FOTO/ Imazhet satelitore tregojnë shkatërrimin e bazës ajrore në Krime

schedule07:45 - 11 Gusht, 2022

schedule 07:45 - 11 Gusht, 2022

Imazhet satelitore duket se tregojnë dëme të mëdha dhe disa avionë luftarakë rusë të shkatërruar në një bazë ajrore në Krime pas shpërthimeve në fillim të kësaj jave.

Baza e Saky në perëndim të Krimesë së sunduar nga Rusia u trondit nga një varg shpërthimesh të martën, duke vrarë një person.

Ukraina nuk e ka marrë përgjegjësinë, por provat e reja sugjerojnë mundësinë e një sulmi të synuar.

Imazhet, nga Planet Labs me bazë në SHBA, tregojnë zona të mëdha të tokës së djegur nga zjarret që shpërthyen.

Baza ajrore Saky më 9 gusht – para shpërthimeve
Baza ajrore Saky më 10 gusht – pas shpërthimeve. Disa avionë luftarakë të dëmtuar janë të dukshëm

Pistat kryesore të bazës duket se janë të paprekura, por të paktën tetë avionë duket se janë dëmtuar dhe shkatërruar, me disa kratere të dukshme.

Shumica e tyre janë në një zonë të caktuar të bazës ku një numër i madh avionësh ishin parkuar jashtë, larg mbulesës së hangarëve.

Imazhet para dhe pas nga Planet Labs, që monitorojnë qindra burime satelitore mbi Ukrainë, janë konfirmimi i parë i pavarur se baza mund të jetë dëmtuar.

Deri më tani, detajet rreth shtrirjes së ndikimit të shpërthimeve kanë qenë të pakta.

Lexo edhe: Ukraina “i zbraz” qiellin Rusisë, shkatërron 9 avionë luftarakë në bazën e Krimesë

Por ende nuk është e qartë se si është dëmtuar baza apo nga çfarë.

Rusia këmbëngul se shpërthimet u shkaktuan nga shpërthimi i municioneve në një dyqan për shkak të shkeljes së rregullave të sigurisë nga zjarri.

Ukraina nuk e ka marrë përgjegjësinë dhe ministri i saj i mbrojtjes sugjeroi se ushtarët e pakujdesshëm rusë mund të jenë fajtorë.

“Unë mendoj se djemtë ushtarakë rusë në këtë bazë ajrore shkatërruan rregullin e tyre shumë të njohur: mos pini duhan në vende të rrezikshme,” tha Oleksiy Reznikov. 

“Kjo është.”

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se rreth një duzinë avionësh luftarakë rusë u shkatërruan, megjithëse Rusia mohoi që ndonjë avion të ishte dëmtuar.

Këto imazhe të reja sugjerojnë se kjo nuk është e vërtetë.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, sugjeroi se fakti se kishte dy shpërthime të veçanta tregon një sulm dhe jo një aksident. Ai gjithashtu mbrojti të drejtën e Ukrainës për të synuar Krimenë.

“Është absolutisht legjitime që Ukraina të përdorë forcë, nëse është e nevojshme në mënyrë që të rimarrë jo vetëm territorin e saj, por edhe të shtyjë pushtuesin e saj”, tha ai për BBC.

Çdo sulm nga Ukraina brenda Krimesë do të shihej si një përshkallëzim i luftës. Rusia dha një paralajmërim muajin e kaluar kur ish-presidenti Dmitry Medvedev kërcënoi se “Dita e Gjykimit do të vijë menjëherë” nëse Ukraina do të shënjestronte Krimenë.

Krimea njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Ukrainës, por gadishulli i Detit të Zi u aneksua nga Rusia në vitin 2014. Shumë ukrainas e shohin këtë si fillimin e luftës së tyre me Rusinë.

Pas shpërthimeve të së martës, Presidenti Volodymyr Zelensky ia kushtoi fjalimin e tij të natës Krimesë dhe sugjeroi se ai besonte se Ukraina duhet të rimarrë gadishullin përpara se lufta të përfundojë.

Rusia aneksoi Krimenë në mars 2014, pasi territori, i cili ka një shumicë rusishtfolëse, votoi për t’u bashkuar me Rusinë në një referendum që komuniteti global e konsideron të paligjshëm.

Votimi u organizua me nxitim pasi trupat ruse morën kontrollin e disa vendeve strategjike rreth gadishullit.

Aneksimi i Rusisë erdhi pasi presidenti i Ukrainës i mbështetur nga Rusia u rrëzua pas muajsh protestash pro-evropiane.

Më 24 shkurt të këtij viti, tetë vjet pas aneksimit të Krimesë, Moska filloi një pushtim të plotë të Ukrainës, duke përdorur Krimenë si një trampolinë për të zhvendosur trupat ruse më thellë brenda Ukrainës./Abcnews.al/