FBI në kërkim të një gruaje të rrëmbyer në Meksikë, ofron shpërblim për gjetjen e saj

schedule14:42 - 19 Mars, 2023

schedule 14:42 - 19 Mars, 2023

Një familje nga Kalifornia është e dëshpëruar për lajme pasi nëna e tyre u rrëmbye jashtë shtëpisë së saj në Meksikë më shumë se pesë javë më parë dhe që atëherë nuk kanë asnjë kontakt me të.

Maria del Carmen Lopez, 63, një shtetase e dyfishtë amerikane-meksikane, u rrëmbye në Pueblo Nuevo në shtetin e Colima më 9 shkurt, sipas FBI-së, e cila po kryen një hetim të përbashkët me autoritetet e zbatimit të ligjit në Meksikë.

Familja e saj tha për ABC të Los Anxhelosit KABC se dëshmitarët përshkruan se kishin parë një furgon të bardhë duke udhëtuar në pronën e saj.

“Ka pasur një shkëmbim fjalësh,” tha vajza e saj, Zonia Lopez, për KABC në një intervistë këtë javë. “Ajo po refuzonte të hipte në furgon.”

Një tjetër individ thuhet se doli nga automjeti dhe ndihmoi në futjen e nënës së shtatë fëmijëve në furgon dhe më pas ata u larguan, sipas familjes së saj.

“Ne të gjithë filluam ta telefononim për të parë nëse ajo do të përgjigjej por ne nuk kemi kontaktuar me të që prej asaj dite”, tha Zonia Lopez për KABC.

“Në këtë pikë, ne kemi nevojë për përgjigje, ne duhet të gjejmë nënën time,” tha ajo.

Zyra e FBI-së në Los Anxhelos njoftoi këtë javë se po ofron një shpërblim deri në 20,000 dollarë për informacionin që çon në vendndodhjen e saj.

Departamenti i Shtetit këshillon qytetarët amerikanë që të mos udhëtojnë në shtetin e Colima për shkak të krimit të dhunshëm “të përhapur” dhe rrëmbimit.

Familja Lopez, e cila tha se hetuesit i informuan se rasti i nënës së tyre mund të ishte pjesë e një rrëmbimi të organizuar.

Maria del Carmen Lopez përshkruhet si një femër hispanike me flokë bjonde dhe sy kafe, e cila është 5’2″ dhe peshon afërsisht 160 paund.

Kushdo që ka informacion për vendndodhjen e saj fizike duhet të kontaktojë zyrën e tyre lokale të FBI-së ose Ambasadën ose Konsullatën Amerikane më të afërt.

/abcnews.al