Fake-news në mediat maqedonase, ngatërrojnë flamurin e Shqipërisë me atë të UÇK-së

schedule21:43 - 5 Korrik, 2022

schedule 21:43 - 5 Korrik, 2022

Ndërkohë që në Maqedoninë e Veriut po zhvillohen protesta të dhunshme para parlamentit në Shkup, pasi qytetarët kanë dalë kundër propozimit francez për të zgjidhur ngërçin me Bullgarinë, mediat vendase kanë dalë me fake-news.

Sipas “skopje1.mk” shqiptarët në Maqedoninë e Veriut të cilët mbajnë flamuj të UÇK-së në dorë, po bëjnë një kundër proteste, pasi ata mbështesin propozimin francez.

Në të vërtetë aty ka një protestë, por flamuri që qytetarët mbajnë në duar është ai i Shqipërisë dhe jo i UÇK-së, pasi tashmë prej shumë vitesh UÇK nuk vepron më në Maqedoninë e Veriut.

Por siç shihet dhe në video në protestë përveç flamurit kombëtar të Shqipërisë qëndron edhe flamuri i Maqedonisë së Veriut.

/Abcnews.al/