FOTO/ Të gjitha stadiumet e Kupës së Botës 2022

schedule17:35 - 21 Shtator, 2022

schedule 17:35 - 21 Shtator, 2022

Kampionati Botëror fillon më 20 nëntor. Është koha për të parë se si Katari është gati për turneun kryesor në historinë e vendit.

Me pak fjalë: stadiumet janë ndërtuar, ndeshjet janë planifikuar tashmë, shkruan abcnews.al.

Le të shohim se si duken këto 8 arena.

“Al-Bejt” (Al-Khaur)

Kapaciteti: 60 mijë spektatorë (32 mijë pas Kupës së Botës 2022)

Lojëra: 6 ndeshje të fazës së grupeve (përfshirë ndeshjen hapëse), 1 ndeshje e 1/8, 1/4 dhe 1/2 finale

Lusail Aikonik (Lusail)

Kapaciteti: 80 mijë spektatorë (20 mijë – pas Kupës së Botës)

Lojërat: 6 ndeshje të fazës së grupeve, 1 ndeshje 1/8, 1/4 dhe 1/2 finale, finale

Stadiumi Ahmed Bin Ali (Al Rayyan)

Kapaciteti: 40 mijë spektatorë (rreth 20 mijë pas Kupës së Botës 2022)

Lojëra: 6 ndeshje të fazës së grupeve dhe një ndeshje e 16-të

“El-Xhenub” (El-Vakra)

Kapaciteti: 40 mijë spektatorë

Lojëra: 6 ndeshje të fazës së grupeve, 1 ndeshje e 1/16

Al-Tumama (Doha)

Kapaciteti: 40 mijë spektatorë (20 mijë pas Kupës së Botës 2022)

Lojërat: 6 ndeshje të fazës së grupeve, 1 ndeshje e 1/8 dhe 1/4 e finales

Qyteti i Arsimit (Al Rayyan)

Kapaciteti: 40 mijë (20 mijë pas Kupës së Botës 2022)

Lojërat: 6 ndeshje të fazës së grupeve, 1 ndeshje e 1/8 dhe 1/4 e finales

Khalifa International (Doha)

Kapaciteti: 40 mijë spektatorë

Lojëra: 6 ndeshje të fazës së grupeve, 1 ndeshje e 1/16-tës, ndeshje për vendin e tretë

974 Stadium (Doha)

Kapaciteti: 40 mijë (pas Kupës së Botës 2022 do të çmontohet tërësisht)

Lojëra: 6 ndeshje të fazës së grupeve, 1 ndeshje e 1/16. G.D. /abcnews.al/