Fëmijët vdesin nga uria në Sudanin e Jugut pas ndërprerjes së ndihmës ushqimore

schedule04:05 - 2 Korrik, 2022

schedule 04:05 - 2 Korrik, 2022

Dy fëmijë dhe një i rritur kanë vdekur nga uria në Sudanin e Jugut pas pezullimit të ndihmave ushqimore, thanë punonjësit e ndihmës për BBC.

Vdekjet ndodhën në një kamp zhvendosjeje në shtetin verior Warrap.

Kjo vjen pasi Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së (WFP) tha se kishte pezulluar programet e racionimit në disa pjesë të vendit për shkak të mungesës së fondeve.

Në qershor, OKB tha se i duheshin 426 milionë dollarë (352 milionë £) për të vazhduar shpërndarjen e ushqimit.

Por kjo ndihmë nuk ka ardhur pasi komuniteti ndërkombëtar është fokusuar në kriza të tjera të mbivendosura, duke përfshirë pushtimin rus të Ukrainës.

Sami Al Subaihi, një punonjës i Médecins Sans Frontières në kamp, ​​tha se njëri nga fëmijët ishte vetëm pesë vjeç.

Ai shtoi se më shumë se 20,000 njerëz që jetonin në kampet e zhvendosjes ishin në rrezik nga uria.

“Në kamp unë shoh njerëz fizikisht të rraskapitur. Është e qartë se ata nuk kanë pasur ushqim të mjaftueshëm për një kohë. Unë nuk shoh askënd duke gatuar apo ndonjë ushqim të ruajtur në asnjë prej strehimoreve.”

Sudani i Jugut është përfshirë nga dhuna që kur arriti pavarësinë në vitin 2011 dhe kjo ka kontribuar në pasigurinë ushqimore, pavarësisht formimit të një qeverie uniteti në vitin 2020.

Situata është përkeqësuar gjithashtu nga katër sezone të njëpasnjëshme të përmbytjeve që kanë shkatërruar shtëpi dhe toka bujqësore./Abcnews.al/