shkoll aprofesionale

RAMA-SHKOLLA-KRONIKE.mpg_snapshot_00.31-1280x720.jpg
ent ela19:30 | 10/09/2019

Kryeministri Rama zhvilloi një vizitë në ambientet e shkollës së mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet. Kreu i qeverisë i inkurajoi nxënësit për zgjedhjen e tyre, duke theksuar se arsimi profesional është e ardhmja.

Arsimi profesional do të vijojë të jetë në fokus të qeverisë, ndërkohë që numri i studentëve për profilet që këto institucione të arsimit ofrojnë është në rritje. Kryeministri Rama ishte më shkollën e mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet,  të cilin e vlerësoi si institucion model të arsimit profesional në vend. Në një nga klasat e kësaj shkolle me studentët e informatikës Rama bindi të rinjtë se kanë bërë zgjedhjen e duhur.

Një batutë e kishte për përdorimin e facebookut.

Zëvendësministra e Arsimit, Dajna Sorensen deklaroi se krahas interesit në rritje për përzgjedhjen e kësaj shkolle është rritur edhe niveli i studentëve që zgjedhin arsimin profesional.

Shkolla e mesme profesionale “Beqir Çela” në Shkozet të Durrësit ka 1616 studentë, ndërkohë që një vit më parë numëonte 1400 të tillë. Në këtë shkollë ofrohen degët e automekanikës, termohidraulikës, teknologjia e informacionit dhe elektromekanik. /ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono