instalacioni
LONDON, ENGLAND - MARCH 10: Prince Charles, Prince of Wales speaks on stage at the WaterAid water and climate event at Kings Place on March 10, 2020 in London, England. The Prince of Wales has been President of WaterAid since 1991. (Photo by Tim P. Whitby - WPA Pool/Getty Images)

isufi.jpg
nev ila16:59 | 20/12/2019

Instalacioni i artistit ganez me thasë mbi Galerinë e Arteve, përcjell kontradiktat mes institucioneve dhe vete shoqërisë. Kjo vepër që ka zgjuar jo pak polemika dhe kundërshti në opinionin publik, për artistin Ardian Isufi është mjaft interesante.

Në një intervistë për “Abc News” Isufi thotë se godina e duhur për këtë instalacion do të ishte Kuvendi i Shqipërisë.

Artisti  ganez Ibrahim Mahama është një prej artistëve të veçantë botërorë të artit konceptual. Instalacioni i tij i cili ka mbuluar galerinë kombëtare, është ekspozuar  4 vite më parë në bienalen e Venecias.

Kjo vepër ka  ngjallur polemika tek opinioni publik , por edhe mes artistesh. Artisti dhe dekani i arteve pamore në universitetin e arteve Ardian Isufi ka qenë një zë kritik, sa i përket  menaxhimit të galerisë, por në këtë rast ai thotë se kjo vepër është interesante.

Godina 45-vjeçare e artit, mbuluar me thasë jute të kafenjtë  kësaj here vjen e frymëzuar nga romani i Ismail Kadaresë “Pallati i ëndrrave”.

Vepra synon të paraqesë kontradiktat paradokset e qenësishme brenda historisë dhe format e punës që shfrytëzohen në kohën e sotme. Por Ardian Isufi  thotë se  godina ideale  e cila do të përçonte siç duhet mesazhet e trishtimit, vuajtjes dhe skamjes, do ishte Kuvendi i Shqipërisë.

Instalacioni  i artistit Ibrahim Mahama,  do të  ekspozohet mbi  godinën e galerisë deri në mars te 2020 në kuadër të ekspozitës “Tirana Durim”./abcnews.al

erion-veliaj-bunk-art-1280x714.jpg
nev ila15:08 | 14/08/2019

Artisti i artit pamor Helidon Gjergji prezantoi veprën e tij më të fundit në Tiranë. I pranishëm gjatë promovimit, kryebashkiaku Erion Veliaj deklaroi synimin e tij për të ridimensionuar hapësirat publike në kryeqytet.

Arti bashkëkohor po zë vend gjithnjë e më shumë në jetën kulturore të Tiranës.

Instalacioni “Tango Down 2” i Helidon Gjergjit i cili ka shndërruar një sallë pasqyrash një nga dhomat e bunkerit anti atomik të periudhës së komunizmit.

 “Është gjithmonë gëzim i madh kur një artist i madh si Helidon Gjergji, kthehet në qytet edhe sjell disa nga përvojat e tij më të mira, por edhe një vepër që provokon. Besoj se Bunk’Art 1 po prodhon Tiranën policentrike. Pra, është tjetër gjë të thuash që do bëjmë qendër edhe në Kinostudio, në Kombinat, në Laprakë, dhe është tjetër gjë kur shikon se si mbushen me jetë cepa të qytetit, ku një akupunkturë siç është Bunk’Arti ka sjellë jo vetëm artistë shumë të njohur, por sjell qytetarë që dinë të vlerësojnë diçka që i provokon, i bën të mendojnë”, tha Veliaj.

Vepra të tilla sipas kryetarit të Bashkisë duhet të përhapen dhe në  zona të tjera në kryeqytet.

 “Është mirë të flasim se si mund t’i ridimensionojmë disa hapësira publike ose mikrohapësira në qytet. Në një lagje ka një bibliotekë, një kënd lodrash apo një fushë sportive, të treja këto konkurrojnë denjësisht me lojërat elektronike të dhunshme”, tha kryebashkiaku.

Tango Down e ka origjinën nga zhargoni ushtarak. Prej vitit 2008 është përshtatur nga lojërat elektronike me tematikë lufte.

Artisti i arteve pamore Helidon Gjergji me veprën e tij dëshiron të konfrontojë audiencën  që hyn edhe del në dhomën e veshur me pasqyra me kufijtë e realitetit./ABC News Albania 24/7

MURET-KANE-VESHE-1280x720.jpg
ent ela13:16 | 09/05/2018

Në sheshet e gjashtë qyteteve të vendit u realizua njëherësh një aktivitet që ka për qëllim të mos harrohen krimet e komunizmit. Ky aktivitet i pari i këtij lloji u realizua përmes një instalacioni kompleks me dëshmi të njerëzve të dënuar dhe të burgosur në kohën e diktaturës.

“Edhe muret kanë veshë”. Instalacioni i projektuar në të njëjtën natë dhe orë në sheshet kryesore të 6 qyteteve.

Një krijim shumëdimensional i kujtesës kolektive për ata që u dënuan, humbën lirinë apo jetën në burgjet dhe kampet e diktaturës komuniste.

Frazat apo thëniet që përshkruajnë tragjedinë njerëzore të shkaktuar nga krimet e komunizmit  janë shkëputur nga dorëshkrime, dokumentime apo arkiva personale të individëve të burgosur, apo internuar dhe janë përzgjedhur nga dëshmitë gojore të të mbijetuarve.

“Isha 6 vjeç kur u njoha me burgun”….Qaja se kisha frikë gogolin“… shprehje të marra nga dëshmitë e personave të cilët vite me radhë vuajten burgjet e komunizmit.

 “Përkujtojmë për të shëruar dhe parandaluar”, ishte qëllimi i një aktiviteti të tillë kuruar nga artisja Alketa Xhafa Mripa.

Së bashku me Autoritetin e Dosjeve, artistes iu bashkua një ekip ekspertësh të artit dhe komunikimit, të cilët kontribuojnë në aktivitetet ndërgjegjësuese të kësaj platforme. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono