klasifikuara

6.jpg
ent ela21:59 | 06/02/2019

Me një lëvizje që mund t’i vendosë shkopin ndër rrota presidentit Trump, Kongresi amerikan ka vendosur të bëjë publike dëshmitë e klasifikuara mbi ndërhyrjen ruse. Lëvizja vjen pak kohë pasi një panel i Dhomës së Përfaqësuesve mori në pyetje ish-bashkëpunëtorin e ngushtë të Trump, Roxher Ston.

Komisioni parlamentar për shërbimet e inteligjencës në Shtetet e Bashkuara votoi të mërkurën pro publikimit të dëshmive të dhëna në Kongres mbi ndërhyrjen e supozuar ruse. Kryetari demokrat i komisionit parlamentar sqaroi se bëhet fjalë për transkriptimet e dëshmive të dhëna me dyer të mbyllura, të cilat do t’i dorëzohen hetuesit të posaçëm Robert Myler, që po heton ndikimin e Moskës në zgjedhjet presidenciale të 2016-s. “Zyra e prokurorit të posaçëm, Departamenti i Drejtësisë dhe strukturat në vartësi të tij do të mund të kenë akses në dëshmitë e transkriptuara, me qëllim lehtësimin e punës së organeve të drejtësisë”, deklaroi Adam Shift pas mbledhjes së komisionit. Njoftimi i ligjvënësit demokrat vjen pak kohë pasi komisioni mori në pyetje Roxher Ston, një aleat i hershëm i presidentit Donald Trump, që muajin e kaluar u akuzua se kishte mashtruar Kongresin. Ston u arrestua më 25 janar për arsye se nuk kishte thënë të vërtetën mbi përpjekjet e bëra në 2016-n për të përdorur informacione të vjedhura në dëm të rivales së Trump, Hillari Klinton. Aksesi në dokumentacione i mundëson prokurorit Robert Myler t’i përdorë ato për të vijuar me procedimet penale. Vitin e kaluar, për të njëjtën akuzë u vetëdeklarua fajtor ish-avokati personal i presidentit amerikan, Majkëll Kohen./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono