Fluturimi më i shkurtër në botë zgjat vetëm 53 sekonda, lidh këto dy vende

schedule07:48 - 17 Janar, 2022

schedule 07:48 - 17 Janar, 2022

Aeroplani Loganaira lidh ishujt Westray dhe Papa Westray në arkipelagun Orkney. Fluturimi zgjat vetëm 53 sekonda, kur era është e favorshme dhe kur pasagjerët nuk kanë shumë bagazhe, dhe dy minuta e 40 sekonda.

Përkatësisht, fluturimi në linjën më të shkurtër zyrtare të pasagjerëve ajror në botë, i cili hyri në Librin e Rekordeve Guinness, zgjat pikërisht kaq – është një fluturim Loganair me emërtimin LM711.

Avioni përshkon një 2.7 kilometra, që është më pak se gjatësia e pistës në një nga aeroportet kryesore, dhe lidh Westray, një ishull në buzë të arkipelagut skocez Orkney, me një nga ishujt edhe më të vegjël të quajtur Papa Westray. /abcnews.al