kokaine

lefteralla.jpg
Autor E20:46 | 22/01/2020

Ashtu siç ishte paralajmëruar, gazetari i Abc News Artan Hoxha ka publikuar videon e kryebashkiakut të Bulqizës Lefter Alla duke thithur kokainë në një ambient publik.

Gazetari tha se pamjet janë kapur nga kamera sigurie dhe momenti është fiksuar disa kohë më parë.

“Kemi të bëjmë me një rast që është shumë i rëndë. Kjo konfirmon akuzat e PD që kërkoi të fusë me ligj testin për narkotikët për funksionarët e lartë. Wshtë një rast që përbën problem. Kemi të bëjmë me njerëz që janë zgjedhur me votën e qytetarëve dhe marrin vendime për të mirën e qytetarëve. Për mirëadminstrimin e zonës. Problematika tjetër është se si është e mundur që këta persona i shpëtojnë filtrit të përzgjedhjes nga ata që i kandidojnë. Këtu është një ambient publik dhe bëhet fjalë për një moment diskreditues”, tha Artan Hoxha.

 

Ndër të tjera gazetari bëri edhe një thirrje ndaj policisë duke thënë se duhet të ketë kujdes ndaj personave të caktuar në Bulqizë pasi janë kërcënuar familje me jetë për videon në fjalë.

“Unë bëj një profesion që e kam zgjedhur ta bëj dhe e di shumë mire që të përballesh dhe të publikosh të vërtetat që shkaktojnë dëme sigurisht që do të ketë reagime. Dje gjatë gjithë ditës dhe darkës, sot për arsye shëndetësore nuk mbërrita dot te Enkeli. Por ka pasur shumë ndërhyrje. Ti qendrosh ballas të vërtetës, është e vështirë, unë do ti kërkoj meqë jam në studio policisë së qarkut Dibër që të ketë në vigjilencë dhe në shikim para syve sot se nëse do të ketë ngjarje pas publikimit të videos. Kanë kërcënuar me jetë njerëzish dhe kanë kërcënuar me jetë familje vetëm që të mos i publikojnë, Janë njerëz që ata mendojnë se janë futur në këtë histori”, tha Hoxha, duke shtuar se edhe vetë personalisht ka marrë kërcënime të formave të ndryshme. /abcnews.al

lefterallaaa12-1280x720.jpg
Autor E18:42 | 22/01/2020

Rrjeti ka shpërthyer në ironi ndaj kryebshkiakut të Bulqizës Lefter Alla, video duke pirë kokainë e të cilit u publikua pak më parë në Abc Neës nga gazetari Artan Hoxha.

Disa ironizojnë reagimin e tij dhe disa të tjerë raportin me Ramën.

Në studion e Abc News, Artan Hoxha tha se kishte patur kërcenime me jetë për disa familje nga kriminelë të regjur të Bulqizës për videon e Lefter Allës duke thithur kokainë.

Hoxha tha se edhe vetë ai ka patur presion për të mos e publikuar videon.

Në një reagim të mëvonshëm, Lefter Alla nuk komentoi përmbajtjen e videos, por tha se kemi të bëjmë me një montazh të PD-së.

Më poshtë sjellim fotot me epike të rrjetit për videon e publikuar nga Abc News:

 

 

 

8a82b3a2-e30a-4caf-990b-1a1ed718389e.jpg
Autor E18:14 | 22/01/2020

Kryebashkiaku i Bulqizës i filmuar duke pirë kokainë në një video të publikuar nga gazetari i Abc Neës Artan Hoxha ka reaguar pak më parë duke thënë se bëhet fjalë për një montazh.

Madje sipas tij, kemi të bëjmë me presion të nxitur nga Partia Demokratike, ndërsa zotohet se do të vijojë t’u shërbejë qytetarëve të Bulqizës.

Alla përpiqet ta politizojë çështjen duke përfshirë PD-në në këtë histori.

Artan Hoxha tha më parë se videoja është filmuar në një lokal ku Lefter Alla duket qartësisht duke konsumuar lëndë narkotike të tipit kokainë.

Gazetari tha se kriminelë të lidhur me Lefter Allën kanë kërcënuar familje me jetë.

Reagimi i plotë i tij:

Është për të ardhur keq kur një parti që ka bërë histori në këtë vend, një parti që pretendon se është alternativë qeverisëse, e redukton aksionin e vet politik në montazhe e transmetime videosh me Babale. Por, është akoma më kriminale kur kjo parti, e koordinon aksionin e vet politik me grupe biznesi e grupe kriminale, që dikur plaçkisnin pasurinë e Bulqizës me bekimin e Partisë Demokratike. Dhe sot, që Bulqizën nuk e drejton më PD dhe atyre ju është prerë rruga e grabitjes, kthehen të gjithë bashkë në montazhierë për të më shantazhuar mua!

Montazhi që po shfaqin sot është seria e radhës e telenovelës Babale, që si për turp shfaqet në TV me Ervin Salianjin, të njëjtin njeri që sajoi Babalen e që sot është dënuar me burg për mashtrimin e vet në atë telenovelë e do të përballet me gjykatën edhe për këtë rast.

Nuk ka shanse që t’ju ecë ky shantazh.
Unë nuk jam në detyrë për të kënaqur orekset e mbushur xhepat e klientëve të PD që për vite me radhë e kthyen Bulqizën në një parajsë për grabitje e ferr për qytetarët. Jam këtu për të punuar për qytetarët e thjeshtë dhe jam krenar që një nga punët më të mira që kam bërë ka qenë largimi i asaj tufe grabitësish që sot montojnë video në SHQUP. /abcnews.al

foto-7-1280x733.jpg
R D16:01 | 22/01/2020

Kryebashkiaku i Bulqizës Lefter Alla është kapur duke pirë kokainë në ambientet e një lokali. Fakti tashmë është i pamohueshëm.
Disa foto janë publikuar mëngjesin e kësaj të mërkurë ekskluzivisht në Abc News.  Ato janë pjesë e një regjistrimi filmik që do të publikohet në orët në vijim në abcnews.al.

Gazetari investigativ Artan Hoxha foli pak ditë më parë për ekzistencën e këtyre pamjeve. Ai tha se ka kohë që është regjistruar por u spostua për shkak të termetit.

“Është në ambient publik (lokal), se po të ishte në zyrë nuk ke si e filmon. Nëse e merr narkotikun në banesë apo në një ambient të mbyllur, nuk ka asnjë problem se thua jam përdorues. Përveç faktit që je i zgjedhur vendor, pastaj kalon në një nivel tjetër. Por, nëse e merr në ambient publik ky është problem”, deklaroi Artan Hoxha.

Teksa ishte i ftuar në “Opinion”, numri II i PD-së, Gazment Bardhi tha se “ka dijeni dhe e ka parë videon”.
/abcnews.al

 

di.jpg
in a12:27 | 22/01/2020

Abc News publikoi sot ekskluzivisht disa sekuenca filmike të një kryebashkiaku që duket se merr kokainë në lokal. Disa orë më pas nga selia e PD-së, Ervin Salianji tha se bëhet fjalë për kryetarin e Bashkisë së Bulqizës, Lefter Alla.( Artan Hoxha publikon fotot e kryebashkiakut duke pirë kokainë)

“Opinioni publik është tronditur sot nga pamjet sesi kryebashkiaku ilegjitim i Bulqizës, i emëruar nga Edi Rama, është duke konsumuar kokainë. Kokaina, heroina, kanabisi, vjedhja, zhvatja janë cilësitë kryesore të kësaj bande që drejton sot vendin. Janë cilësitë e kryeministrit të Shqipërisë, që i ka klonuar tek emërimet e tij politike në pushtetin lokal dhe në administratën publike”, u shpreh Ervin Salianji.

Më tej ai theksoi se janë lidhjet me krimin, është hajdutëria dhe babëzia motivi kryesor që e ka shtyrë Edi Ramën të kapë sistemin e ri të drejtësisë, siç vulosi së fundmi, emërimin antikushtetues të vartësit të vet Artur Metani në krye të Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, një prej organeve më të rëndësishme të drejtësisë.

Emërimi i paligjshëm dhe nul me dhunën e kartonave i Artur Metanit është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjin “Për organet e qeverisjes së sistemit të Drejtësisë”, i cili ndalon një jurist të emërohet Inspektor i lartë i Drejtësisë, nëse ai ka mbajtur funksione politike në administratën publike gjatë 10 viteve të fundit.

Artur Metani është në kushtet e ndalimit kushtetues dhe ligjor, pasi ai ka qenë Këshilltar Juridik i Presidentit të Republikës, një pozicion që ligji për administratën publike e konsideron shumë qartë so funksion politik.

Edhe Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, edhe Parlamenti kanë shkelur me vetëdije ligjet dhe Kushtetutën, duke qenë në dijeni të plotë të faktit ndalues se Artur Metani në 10 vitet e fundit ka qenë “funksionar politik”, si pjesë e Kabinetit të Presidentit të Republikës” tha Salianji./abcnews.al

Lexo edhe: VIDEO EKSKLUZIVE/ Enkel Demi: Kryebashkiaku po festonte mandatin me kokainë

pk.jpg
in a12:22 | 22/01/2020

Një kryetar bashkie është filmuar duke marrë kokainë në një ambient publik. “Abc news” publikoi sot në mëngjes në emisionin “ABC e mëngjesit” foto të këtij momenti, të vëna në dispozicion nga gazetari investigativ, Artan Hoxha.

Video e siguruar nga  gazetari do të publikohet sot pasdite në televizionin “ABC News”.

Bëhet  fjalë për një kryebashkiak në detyrë, të zgjedhur në zgjedhjet e 30 qershorit. Ai ka qenë duke konsumuar kokainë në një lokal, ndërsa është regjistruar nga kamerat e sigurisë së lokalit.

/abcnews.al

 

 

67e6bbc1-54cc-41be-abf9-39d4ad71584c.jpg
R D11:04 | 27/12/2019

Një sasi tritoli shpërtheu pas mesnate në biznesin dhe banesën e një 47-vjeçari në zonën e Bon Boskos. Burimet thanë se sasia e tritolit ka shpërthyer në objektin e shtetasit Përparim Kalbaj. 47-vjeçari është person i njohur për drejtësinë pasi në shkurt të vitit të shkuar është arrestuar së bashku me 3 persona të tjerë në kuadër të operacionit “decline” të cilëve u janë sekuestruar 276 gram kokainë që i shpërndanin në zonën e Bllokut.

Ata janë ndaluar në një loto sportive që ndodhej në rrugën “Nikolla Jorga” dhe sipas policisë, të arrestuarit shisnin kokainë në sasi të vogla, tek persona të ndryshëm në zonën e Bllokut.

Përsa i përket shpërthimit, policia njofton se grupi hetimor, po vijon punën për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve. Ndërkohë që janë sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë së bizneseve pranë pikë së transfertës së parave, për të shkuar në gjurmët e autorëve. Tritoli dyshohet se është vënë në shenjë paralajmërimi ndaj tropojanit./abcnews.al

Në foto: Përparim Kalbaj

 

 

Arbër-cekaj-kryesor-649x365.jpg
R D11:53 | 26/12/2019

Gjykata Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit e ka shtyrë për më 8 Janar 2020 vendimin për Arbër Çekajn, si dhe për Donaldo Lushajn dhe Armando Pezakun. Shkak është bërë mungesa e avokatëve mbrojtës të të pandehurit Donaldo Lushaj.

Ndërsa Çekaj u shpreh kundër prokurorit të çështjes, Edvin Kondili, për të cilin pretendon se nuk do të jetë më prokuror i çështjes.

Arbër Çekaj akuzoi prokurorin Edvin Kondili se ka manipuluar provat gjatë hetimit dhe e ka kallëzuar në Prokurori. Ai ka dorëzuar në Këshillin e Lartë të Prokurorisë një kërkesë ku kërkon përjashtimin e Kondilit nga çështja.

Prokurori në fjalë ka kërkuar 21 vite burg për Arber Cekajn, pas sekuestrimit të 613 kg kokainë në magazinat e Arbri Garden në Durrës. Për shoferin Armando Pezakun është kërkuar 8.8 vite burg, ndërsa për menaxherin e kompanisë, Donaldo Lushaj, është kërkuar 14 vite burg. /abcnews.al

kokoane.jpg
ger ta07:20 | 06/12/2019

Rreth dy tonë kokainë, që vinte nga Kolumbia, me një vlerë prej 470 milionë euro, u sekuestrua në Poloni.

Lajmin e konfirmoi kryeministri polak.  “Ne kemi penguar kontrabandën më të madhe të këtyre viteve të fundit në Poloni”, deklaroi për shtypin, Mateusz Moraëiecki, i cili theksoi se vlera e drogës ishte rreth 470 milionë euro.

Droga kishte destinacion vende të Bashkimit Evropian. Kokaina e përzier me shkumës dhe transportuar në një kontejner, u zbulua nga dogana polake në portin e Gdynias. Gjithashtu policia zbuloi një laborator shumë profesional në perëndim të vendit.

Ndërkaë, u arrestuan katër kolumbianë, një iranian me banim në Gjermani dhe dy polakë u arrestuan.

“Është hera e parë në historinë e policisë polake që kemi të bëjmë me një laborator të tillë”, deklaroi për shtypin Jaroslaë Szymczyk, kryekomandant i policisë polake./abcnews.al

Policia-LEzhe-1.jpg
ger ta09:02 | 22/11/2019

Tre persona kënë rënë në prangat e policisë në Lezhë, pasi janë kapur me kokainë. Policia bën të ditur se është finalizuar operacioni “Ishulli”, ndërsa është sekuestruar 160 gram lëndë narkotike e dyshuar kokainë.

Në pranga është vënë poseduesi i lëndës narkotike,  D. A., 39 vjeç, i cili është kapur në një lulishte dhe më pas siç njofton policia janë arrestuar edhe dy bashkëpunëtorët e tij, -E. H., 21 vjeç, banues në Kamëz, Tiranë dhe K. Q., 26 vjeç, banues në Kamëz,Tiranë.

Njoftimi i plotë:  

Finalizohet operacioni policor i koduar “Ishulli”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes së drogave të forta.

Operacioni nga Sektori për Hetimin e  Narkotikëve në DVP Lezhë.

Sekuestrohet lëndë narkotike e dyshuar kokainë dhe një automjet.

Vihen në pranga 3 shtetas si bashkëpunëtorë.

Në vijim të punës intensive për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërive në fushën e narkotikëve, Seksioni për Hetimin e Narkotikëve, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative se një shtetas që levizte nga Tirana në drejtim të Lezhës posedonte lëndë narkotike, me qëllim shpërndarjen në Ishull Lezhë dhe në qytetin e Lezhës, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor “Ishulli”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

-D. A., 39 vjeç, banues në Maminas, Durrës;

-E. H., 21 vjeç, banues në Kamëz, Tiranë;

-K. Q., 26 vjeç, banues në Kamëz,Tiranë;

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve kanë bërë të mundur lokalizimin e personit të dyshuar dhe kanë ndërhyrë menjëherë duke bërë arrestimin në flagrancë të shtetasit D. A., në lulishten e një picerie në Ishull Lezhë. Gjatë kontrollit, Policia i gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 160 gr. lëndë narkotike e dyshuar kokainë, të cilën do ta shpërndante në doza të vogla.

Si rezultat i veprimeve të shpejta u bë i mundur identifikimi dhe arrestimi edhe i dy bashkëpunëtorëve të tij, të cilët e prisnin në lulishten e picerisë, me një automjet që drejtohej nga shtetasi K. Q. dhe pasagjer E. H., të cilët së bashku do ta shpërndanin lëndën narkotike në doza./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono