Forcat ruse pushtojnë një fshat në periferi të Severodonetsk

schedule15:01 - 21 Qershor, 2022

schedule 15:01 - 21 Qershor, 2022

Forcat ruse kanë arritur të marrin një fshat të vijës së parë të Donbasit pranë Sievierodonetsk.

Bëhet fjalë për Toshkivka, pranë qyteteve binjake të Sievierodonetsk dhe Lysychansk në rajonin Donbas.

Kreu i administratës ushtarake të qarkut Severodonetsk, Roman Vlasenko, e konfirmoi në televizionin ukrainas se fshati kontrollohet tërësisht nga rusët. Vlasenko shtoi se beteja për Donbasin është duke vazhduar se i gjithë rajoni është tani epiqendra e luftimeve midis Ukrainës dhe ushtrisë ruse.

Vlasenko i tha CNN se fshati nuk ishte nën kontrollin e Ukrainës që nga e hëna.

Toshkivka ndodhet afërsisht 25 kilometra në jug të Sievierodonetsk, ku forcat ukrainase kanë bërë Arezistencë të ashpër ndaj ushtrive të Moskës për javë të tëra.

Dje, forcat separatiste të mbështetura nga Rusia në Ukrainë thanë se fshati ishte pushtuar. /abcnews.al