vendet

termeti-ndihma-1280x713.jpg
nev ila15:30 | 27/11/2019

Në Shqipëri kanë ardhur ekipe shpëtimi nga një numër i madh vendesh si Greqia, Rumania, Italia, Zvicra, ndërkohë që Kosova është angazhuar maksimalisht me forca ushtarake dhe policore dhe ndihma humanitare që vijnë me dhjetra kamionë.  

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka konfirmuar se qeveria dhe institucionet e Kosovës, kanë vendosur që ndihmat nga qytetarët dhe bizneset të grumbullohen në Kazermën e FSK-së në Prizren, të cilat pastaj do tu jepen autoriteteve shqiptare nga ushtria e Kosovës për t’i shpërndarë në rajonet e prekura nga tërmeti.

Ndërkohë, qyteti i Vushtrisë në Kosovë ka vendosur të dërgojë dy ekipe me infermiere për të ndihmuar.

Në Shqipëri kanë ardhur ekipe shpëtimi nga një numër i madh vendesh si Greqia, Rumania, Italia, Zvicra, ndërkohë që Kosova është angazhuar maksimalisht me forca ushtarake dhe policore dhe ndihma humanitare që vijnë me dhjetra kamionë.

Maqedonia e Veriut ka dërguar ekipe me 42 persona për të ndihmuar Shqipërinë. Komuna e Tetovës në Maqedoninë e Veriut ka shpallur dy ditë zie dhe po mbledh ndihma humanitare për zonat e prekura nga tërmeti në Shqipëri ndërsa këshilli i qytetit të Shkupit vendosi të japë 3 milionë denarë për zonat e prekura nga tërmeti.

Ndërkohë, deputeti i partisë opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE, Vllatko Gjorçev ka qenë protagonist i një karvani të ndihmave në zonën e goditur nga tërmeti në Shqipëri. Deputeti ka shkruar në facebook se ishte aty për të ndihmuar me sa mundej.

Ai shkruan se qyteti i Shkupit është vetë një qytet i ndërtuar nga hiri i tërmetit.

Ndërkohë, një ekip i specializuar shpëtimi serb ka filluar që prej orëve të para të ditës së sotme nga puna për të nxjerrë personat e ngecur nën rrënoja në Thumanë. Ekipi ka mbërritur në Thumanë në orën 03:00 të mëngjesit dhe janë duke punuar bashkë me ekipet shqiptare.

Ndërkohë, Vlada Plemiç nga sektori i emergjencave në Serbi thotë se 72 orët e para pas tërmetit janë vendimtare për të shpëtuar të mbijetuarit nga tërmetet. Mediat serbe raportojnë se ekipet serbe të shpëtimit kanë nxjerrë dy persona nga rrënojat./abcnews.al

 

 

aleksander-vucic-2-1280x712.jpg
nev ila15:14 | 21/10/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha në një intervistë për mediat serbe se vende të rajonit dhe të Evropës Lindore po armatosen, mes tyre edhe Kosova dhe Mali i Zi. Për konfliktin me Kovovën, Vuçiç deklaroi se serbët nuk mund t’i kërcënojë askush, madje as Albin Kurti.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha në një intervistë për mediat serbe se është i shqetësuar lidhur me destabilizimin dhe përshkallëzimin e mundshëm të konflikteve në rajon.

“Unë jam gjithmonë i shqetësuar dhe ne po bëjmë çdo gjë që mundemi për të parandaluar destabilizimin në rajon. Kjo nisma e Novi Sadit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është shumë e rëndësishme për ne sepse është edhe një nismë për paqe dhe nismë politike, but edhe ekonomikisht e rëndësishme për ne,” tha Vuçiç për televizionin Prva.

Presidenti serb tha gjithashtu se Bullgaria, Rumania, Hungaria, Kroatia dhe vende të tjera më të vogla po armatosen në përputhje me kapacitetet e tyre.

“Ne e shohim kush po i armatos shqiptarët në Kosovë dhe çfarë helikopterësh po blihen nga Mali I Zi dhe po e vëzhgojmë nga afër të gjithë këtë,” tha ai.

Vuçiç foli për radarë dhe ndërhyrje duke thënë se arsyeja pse gjithkush po armatoset tani në glob, është se tashmë nuk është më një polic në botë, por ka shumë lojtarë. Presidenti serb tha se gjithkush kujdeset për veten dhe se Serbia nuk duhet të jetë e dobët, sipas tij, për të mos u paraqitur si një pre e lehtë.

Duke komentuar deklaratën e Albin Kurtit se ai do të zgjidhë problemin e pranisë së Serbisë në veri të Kosovës, Vuçiç tha se askush dhe madje as Kurti, nuk mund t’I kërcënojë serbët.

Sipas tij, dy “infeksione” kanë goditur shqiptarët.

“Ishte një infeksion i shkaktuar nga votat e marra nga Lista Serbe, e cila dukej kaq infektuese saqë iu desh ta bënim atë, dhe tjetra që ata bënë kalkulime nëse dhe si ta përfshinin partinë e Pacollit në qeveri. Prandaj ata bënë skandal,” tha Vuçiç.

Sipas tij, nuk ka as helmim dhe as reaksion infektiv, dhe se gjithçka sipas tij është gjepurë që “tregon nivelin e nervozitetit dhe atë për të cilën gjithkush është i përgatitur të bëjë”./abcnews.al

 

Bashkimi-Europian.jpg
nev ila20:01 | 02/10/2019

Vështirësohet njehsimi i qëndrimeve për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërinë në gjirin e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian.

Në takimin e 28 ambasadorëve të përhershëm të BE-së mbajtur në Bruksel, Franca nuk ka prezantuar ende një qëndrim lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Holanda është mjaftuar duke thënë, që qëndrimi i saj për Shqipërinë nuk ka ndryshuar.

Për qeverinë holandeze, aktualisht mbetet ende në fuqi mocioni i  parlamentit holandez të aprovuar në qershor të këtij viti, kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë.

Kjo është konfirmuar sot për ABC News nga burime zyrtare holandeze.

Ndërkohë një tjetër shtet i është shtuar listës së skeptikëve për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë.

Danimarka ka lënë të kuptohet, se tashmë vendi ka një qeveri të re, që nuk është entuziaste për zgjerimin dhe rrjedhimisht mund të jetë më strikte se qeveria e mëparshme.

Këto elementë pengojnë ambasadorët e përhershëm që të punojnë mbi një tekst të përbashkët për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Askush deri tani nuk mund të thotë nëse ky tekst do marrë formën e vendimit të Bundestagut për të dyja vendet apo jo.

Paralelisht me këtë, ka shtete anëtare të BE-së që shohin probleme me qasjen e deritanishme për zgjerimin, pasi nuk po jep rezultatet e pritshme edhe me vendet që kanë hapur negociatat, si Serbia dhe Mali i Zi, lidhur me forcimin e shtetit ligjor dhe të drejtat themelore.

Kjo po e thellon ndarjen brenda shteteve anëtare.

Ambasadorët e përhershëm do të mblidhen sërish të mërkurën e ardhshme për të diskutuar qëndrimet e tyre.

Nga eksperienca e vitit të shkuar, nuk përjashtohen disa takime të tilla për të mundësuar formulimin e teksteve për të dyja vendet deri në datën 15 tetor, kur pritet të merret vendimi i ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut./ABC News Albania 24/7

vendet-e-kuintit-1280x713.jpg
nev ila16:00 | 13/08/2019

Vendet e Kuintit, ku bëjnë pjesë Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Gjermania dhe Italia i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të rinisin procesin e dialogut.

Përmes një deklarate të përbashkët, vendet në fjalë kanë kërkuar nga Prishtina që të heqë taksën për produktet serbe dhe nga Beogradi që të ndalojë lobimin kundër pavarësisë së Kosovës.

Ambasadat e vendeve anëtare të QUINT-it i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të rinisin bisedimet. Ato kanë kërkuar nga të dy palët të shmangin veprime që do të pengonin një marrëveshje përfundimtare.

Aty shtohet se vendet janë gatshme të forcojnë rolin e tyre në këtë proces në përkrahje të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, por kjo mund të bëhet vetëm kur jepen shenja të gatishmërisë për kompromis.

“Për Kosovën, kjo nënkupton heqjen e taksave të vendosura ndaj Serbisë. Për Serbinë, kjo nënkupton ndërprerjen e fushatës për heqjen e njohjeve kundër Kosovës”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

Kryeministri ne dorëheqje Ramush Haradinaj nëpërmjet një statusi në Facebook ka thënë se nënshtrimi për interesa personale dhe grupore, kompromiset dhe politikat e paqëndrueshme, që bien ndesh me interesat nacionale dhe shtetërore, sjellin pasoja tragjike për vendin dhe të ardhmen.

Pa praninë e mediave janë takuar sot në një nga restoranet e Prishtinës, kryetari i LDK-së Isa Mustafa dhe ai i Vetëvendosjes Albin Kurti. Në një status në Facebook, kreu i VV-së Albin Kurti ka shkruar se në takim është biseduar për seancën e 22 gushtit.

“Me 22 gusht dy grupet tona parlamentare do të jenë në përbërje të plotë për ta shpërndarë Kuvendin e për t’i hapur rrugë zgjedhjeve të reja demokratike. Konstatuam që tashmë shpresa po rikthehet te qytetarët” ka shkruar Kurti në Facebook. Edhe Partia Demokratike e Kosovës këmbëgul se mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme është e pashmangshme.

Jemi në fazën e përgatitjeve, zgjedhjet janë të pashmangshme. Më 22 gusht do t’i hapet rrugë mbajtjes së zgjedhjeve”, tha Veseli.

Për datën 22 gusht është caktuar seancë për shpërbërjen e parlamentit pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit./ABC News Albania 24/7

bledi-cuci-1280x714.jpg
nev ila13:50 | 20/07/2019

Shqipëria sipas ministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Bledi Çuçi renditet ndër 20 vendet e para në botë për eksport të domates në volum. Kjo tha ministri Çuçi garanton cilësinë e produkteve tona.

Pikat e grumbullimit të prodhimeve bujqësore shqiptare këtë vit kanë zgjeruar hartën e tregjeve ku eksportojnë, në vendet e Bashkimit Evropian e më gjerë.

Aktualisht asnjë ngarkesë nuk është kthyer mbrapsh.

Këtë argument përdor ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Bledi Çuçi për të thënë se prodhimet tona janë cilësore.

“Ka një prodhim të jashtëzakonshëm. Po shohim statistikat e këtij 6-mujori dhe është fakt që kemi rritje të eksportit të specit, domates, kastravecit, lakrës dhe shumë perimeve të tjera. Rritja mesatarisht shkon deri në 90%. Kemi rritje në vlerë dhe në çmim krahasuar me vitin 2018”

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural vizitoi piken e dytë më të madhe të grumbullimit të prodhimeve bujqësore në vend.

Nga Lushnja ministri Çuçi  theksoi se Shqipëria renditet në 20 vendet e para në botë për eksport të domates në volum./ABC News Albania 24/7

shoqeria-civile-1280x713.jpg
nev ila12:39 | 05/07/2019

Shoqëria civile pjesëmarrëse në samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Poloni është shprehur e zhgënjyer pasi nuk kanë pasur asnjë kontakt me vendimmarrësit.

Procesi i Berlinit kishte nisur me idenë për shkëmbimin e njohurive dhe mbështetjen e progresit në Ballkan. E ndarë nga politika kryesisht, shoqëria civile mundohet të shkëmbejë. Por, pritjet nuk i kanë shumë të mëdha pasi nuk kanë patur as kontakt me ata që marrin vendime. Në këtë samit morën pjesë aktivistë e përfaqësues nga i tërë rajoni. Samitin e vlerësojnë, por vetëm kaq.

Në këtë samit kanë arritur edhe përfaqësues të lartë politik për të diskutuar për punën e bërë dhe planet e nevojshme./ABC News Albania 24/7

ndrushe-kzaz.jpg
nev ila13:07 | 21/06/2019

Prefektët që kanë në qarkun e tyre bashki të drejtuara nga opozita, i kanë kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që KZAZ-të të zhvendosen nga  ambientet që janë pronë e bashkisë, në hapësira të tjera  që administrohen nga qeveria. Anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi shpejgoi në një intervistë për ABC News se në këtë mënyrë po shmangen konfliktet mes  institucioneve vendore dhe atyre qëndrore. 

Në 27 bashki që drejtohen nga opozita, do të ndryshojnë vendndodhjet e KZAZ-ve. Prefektët i kanë kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që selitë e këtyre komisioneve, që pas të dielës do të shërbejnë dhe si vendnumërim për votat, të vendosen në ambiente që i kontrollon qeveria, si prefekturat, universitetet apo drejtoritë rajonale të institucioneve.

Bledar Skënderi Anëtar i KQZ “Vendimmarrja jonë është në bazë të propozimeve të prefektëve. Sot për shembull, kishim një propozim nga Prefekti i qarkut Vlorë për të ndryshuar vendndodhjen e dy KZAZ-vë, asaj të Selenicës dhe Delvinës në vende të reja më në qendër të qarkut. Është kompetencë që Kodi Zgjedhor ju jep prefektëve të zgjedhin zonat më të përshtatshme që ata mendojnë për këtë proces. KQZ, veç organizimit të procesit zgjedhor, ka edhe dëshirën të kontribuojë në shmangien e përplasjeve apo konflikteve, ndaj në këtë aspekt, do të japim çdo lloj aksesi për ta zgjidhur sa më pozitivisht situatën. Mendojmë që koha për këto ndryshime është e mjaftueshme, pasi i duhet disa ditë kohë edhe subjektit që ka fituar tenderin për instalimin e sistemit elektronik për fletët e votimit dhe transmetimit të informacionit, të bëjë gati infrastrukturën.”

Dëmet e shkaktuara nga djegiet në disa KZAZ janë të pakta sipas llogarive të KQZ-së, dhe që janë gati për tu zëvendësuar.

“Bledar Skënderi Anëtar i KQZ “Në disa KZAZ janë djegur disa materiale zgjedhore paraprake që ne kishim dërguar. Janë materiale kartoni të dhomave të fshehta dhe materiale promocionale. KQZ ka materiale të tilla rezervë dhe mund të zëvendësohen lehtësisht.”

Javën e ardhshme do të bëhet edhe shpërndarja e fletëve të votimit, që janë mjetet më të vështira për tu zëvendësuar nëse dëmtohen.

Bledar Skënderi Anëtar i KQZ  “Fletët e votimit, që janë dhe materialet më të rëndësishme zgjedhore shpërndahen një ditë përpara zgjedhjeve. Ato do të dërgohen fillimisht në KZAZ-të përkatëse, dhe më pas do të ndahen në KQV një ditë përpara zgjedhjeve.”

Edhe për fletët e votimit, KQZ ka printuar 2 % më shumë se sa numri i votuesve për çdo bashki, në rast se ka dëmtime të pjesshëm me ose pa dashje./ABC News Albania 24/7

D82lsIpX4AAkkbU.jpg
ad min14:10 | 12/06/2019

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk ka deklaruar se çështja që shtrohet aktualisht nuk është nëse duhen hapur negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut, por kur duhet bërë kjo. Këto komente Tusk i ka bërë pas takimit në Bruksel me Presidentin Stevo Pendarovski.

“Unë besoj se mund të ketë vetëm një vendim: të fillojë negociatat në përputhje me rekomandimet e Komisionit si me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Pyetja sot nuk është nëse, por kur?”- shkruan Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk në Twitter sipas të cilit arritja e konsensusit midis shteteve anëtare merr më shumë kohë seç ai do të kishte dëshiruar./ABC News Albania 24/7

palmer.jpg
ad min18:00 | 13/05/2019

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Metju Palmer thotë se Kosova dhe Serbia duhet të marrin shembull nga Maqedonia e Veriut për të zgjidhur problemet. Ai theksoi se Rusia nuk do që Ballkani perëndimor të shënojë progres në integrimin euro- atlantik .

Ndihmës sekretari amerikan të shtetit, Metju Palmer u shpreh se Beogradi dhe Prishtina mund të përdorin shembullin e Maqedonisë së Veriut për të zgjidhur çështjen e Kosovës. Ndër të tjera ai shtoi se objektivi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bashkimit Evropian dhe vendeve të tjera është i njëjti – progresi. Ndërsa nga ana tjetër influence ruse në Ballkanin Perëndimor, favorizon korrupsionin dhe paqëndrueshmërinë politike në këto vende.

Palmer theksoi se shembulli i Maqedonisë së veriut tregon qartë se si duhet rezistuar ndaj influencës negative, se si merren përgjegjësitë duke I dhënë fund bllokadave. Një recetë që mund të përdoret dhe nga Serbia e Kosova.

Në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, ai tha se nuk ka ndryshuar asgjë nga politika e përbashkët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për sa i përket rajonit të Ballkanit perëndimor.

Palmer u shpreh se njësoj si në çerek shekullin e fundit, objektivi për Ballkanin perëndimor, është që rajoni të vazhdojë përpara në integrimin në Bashkimin Evropa, dhe implementimi i reformave të suksesshme në këto vende, që do i çonte ato në rrugën euroatlantike. Palmet paralajmëroi se Rusia do të preferonte të shihte një rajon të ndarë në fraksione, dhe ku mbizotërojnë tensione.

Ai u shpreh i bindur se Rusia do të vazhdojë të veprojë si më parë dhe të influencojë negativisht.

“Në mënyrë që të jemi të sigurt se vendet e Ballkanit Perëndimor do t’i rezistojnë vërtet kësaj influence negative, duhet të ketë siguri që institucionet janë funksionale, të përgjegjshme, transparente dhe të menaxhuara në mënyrë të mirë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të vendosura në këtë pikë dhe ne po punojmë nga afër me qeveritë dhe institucionet në Ballkanin perëndimor, në mënyrë që të arrijmë këtë objektiv,” përfundoi Palmer./ABC News Albania 24/7 

SHQIPERIA-BE-HAHN.mpg_snapshot_00.00.jpg
ad min18:00 | 01/05/2019

Duke folur me rastin e 15-vjetorit të nismës së zgjerimit të BE-së, komisioneri Johanes Hahn ka deklaruar se tani është koha për vazhdimin e këtij projekti me vendet e Ballkanit. “Është koha të shohim përpara dhe të finalizojmë projektin historik të unifikimit evropian duke integruar vendet e Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Hahn në profilin e tij në Twitter. Ai ka theksuar se, procesi nisi një dekadë e gjysmë më parë në kuadër të një vizioni të përbashkët evropian dhe rezultoi i suksesshëm. “Jam i sigurt se me përpjekje të përbashkëta, edhe rasti i vendeve të Ballkanit Perëndimor do të jetë gjithashtu një histori suksesi, në interes të të dyja palëve”, ka thënë Hahn, duke e mbyllur postimin e tij me mesazhin “së bashku jemi më të fortë”./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono