Farruk Sejdini flet për derbin e sotëm

schedule15:09 - 30 Nëntor, 2018

schedule 15:09 - 30 Nëntor, 2018

Një ish-lojtar dhe trajner i Dinamos flet për derbin e sotëm të kryeqytetit. Farruk Sejdini analizon sfidën që do të luhet në “Selman Stërmasi”.

Derbi i tij kishte tjetër ngjyrë nga ky i sotmi.

Ishte Dinamo, skuadra e Farruk Sejdinit, ish-mbrojtësit dhe ish-trajnerit të bluve për shumë dekada, dhe nuk është keq kur për Partizani-Tirana flet një dinamovit.

Si e shikon i mbiquajturi “xhaxhi” sfidën e sotme?

“Do më pëlqente që të ishin ndoshta në kushte të barabarta që të dyja ekipet të luftonin për kreun. Ndeshja do jetë me të ngecme. Uroj që të mos jetë e tensionuar dhe ekipi që do ketë më pak tension do fitojë. Më i avantazhuar duket Partizani pasi është pak më i stabilizuar. Me probleme është Tirana. Ka dhe probleme me tifozët”, tha Sejdini.

U bë kohë që Partizani ka epërsi në derbi, meritë e tij apo dobësi e kundërshtarit?

“Është dobësi e Tiranës. Tirana akoma nuk ka gjetur veten. Nuk di ta kuptoj se pse që në fillim të kampionatit nuk bën zgjedhje apo zgjidhje të mirë që nga lojtarët e deri te stafi drejtues. Ka haluçiancione që në mentalitet apo stilin e lojës”, tha ish-trajneri.

Sa ndikon kjo ndeshje tek synimet e Partizanit për titull?

“Kjo është një lojë mentaliteti për Tiranës. Janë shumë pikë në lojë dhe nuk mund të themi që është shumë influente në ecurinë e Partizanit se ka të bëjë edhe me anën psikologjike”, sipas Sejdinit

Vetë Sejdini e di se çfarë është një derbi dhe na e tregon, po ashtu ai komenton nëse Dinamo do të kthehet apo jo në Superligë?

“Një derbi duket sikur është ndeshja përfaqësuese e të gjithë kampionatit, të paktën kështu jemi përpjekur ta ushqejmë veten qoftë kur kam luajtur apo drejtuar ekipin. Këto ekipe në derbi kanë bërë historinë edhe duket sikur historia luante në vetvete. Të flasim për Dinamon do të thosha që futbollit shqiptar i mungon një shkollë, edhe një vendi t’i mungojë një shkollë nuk është e paktë. Përsa i përket rikthimit më duket e vakët sesi të kthehet kur nuk ka fushë, s’ka ambient. Është një ekip në eter”, theksoi Farruk Sejdini./abcnews.al