Flick tregon pse Gjermania u mposht nga Japonia

schedule17:52 - 23 Nëntor, 2022

schedule 17:52 - 23 Nëntor, 2022

Trajneri i Gjermanisë, Hans-Dieter Flick, foli për humbjen nga Japonia.

Skuadra gjermane humbi ndeshjen e javës së parë të fazës së Grupeve të Botërorit 2022 me rezultat 1:2.

Niklas [Sule] thjesht duhet të jetë më i kujdesshëm. Ai e la [lojtarin japonez] jo në pozicion jashtë loje sepse bëri dy ose tre hapa shtesë. Sot duhej të paguanim për gabimet individuale.

Në pjesën e parë humbëm shumë raste. Japonia na mundi për nga efikasiteti dhe shënoi një tjetër gol. Gabimet individuale që bëmë nuk duhet të kishin ndodhur. Ne e dinim që Japonia po kalonte shpejt nga mbrojtja në sulm, dhe sot ata bënë pikërisht këtë.

– A e prishën ritmin e skuadrës zëvendësimet?

“Ne thjesht donim të shtonim energji të freskët. Thomas [Mueller] nuk ka luajtur për një kohë, kështu që ishte e drejtë. Nuk duhej të kishim bërë gabime individuale, por bëmë. Kjo është arsyeja pse ne humbëm”, tha Flick. /G.D abcnews.al/