Francë/Macron, 71% e qytetarëve nuk e mbështesin

schedule15:53 - 11 Shtator, 2018

schedule 15:53 - 11 Shtator, 2018

Nuk ndalet më rënia e lirë e Emmanuel Macron në sondazhet e popullaritetit. Një studim i ri, i publikuar së fundi, tregon që presidenti francez ka zbritur me 12 pikë krahasuar me një sondazh të njëjtë të kryer në fund të qershorit. Tashmë 71% e francezëve shprehin një opinion negativ lidhur me shefin e pallatit Elize.

Ndërsa Macron vijon me rënien e lirë, Nicolas Hulot, ministri i Ekologjisë i dorëhequr, jo vetëm që qëndron politikani më popullor në Francë, por ka fituar dhe 13 pikë pas largimit nga qeveria. Kjo rënie e Macron vjen për shkak të politikave të tij dhe reformave në sistemin e punës./abcnews.al