shkelqimi

rama-pjetri-pd.jpg
nev ila14:38 | 14/08/2019

Institucionet shqiptare kanë nisur komunikimet me shtetin italian për të konfirmuar nëse Valdrin Pjetri ka qenë vërtetë i dënuar siç PD deklaron. Nëse kjo vërtetohet, atëherë Shkodra duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme, teksa socialistët do të ngelin sërish në dorë të Ilir Metës për të caktuar një datë të re. Ndërsa Edi Rama ende nuk ka vendosur nëse do të lejojë që Këshilltarët socialistë në Shkodër do të lejojnë ose jo betimin e Valdrinit, parashikuar në 21 gusht.

Valdrin Pjetri është politikani i lëvizjeve drastike. Ai arriti që brenda vitit, të jetë edhe Drejtor i Përgjithshëm i Hipotekave, edhe Prefekt i Shkodrës, edhe kandidat fitues për këtë bashki, e njëkohësisht, me bekimin gjithnjë e në rritje të Edi Ramës, të bëhej edhe drejtues politik i socialistëve në qarkun më të madh verior.

Por kështjella politike e Valdrin Pjetrit e ndërtuar shpejt nga mbështetja e pa kursyer e Edi Ramës, u thërrmua po kaq shpejt të martën, kur demokratët publikuan vendimin e dënimit të tij të fshehur në Itali për trafik droge.

Edi Rama e ngriu marrëdhënien e Valdrinit me Partinë Socialiste derisa të dalë e vërteta ligjore.

Pavarësisht kësaj, Pjetri është i pari socialist që u shpall fitues për bashkinë e Shkodrës, ku selia rozë nuk kishte mundur asnjëherë të tejkalonte demokratët.

Edhe pse e fitoi Shkodrën pa një rival në garë, Pjetri mund të jetë i pari kryebashkiak fitues që nuk do të mundë as të bëjë betimin e tij dhe të vendosë shiritin simbolik kuq e zi.

Ceremonia e marrjes së zyrës së Voltana Ademit nga i preferuari i Ramës në Shkodër ishte parashikuar në datën 21 gusht, por qarqet politike nuk e kanë marrë vendimin nëse kjo gjë do të ndodhë në këtë datë, apo do të ngrijë derisa të flasë drejtësia.

Institucionet kanë nisur letër-porosi në Itali për të marrë një konfirmim zyrtar  nëse dokumentet e publikuara nga PD, janë origjinale. Nëse prokuroria konfirmon vërtetësinë e tyre, KQZ brenda 5 ditëve duhet ti ndërpresë mandatin, pasi dënimi për trafik droge, përbën ndalim të përjeshtëm në funksione publike.

Nëse Valdrin Pjetrit i ndërpritet mandati, atëherë, presidenti i Republikës, duhet të caktojë një datë të re për zgjedhje të pjesshme në Shkodër. Por në kushtet kur Ilir Meta nuk e njeh 30 qershorin dhe pasojat e atyre zgjedhjeve, pikëpyetja më e madhe e socialistëve është se çfarë do të bëjnë nëse kreu i shtetit nuk dekreton kurrë një datë të re për zgjedhjet lokale në Shkodër.

Socialistëve ju duhet një strategji juridik-politike për të dalë nga kurthi i së shkuarës së Valdrinit, ndërsa Edi Ramës i duhet një emër i ri për drejtimin e Shkodrës, të cilën e shpalli objektivin e tij strategjik./ABC News Albania 24/7

agimi-i-arte.jpg
nev ila23:48 | 08/07/2019

I formuar nga pakënaqësia e grekëve ndaj ndërkombëtarëve dhe emigrantëve, partia nacionaliste Agimi i Artë doli e humbur në zgjedhjet e së dielës në Greqi. Sipas analistëve politikë, dështimi i subjektit të ekstremit të djathtë është tregues se grekët e kanë kuptuar se problemi nuk janë të huajt por sistemi.

Partia e ekstremit të djathtë, Agimi i Artë, nuk arriti të siguronte asnjë vend në Parlamentin e ri të Greqisë, një rezultat ky që sipas analistëve politikë reflekton një përmirësim të vogël të të ardhurave të vendit pas vitesh të tëra krize ekonomike.

Agimi i Artë, i njohur për mitingjet e tipit ushtarak të shoqëruara me pishtarë dhe përshëndetje naziste, pa të dielën t’i binte mbështetja elektorale në 2.9 për qind, nga 3 që është pragu elektoral dhe nga 6.9 për qind që kishte siguruar në zgjedhjet e 2015-s.

Megjithatë, kryetari Nikos MIHALOLIAKOS bëri një deklaratë sfiduese.

“Agimi i Artë nuk ka marrë fund. Njerëzit bëjnë mirë ta kuptojnë këtë. Ne do të vijojmë luftën tonë për nacionalizëm dhe do të kthehemi aty ku morëm forcë, në rrugët dhe sheshet e Greqisë”, deklaroi MIHALOLIAKOS.

Agimi i Artë ka qenë partia e katërt më e madhe në Parlamentin e mëparshëm të Greqisë, duke patur mbështetjen e grekëve të irrituar nga kushtet e rrepta të diktuara nga Trojka në këmbim të ndihmave financiare. Gjithashtu, subjekti politik mori mbështetjen e grekëve të pakënaqur nga numri i lartë i emigrantëve, kryesisht atyre myslimanë që arratiseshin nga Lindja e Mesme për shkak të konflikteve dhe mbërrinin në ishujt grekë nga Turqia, për të arritur më pas në Europën perëndimore.

Por tani gjërat duket se kanë ndryshuar.

“Elementi i irritimit ndaj ndërkombëtarëve dhe emigrantëve nuk ekziston më. Grekët e kanë kuptuar se duhet të rregullohet sistemi që vendi të ecë përpara”, ka deklaruar analisti Dimitris Mavros për agjencinë “Reuters”.

Zgjedhjet parlamentare të së dielës në Greqi u fituan nga partia konservatore Demokracia e Re, me liderin e saj Qiriakos Micotaqis që të hënën zëvendësoi Aleksis Tsipras në postin e kryeministrit./ABC News Albania 24/7

nikolla-gruevski-1.jpg
ent ela13:15 | 13/11/2018

48 vjeçari Nikolla Gruevski hyri në politikë gati 20 vjet më parë, ndërsa për herë të parë mori drejtimin e qeverisë së Maqedonisë në vitin 2006. Karriera e tij si kryeministër nisi me shpresën e maqedonasve për një erë të re politikanësh, por shpejt pësoi goditje të njëpasnjëshme nga skandalet e zbuluara nga opozita dhe nga autoritarizmi i Gruevskit. Një profil politik i Gruevskit nga kryeministër në një të arratisur, që kërkohet nga drejtësia.

Ndërkohë më tej do të ndjekim një historik të shkurtër të rrugëtimit të jetës politike të ish kryeministrit Nikolla Gruesvki nga drejtimi i qeverisë së Maqedonisë e deri tek i kërkuar ndërkombëtarisht nga Policia.

Ai është shpallur në kërkim që nga e hëna dhe autoritetet e Maqedonisë po e kërkojnë në të gjithë vendin dhe jashtë tij. Bëhet fjalë për politikanin dhe deputetin e kësaj legjislature të kuvendit të Shkupit, Nikolla Gruevskin, emrin e të cilit e ka publikuar ministria e brendshme bashkë me fotografinë e tij në uebfaqen zyrtare. Prej shumë orësh ish-shefi i qeverisë ka humbur çdo gjurmë dhe duket se është zhdukur. Por si kaloi Gruevski nga kryeministër në kriminel që kërkohet nga drejtësia.

Karriera e tij politike nis në vitin 1999, ku do të fillonte ngjitjen në rangjet e larta të pushtetit në Shkup kur u bë dhe ministër financash në qeverinë e VMRO-DPMNE-së. Katër vite më vonë Gruevski do të merrte drejtimin e partisë. Dhe që prej viti 2006, ai do të fitonte zgjedhjet parlamentare për 4 mandate me radhë, duke qeverisur kështu vendin si kryeministër për shumë vite. Megjithatë qeverisja e tij është përballur me shumë kontestime por dhe skandale.

Në maj të 2015-s në Shkup nisën protestat massive kundër Gruevskit dhe qeverisë së tij, të nxitura nga opozitari Zoran Zaev. Lideri I LSDM-së posedonte në atë kohë përgjimet e 20 mijë zyrtarëve të Maqedonisë. Publikimi I tyre ngjalli zemërimin e qytetarëve për aferat korruptive dhe mbulimin e krimeve nga policia dhe skandali shkaktoi dorëheqjen e shumë ministrave dhe deri në rrëzimin e qeverisë Gruevski me 15 janar të 2016.

Megjithatë gjatë gjithë kësaj kohe LSDM kishte ngritur shumë çështje ndaj anëtarëve të VMRO-DPMNE-së, përfshirë ish kryeministrin Nikolla Gruevskin. Dhe ndërsa organet e drejtësisë vijonin me këto çështje, Gruevski shfaqej i pashqetësuar. Por kjo situatë do të zgjaste deri në janar të 2017-s, kur Prokuroria Speciale nisi hetimin për çështjen “Tanku”, në të cilën akuzoheshin dy individë se kanë përdorur postin e tyre zyrtar në vitin 2012 për të kryer një prokurim të paligjshëm të një automjeti Mercedes-Benz për një vlerë 600 mijë euro për të përmbushur dëshirën e Gruevskit, që në atë kohë ishte kryeministër. Disa muaj më pas Gjykata e Shkupit urdhëroi sekuestrimin e pasaportës së tij. Në dhjetor, Gruevski dha dorëheqjen nga drejtimi i VMRO-DPMNE-së pas humbjes së zgjedhjeve. Ndërsa me 23 maj të 2018-s, Gruevski u dënua me 2 vite burg për ndikim të paligjshëm ndaj zyrtarëve qeveritar në blerjen e një automjeti luksoz të blinduar. Ndërkohë,  ish kryeministri është i përfshirë edhe në disa çështje të tjera, për të cilat drejtësia maqedonase nuk ka marrë ende vendim. Kjo nënkupton se vitet e burgut ndaj Gruevskit mund të rriten ende. /abcnews.al

CHAMPIONS-BARCELONA-1280x659.jpg
ent ela12:58 | 04/10/2018

Liga e Kampionëve pati protagonistë të rëndësishëm në ndeshjet e fundit. Lionel Mesi shkëlqeu në fitoren e Barcelonës, por të suksesshme ishin edhe skuadrat italiane.

I duhej të reagonte dhe të udhëhiqte të vetët.

Lionel Mesi ishte nën presion pas serisë së rezultateve negative të Barcelonës në ligën spanjolle, dhe ai u përgjigj si kampion.

Në stadiumin mitik “Uembli”, dha shfaqjen e radhës në karrierë, duke bërë ekipin e tij të shkëlqente në Champions, ndërsa varësia nga ai mbetet e plotë.

Shënoi dy gola në fitoren 4-2 ndaj Totenhemit, krijoi gjithçka tjetër, si dhe goditi dy herë shtyllën.

“Uembli” ka qenë gjithnjë arena e tij, si në finalet e Championsit në 2009 e 2011 ndaj Mançester Junajtidit, ku shënoi 3 gola gjithsej, dhe I fitoi të dy trofetë.

Ishte një duel direkt golshënuesish me Harri Kejnin, kapitenin e Anglisë dhe liderin e Totenhemit, duel që argjentinasi e fitoi.

Përsa I përket klasit, dueli mbetet me Ronaldon, Mbapenë, Modriçin apo Nejmarin.

Mesi arriti në 105 gola në Champions, në ndjekje të rekordit të Ronaldos me 121, ndërsa Barcelona mbajti kreun e grupit B me 6 pikë në dy ndeshje.

Mediat katalanase nuk u kursyen.

“El Mundo Deportivo” bën lojë fjalësh: “UembLeo! Klas mjeshtëror I Mesit në Londër, shënoi dy gola, krijoi gjithçka tjetër dhe goditi dy herë shtyllat!

“Sport”: Mbreti! Barça reagoi madhërishëm në “Uembli” ndaj Totenhemit, me një shfaqje të Mesit, 2 gola, 2 shtylla!

Gjithsesi, Barça nuk është pa rival, madje tepër klasik.

Në grupin B, po 6 pikë ka edhe Interi i trajnerit Luçiano Spaleti, që duket se e ka lënë pas fillimin e keq të sezonit.

Italianët triumfuan 2-1 në fushën e PSV Ajndhovenit, falë golave të Raxha Naingolanit e kapitenit Mauro Ikardi, që e bënë të pavlefshme epërsinë fillestare të holandezëve.

Mediat italiane mburrën milanezët, por edhe Napolin.

“La Gazeta delo Sport”: Itali e madhe, 4 në 4 në Champions! Napoli, Euro Bum! Gjithnjë Insinje, në triumfin ndaj Liverpuli! Inter, yll europian, Naingolan dhe Ikardi firmosin goditjen në Ajndhoven!

“Il Korriere delo Sport”: Po! Të kaltrit për çmenduri, mundin Liverpulin në minutën e 90-të dhe dalin në krye të grupit! Është Interi i Mauros!

“Tutosport”: Champions, Insinje! Napoli je madhështor! Ninja-Ikardi për të ulëritur! Inter sheh turin e dytë!

Ja pra, Napoli i Ançelotit.

Ekip që mund të shkatërrohet në fushën e Sampdorias, por që është në gjendje të thyejë nënkampionen e Europës, Liverpulin.

I zakonshmi Lorenco Insinje i dha fitoren italianëve pikërisht në minutën e fundit, por ishte një sukses i merituar, ndërsa formacioni anglez i Klopit kuptoi se i duhet ende të përmirësohet për të qenë favorit në Champions, ashtu siç është në Premier Ligë. /abcnews.al

NEJMAR-KTHEHET-ME-GOL-1280x720.jpg
ent ela12:53 | 04/06/2018

Nejmar bëri një rikthim triumfal në fushën e lojës, më shumë se 3 muaj pas dëmtimit. Sulmuesi shënoi gol në miqësoren e Brazilit ndaj Kroacisë dhe shkon me besim drejt Botërorit.

Fillimi e gjeti jo si protagonist. Nejmar ishte duke kënduar himnin në stadiumin “Anfild”, ndërsa Brazili bëhej gati për t’u ndeshur me Kroacinë.

Ishte një miqësore, një nga shanset e fundit për të provuat veten para Botërorit, dhe ylli 26-vjeçar e dinte se trajneri Tite do t’ia jepte këtë mundësi.

Ai priti me durim për 45 minutat e pjesës së parë, pastaj bëri nxemjen në pushim, ndërsa menjëherë u bë gati për në fushë. Momenti i madh kishte ardhur, i pari që nga dëmtimi i pësuar në shkurt me Paris SG.

Sulmuesi u kthye në një ndeshje futbolli plot 98 ditë pas lëndimit, periudhë në të cilën kishte bërë rikuperim si dhe plot 60 postime për mbi 93 milionë ndjekësit e tij në rrjetet sociale.

Impakti nuk ishte i menjëhershëm, por nuk vonoi shumë që të vinte. Pasi u përshtat fillimisht me disa vrapime, driblime e pasime, superylli që pritet si ujët e paktë në Rusi i mori gjërat seriozisht.

Në minutën e 69-të shënoi një gol siç di vetë, duke bërë lëmsh një mbrojtje të tërë. Ishte si një çlirim, pas një pritjeje më shumë se 3 mujore, konfirmimi se Kupa e Botës do ta ketë protagonistin.

Po ashtu, që Brazili, me shumë gjasa, do ta ketë statustin e favoritit. Talenti i numrit 10 është i njëjti, po ashtu ambicia, thjesht do të duhet pak fat që të mos dëmtojë sërish këmbën që sapo e ka marrë veten.

Gjithsesi, forma nuk është maksimale. Vetë Nejmar, në deklaratat pas ndeshjes, pohoi se nuk është më shumë se në 80 për qind të kondicionit.

Po ashtu, ai pranoi se vazhdon të ketë frikë, një ndjenjë e natyrshme pas kaq kohësh i dëmtuar, diçka që shpreson të kalojë me kohën.

Brazili fitoi 2-0 në miqësoren ndaj Kroacisë, dhe shkon me besim drejt Rusisë, me synim që të fitojë titullin e gjashtë kampion të botës. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono