helsinki

388A5F28-33F9-41AA-B8B8-7838A81AD03D_w1023_r1_s.jpg
nev ila19:57 | 12/12/2019

Paketa anti-shpifje që ka ngjallur debat në Shqipëri dhe reagime nga organizatat ndërkombëtare, u bë temë diskutimi edhe në Komisionin e Helsinkit në Uashington të mërkurën.

Në kushtet kur Shqipëria merr kryesinë e radhës në OSBE në janar, këshilltari i Komisionit të Helsinkit, Bob Hand shprehu nevojën për një autoritet moral dhe në këtë frymë tha se një vullnet për të marrë parasysh kritikat ndaj paketës anti-shpifje do të jenë tregues.

Siç njofton kolegia Keida Kostreci, në diskutimin e Komisionit të Helsinkit, me anëtarët të delegacionit të Shqipërisë, në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së, zoti Hand shtroi pyetjen se si ndikojnë ligjet e paketës anti-shpifje tek besueshmëria e saj për të nxitur vendet e tjera që të marrin hapa përpara.

Ditmir Bushati, kryetar i delegacionit të Shqipërisë në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së dhe deputet i Partisë Socialiste tha se e kupton këtë shqetësim.

“I kuptojmë shqetësimet e shprehura nga shoqëria civile dhe përfaqësuesit e medias. I kemi parë dhe ndjekur kritikat jo vetëm nga OSBE-ja, sespe edhe BE-ja ka shprehur kritika lidhur me këto ligje dhe do të doja të shprehja bindjen time se në fund të këtij procesi, një zgjidhje racionale do të triumfojë”.

Qëndrimi i zotit Bushati lë të kuptohet se shumica është e hapur për ndryshime. Qeveria ka lënë të kuptohet se qeveria nuk po tërhiqet, duke thënë se çështja është tani në parlament.

Disa nga ato sfida me të cilat përballet OSBE-ja dhe do t’i duhet të merret Shqipërisë si kryetare e radhës, ajo i ka ende të pazgjidhura plotësisht vetë, si sistemi zgjedhor, lufta kundër korrupsionit dhe shteti ligjor, si edhe demokratizimi.

Një shembull është debati i fundit për paketën anti-shpifje. Zoti Hand tha se çështje si kjo vënë në pikëpyetje autoritetin moral të Shqipërisë kur trajton çështje të lirisë së medias në vende të tjera.

“Shqetësimi im kryesor është se është problematike për Shqipërinë ë Shqipëria t’i ketë këto ligje, por edhe do të jetë e vështirë që Shqipëria që të ngejë zërin për lirinë e shprehjes në ato vende të OSBE-së që kanë më shumë kufizime se Shqipëria në këtë drejtim”, i tha ai Zërit të Amerikës”.

Ai shtoi se “Shqipëria duhet të bëjë hapa përpara në këto fusha, nëse si kryetare e OSBE-së do që të nxisë dhe t’u kërkojë vendeve të tjera që të ndërmarrin hapa në një drejtim pozitiv”.

“Kështuqë kur e ngrita si çështje në diskutim, ishte në kontekstin që janë bërë kritika nga përfaqësuesi i OSBE-së për lirinë e medias, si edhe nga pjesë e mirë e shoqërisë civile. A ka gjë tjetër që qeveria e Shqipërisë ose anëtarët e parlamentit mund të bëjnë, që këto shqetësime të adresohen në një rishkim të projekt-ligjeve, të gjendet një zgjidhje që të ketë më shumë konsensus”.

Zoti Hand tha se mënyra se si trajtohet kjo çështje, mund të përdoret si një shembull pozitiv i angazhimit me shoqërinë civile dhe bashkëpunimin me institucionet e OSBE-së, për të marrë rezultatin më të mirë të mundshëm.

“Shpresoj që ky proces të mos jetë mbyllur, por të jetë në vazhdim e sipër dhe të kemi një zgjidhje të mosmarrëveshjeve lidhur me projekt-ligjet që ekzistojnë tani”, tha ai.

Rudina Hajdari, anëtare e delegacionit të Shqipërisë nga opozita, ra dakord me shqetësimet.

“Do të vazhdojmë të shprehim kundërshtimin tonë dhe të vëzhgojmë situatën”, tha ajo.

Duke shprehur shqetësimet për mungesën e vullnetit të qeverisë për kompromis, për çështje si reforma zgjedhore dhe paketa e ligjeve anti-shpifje, ajo tha për Zërin e Amerikës:

“Ne duhet t’u tregojmë vendeve të tjera anëtare që ne jemi një partner solid për ta marrë këtë sfidë përsipër.”

Në diskutimin e Komisionit të Helsinkit, anëtarë të delegacionit të Shqipërisë në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së, folën për përparësitë që do të ndjekë Tirana në vitin kur mban kryesinë.

Zoti Hand solli edhe një perspektivë historike, duke rrëfyer se si në vitin 1991, në një seancë të Komisionit të Helsinkit, shkrimtari Ismail Kadare bëri thirrje që Shtetet e Bashkuara ta mbështesnin aplikimin e Shqipërisë për anëtarësim në Këshillin e Sigurisë dhe Bashkëpunimit në Evropë, jo si mbështetje për regjimin por për t’u dhënë shpresë njerëzve.

Ai iu drejtua zonjës Hajdari, vajzës së njërit prej protagonistëve të lëvizjes pro-demokraci dhe një nga figurat e Partisë Demokratike, Azem Hajdarit.

“Babai juaj, ndërhyri menjeherë duke thënë ‘e mbështet plotësisht zotin Kadare dhe kjo do të ishte një mbështetje e madhe morale për popullin e Shqipërisë që ka vuajtur aq shumë’”.

Zoti Hand sugjeroi që me kryesinë e radhës së Shqipërisë plotësohet një cikël dhe shprehu shpresën që kjo të jetë një nxitje për të çuar përpara procesin e demokracisë dhe tranzicionit deri kur t’i plotësojë të gjitha aspiratat për integrim evropian./VOA

Cakaj-gent-1280x853.jpeg
nev ila11:21 | 31/08/2019

Gjatë qëndrimit në Helsinki, për takimin joformal të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, formati Gymnich, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi takime me homologët e tij, Ministrat e Jashtëm të Danimarkës, Rumanisë, Kroacisë, Çekisë, Sllovenisë dhe me Sekretaren e Shtetit për Çështjet Evropiane të Portugalisë.

Fokusi i diskutimit në këto takime ishte perspektiva e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor, si dhe ambicia e Shqipërisë për marrjen e një përgjigje pozitive për çeljen e negociatave me BE në tetor.

Ministri Cakaj rikonfirmoi gjatë këtyre takimeve se Shqipëria ka përmbushur të gjitha kushtet teknike për fillimin e negociatave, çka mbështetet plotësisht edhe nga progres raporti i Komisionit Evropian, dhe vijon thellimin e reformave, duke shprehur bindjen se çelja e negociatave me BE-në është më se e merituar.

Ministri slloven Miroslav Cerar vlerësoi kriteret e plotësuara nga Shqipëria, për të merituar çeljen e negociatave me BE. Ministri Cerar siguroi Ministrin Cakaj për mbështetjen e Sllovenisë për të mundësuar një vendim pozitiv në mbledhjen e ardhshme të Këshillit në tetor.

Gjatë takimit me Ministrin e ri kroat Gordan Grlic-Radman, ky i fundit rikonfirmoi mbështetjen e fuqishme dhe aktive të Kroacisë për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE-në, duke ritheksuar qëndrimin e palëkundur për integrimin e plotë të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian si një nga prioritetet e pritshme kryesore të presidencës së ardhshme kroate të BE-së.

Ministri danez Jeppe Kofod vlerësoi progresin e bërë deri tani në drejtim të plotësimit të prioriteteve kyçe, si dhe inkurajoi Ministrin Cakaj për vazhdimin e reformave në vend. Ai siguroi për një vlerësim të drejtë mbi bazën e arritjeve për çeljen e negociatave për anëtarësim.

Ministrja rumune Ramona Manescu siguroi për vijimin e mbështetjes së Rumanisë, të shprehur edhe gjatë presidencës së tyre për avancimin e vendit tonë në procesin e integrimit evropian nëpërmjet hapjes sa më parë të bisedimeve të anëtarësimit.

Ministri çek Tomáš Petříček konfirmoi se vendi i tij do të vijojë të jetë i zëshëm dhe aktiv në mbështetje të perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe do të mbrojë bindshëm objektivin e Shqipërisë për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit në tetor.

Shqipëria ka bërë progresin e nevojshëm për plotësimin e kritereve për këtë faze të procesit dhe tashmë i takon Bashkimit Evropian të mbajë premtimin e tij.

Sekretarja e shtetit për Çështjet Evropiane të Portugalisë, Ana Paula Zacarias, u interesua për zhvillimet më të fundit në vendin tonë, veçanërisht për ecurinë e reformës në drejtësi. Ajo vlerësoi rezultatet konkrete të arritura që do të shërbejnë si një bazë e qëndrueshme për diskutimet dhe vendimmarrjen në Këshillin e tetorit ku vendi i saj do të kontribuojë në mënyrë konstruktive.

Ministri Cakaj mori mbështetje edhe nga përfaqësues të vendeve të tjera të Bashkimit Evropian gjatë bisedave me ta në margjinat e takimit të Gymnich.

Kryefjala e këtyre bisedave ishte se i takon Bashkimit Evropian tashmë t’i përgjigjet pozitivisht Shqipërisë për reformat e ndërmarra, duke i kurorëzuar këto përpjekje të vendit tonë me një vendim të merituar dhe pozitiv nga Këshilli në tetor./abcnews.al

Cakaj-Helsinki-1280x695.jpg
nev ila12:54 | 30/08/2019

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj merr pjesë në takimin joformal të ministrave të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian dhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor, formati Gymnich, i cili po mbahet në Helsinki.

Ministrat pritet të trajtojnë tema të nxitjes së bashkëpunimit rajonal në fusha të interesit të përbashkët.

Ndër to, në diskutim janë çështjet e axhendës evropiane e të rajonit, nismat në kuadër të procesit të Berlinit apo transheve të tjera paralele rajonale, të cilat kanë si objektiv zgjerimin e Bashkimit Evropian.

Ministri në Detyrë, Gent Cakaj, gjatë qëndrimit në Helsinki, do të zhvillojë disa takime dypalëshe me homologët e tij të vendeve të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mbi pritshmërinë për një vendim pozitiv, nga Këshilli në tetor 2019, për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë./ABC News Albania 24/7

Manfred-Weber.jpg
ad min08:42 | 09/11/2018

Manfred Weber është zgjedhur nga Partia Popullore Evropiane në kongresin e Helsinkit si kandidati kryesor për zgjedhjet evropiane të vitit 2019. Megjithatë sondazhet nuk tregojnë që PPE dhe socialdemokratët do të fitojnë përsëri maxhorancën.

Kongresi i Partive Popullore Evropian ka zgjedhur kandidatin e saj për Komisionin e Bashkimit Evropian, gjermanin Manfred Weber me 492 vota, e barabartë me 79.2%. Ai mundi rivalin filandez, Alex Stubb. “Kemi pasur 621 vota dhe ato të vlefshmet ishin 619. Kandidati kryesor për 2019 me 492 vota është Manfred Weber”, ishte ky njoftimi i bërë në skenën e kongresit të Helsinkit.

Njohës i madh i mekanizmave evropianë, por pa asnjë eksperiencë qeverisëse në Gjermani, Weber ka premtuar në fjalimin e tij të fundit përpara votimit se do “të ndërtojë një Evropë më të bashkuar, më protective dhe ambicioze”. Bavarezi, i cili është dhe shef i grupit të PPE në Parlamentin Evropian, është shfaqur si një person i moderuar, i aftë për të tejkaluar përçarjet në këtë formacion politik, që po humbet terren kundër populizmit në sajë të krizës me emigrantët. Detyra e Presidentit të Komisionit, e mbajtur që nga viti 2004 pa ndërprerje nga një anëtar i PPE-së, është pjesë e lojës së madhe që do të ndjekë zgjedhjet evropiane të organizuara nga 23 deri më 26 maj me rolet kyçe të institucioneve të BE-së në lojë; Parlamenti Evropian, BQE, Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme.

Megjithatë Weber nuk është i sigurtë të bëhet presidenti i ardhshëm i Komisionit Evropian. Ai duhet të jetë në gjedje të mbledhë votat e familjeve të ndryshme politike që do të jenë në Parlamentin Evropian. PPE-ja dhe socialdemokratët zotërojnë aktualisht maxhorancën me 55%, por sondazhet parashikojnë fundin e këtij dominimi. Aleanca të reja duhet të formohen dhe mund t’i hapin rrugën një tjetër personaliteti që mund të korrë maxhorancën. Mes emrave që qarkullojnë është ai i eurokomisioneres për Konkurrencën, danezes Margrethe Vestager, anëtare e Aleancës së Liberalëve dhe demokratëve evropianë, dhe ai i francezi Michel Barnier, zëvendëspresident i PPE dhe shef negociat i BE-së për Brexit./abcnews.al

trumpaa.jpg
ad min13:56 | 16/07/2018

Vijon takimi kokë më kokë mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, në Finlandë. Dy liderët po bisedojnë për një sërë çështjesh me rëndësi. Në një prononcim të shkurtër, Trump dhe Putin vlerësuan njëri-tjetrin.

Ka nisur tashmë takimi i shumëpritur mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin. Samiti mes tyre po zhvillohet në Helsinki të Finlandës. Dy liderët po diskutojnë për shumë çështje, por me rëndësi shikohet përmirësimi i marrëdhënieve mes Rusisë dhe SHBA-ve. Përpara se të fillonin takimin e tyre ballë për ballë, me dyer të mbyllura, Trump dhe Putin dhanë nga një prononcim të shkurtër për mediat. Presidenti amerikan njoftoi se do të diskutojë me homologun e tij rus për gjithçka.

Donald Trump: “Dua t’iu përgëzoj për organizimin shumë të mirë të Kupës së Botës. Ne duhet të diskutojmë për çdo gjë duke filluar nga tregtia tekn ushtria, programet bërthamore dhe Kina. Mendoj që sëbashku kemi mundësi të mëdha, dhe sinqerisht ne nuk kemi pasur mardhënie të mira vitet e fundit. Po më bëhen rreth 2 vite në detyrë dhe mendoj se ne do të kemi në një mardhënie të jashtëzakonshme”.

Më tej, ai tha se Rusia dhe SHBA posedojnë 90% të arsenalit bërthamor në botë, dhe sipas Trump kjo është një gjë e keqe dhe jo e mirë. Ndërsa Putin nënvizoi rëndësinë e këtij takimi.

Vladimir Putin: “President i dalluar, jam i ngazëllyer t’iu takoj këtu në Finlandë. Ne kemi qenë në kontakt të vazhdueshëm me anë të telefoni që prej herës së fundit dhe dukshëm ka ardhur koha që të bisedojmë pasi tani po ndodhin shumë gjëra në botë që ne duhet t’i diskutojmë”.

Ndërkohë, pasi të përfundojnë takimin kokë më kokë, ata do të kenë një drekë pune, me dy delegacionet respektive. Ndërsa në fund do të mbajnë dhe një konferencë të përbashkët për shtyp. Samiti mes Trump dhe Putin është shoqëruar me protesta nga qindra manifestues që kërkojnë respektimin e të drejtave të njeriut nga Rusia./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono