Fotografohet për herë të parë në zyrën e tij të re, Mbreti Charles bën gjestin prekës

schedule09:20 - 25 Shtator, 2022

schedule 09:20 - 25 Shtator, 2022

Mbreti Charles aktualisht ndodhet në Skoci, pas funeralit të nënës së tij, Mbretëreshës, por së fundmi një foto e re e tij është publikuar.

Pas vdekjes së Mbretëreshës, Charles u bë menjëherë Mbret dhe kështu mori të gjitha detyrat që vinin me të. Në imazhin e ri, të publikuar nga Buckingham Palace, monarku shihet në dhomën e shekullit të tetëmbëdhjetë në Pallatin Buckingham duke kryer detyra zyrtare nga Kutia e Kuqe e Mbretit.

Si Mbret i Mbretërisë së Bashkuar dhe 14 territoreve të tjera të Commonwealth, Charles duhet të lexojë dhe të nënshkruajë dokumentet e dërguara nga qeveritë.

Në foton e bërë javën e kaluar, Mbreti Charles mund të shihet duke marrë letra nga Kutia e famshme e Kuqe, duke ringjallur foton klasike të Mbretëreshës Elizabeth përballë Kutisë të Kuqe. Ndërsa, monarkia kishte veshur një kostum blu për foton.

Ky imazh u plotësua me një foto bardh e zi të prindërve të Charles, Mbretëreshës dhe Princit Philip që dalloheshin në sfond. Fotografia ishte një dhuratë e vjetër e Krishtlindjeve nga Mbretëresha për babain e saj, Mbretin George VI./abcnews.al