tyre se mund të ishte e mundur të mbijetohej në një konflikt bërthamor gjithëpërfshirës, ​​megjithëse në këtë rast fokusi supozohet të jetë në parandalimin e panikut publik mbi frikën e një përshkallëzimi bërthamor të pakontrolluar që do të çojnë në shënjestrimin e qyteteve të mëdha.

Ndërsa Moska ka pësuar ndryshime në fushën e betejës në Ukrainë që nga shtatori, Vladimir Putin ka rritur retorikën bërthamore, duke thënë muajin e kaluar se ai do të përdorte “të gjitha mjetet në dispozicion” për të mbrojtur territorin rus.

Zyrtari perëndimor tha se komentet e presidentit rus për përdorimin bërthamor ishin “thellësisht të papërgjegjshme” dhe asnjë vend tjetër nuk po fliste për armë bërthamore.

“Ne nuk e shohim këtë si një krizë bërthamore,” thanë ata.

Duke i bërë jehonë komenteve të bëra nga SHBA, zyrtari tha: “Çdo përdorim i armëve bërthamore do të thyente një tabu që ekziston që nga viti 1945”, e cila “do të çonte në pasoja të rënda për Rusinë, si dhe për të gjithë të tjerët”.

Nga fundi i muajit të kaluar, Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare i SHBA-së, tha se do të kishte “pasoja katastrofike” për Moskën nëse do të kërkonte të vendoste një armë taktike bërthamore, e cila mund të ketë fuqinë e gjashtë ose shtatë shpërthimeve të Hiroshimës.

Perëndimi nuk dëshiron të tregojë se si mund të përgjigjet, për të ruajtur një paqartësi të qëllimshme. Por pritshmëria është që për të shmangur përshkallëzimin e shpejtë, çdo përgjigje fillestare do të ishte jo-bërthamore.

Të enjten, Emmanuel Macron theu gradat dhe tha se nuk do të urdhëronte një hakmarrje të ngjashme nëse do të kishte një sulm bërthamor rus në Ukrainë.

Presidenti francez tha se interesat themelore të vendit “nuk do të prekeshin fare drejtpërdrejt nëse, për shembull, do të kishte një sulm bërthamor balistik në Ukrainë, në rajon”.

Në fillim të kësaj jave, Jeremy Fleming, kreu i agjencisë së spiunazhit GCHQ, tha se ai nuk shihte ndonjë shenjë se Rusia po përgatitej të përdorte një armë taktike bërthamore në ose rreth Ukrainës. Është detyra e agjencisë së tij të ndihmojë në monitorimin e lëvizjeve ushtarake ruse dhe nëse ushtria e saj po përpiqej të bashkonte një kokë bërthamore me një raketë konvencionale.

Ekspertët përgjithësisht besojnë se Putini është i përfshirë në një blof, duke u përpjekur të provokojë frikë dhe pasiguri në perëndim, për të siguruar që SHBA ose NATO të mos hyjnë në luftë në anën e Ukrainës./Abcnews.al/