mori

uefa-1280x621.jpg
ad min18:31 | 13/08/2019

Shefi i delegateve te UEFA-s, Stefan Keller ishte i pranishëm në Tiranë ku mori pjesë në seminarin e organizuar nga Federate Shqiptare e Futbollit së bashku me UEFA-n.

Të pranishëm ishin të gjithë delegatët që angazhohen nga FSHF në garat futbollistike që zhvillohen në Shqipëri.

FSHF synon që të ofrojë eksperiencën ndërkombëtare në organizimin e një ndeshjeje futbolli. Shefi i delegatëve të UEFA-s shpjegoi për pjesëmarrësit sesi duhet të punojnë në rolin e delegatit dhe bashkëpunimin me të gjithë faktorët në një ndeshje futbolli ndërkohë që theksoi se siguria është thelbësore për garën sportive.

“Delegatët janë veshët dhe sytë tanë. Ata janë personat që ne i besojmë dhe autoriteti më i lartë në një ndeshje. Duhet të bëjnë atë që është e drejtë dhe jo atë që është e lehtë. Është një punë e vështire dhe me përgjegjësi. Një delegat i cili shkon në një ndeshje duhet të dëgjojë edhe opinionet e klubeve pasi skuadrat organizojnë takime çdo javë. Duhet të ketë një sens mirëkuptimi pasi jo çdo gjë që shkruhet në rregullore është e zeza mbi të bardhë ka edhe rregullore të cilat mund të interpretohen”.

Seminari u bazua mbi disa pika si:
Krizat e menaxhimit gjatë ndeshjeve.
Ndërprerja e ndeshjeve.
Rastet e dhunës në stadium.
Dhunimi i zyrtarëve të ndeshjes.
Plotësimi i raportit final të ndeshjes.
Komunikimi me klubet disa ditë përpara zhvillimit të ndeshjes.
Takimi zyrtar me klubet ditën e zhvillimit të ndeshjes.
Në fundin e seminarit të gjithë delegatët iu nënshtruan një testimi i përgatitur nga shefi i delegatëve të UEFA-s./ABC News Albania 24/7

mirela-dhe-elisa-1280x704.jpg
ent ela20:47 | 07/03/2019

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin në studion e ABC News deklaroi se nga kontaktet që kanë me ish-deputetët e opozitës, këta të fundit kanë filluar të tregojnë pendesë për heqjen dorë nga mandati. Sipas informacioneve që disponon, Spiropali deklaroi se nga lista e LSI-së pritet të zëvendësohen të gjitha vakancat.

Elisa Spiropali: Ka filluar pendesa e përgjithshme.

Mirela Milori: Po si, për shembull?

Elisa Spiropali: Po tani kandidatët e tyre nëpër lista po hyjnë në parlament, diçka e paparashikuar për ta, pra nuk po i binden dy krerëve të partive opozitare, as Zoti Basha dhe as Zonjës Kryemadhi, dhe kur nuk i binden ata imagjino t’i bindet elektorati i gjerë, por ky është një debat tjetër. Po zëvendësohen sipas ligjit në Kuvendin e Shqipërisë, qeveria po vazhdon punën dhe mazhoranca po kryen detyrën.

Mirela Milori: Tani kur më thatë pendesë, me pendesë kuptuat vetëm pjesëmarrjen e deputetëve të listave në parlament, apo keni ndonjë sinjal ndoshta dhe jo formal nga përfaqësues dfhe nga ata që janë jashtë që janë penduar për këtë që kanë bërë.

Elisa Spiropali: Po mesazhe marrim ne se shkëmbejmë me njëri-tjetrin, njerëz jemi njimti i njohim cilët janë dhe patjetër që marrim dhe mesazhe që kjo ishte e papritur. Dhe mos mendoni se të gjithë deputetët që kanë dorëzuar mandatet e kanë bërë këtë me vullnetin e tyre të lirë apo në zgjedhje krejtësisht të pavarur. Ju kujtoj që deputetët kanë firmosur për dorëzimin e mandatit në selinë e PD-së të rrethuar nga një turmë jashtë militantësh e thirrur nga kreu i partisë. Janë detyruar të firmosin pasi lidershipi i partisë dhe konkretisht Sali Berisha që mori vendimin ka deklaruar Zoti Berisha nuk e themi ne dhe pastaj Lulzim Basha i ka detyruar para kanë qenë në kushtet e një detyrimi, nuk ka qenë vullneti i tyre i pavarur.

Mirela Milori: Ka emra me peshë mes atyre njerëzve që janë penduar që mund të kenë djegur mandatet?

Elisa Spiropali: Ndoshta emrat më me peshë.

Mirela Milori: Të Partisë Demokratike…

Elisa Spiropali: Ata që nuk janë militantë të verbër apo të rinj të këtyre forcave politike.

Mirela Milori: Si e shikoni sa mund të jetë numri i deputetëve opozitarë që do vijnë. Keni të dhëna? Po bëni sondazhe informacione, nga këtë të listës qoftë të LSI qoftë të PD?

Elisa Spiropali: Ne nuk jemi marrë në asnjë moment dhe për asnjë arsye mekët proces të brendshëm të opozitës. Kjo është lista e tyre dhe KQZ po bën punën për t’i zëvendësuar ka shpallur vakancën. Nuk mund të parashikojmë kemi informacione që ndoshta pothuajse e gjithë lista e LSI-së po zëvendësohet. Të paktën nga ana që kanë shprehur interes, por ne nuk ndërhyjmë. Edhe sikur parlamenti të mbetej me numrin aktual për ne do të mbetej një parlament legjitim./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono