Fatmir Xhafaj

xhafa.jpg
in a14:44 | 06/02/2020

Sulmet kryeministrore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve që nuk e kanë kaluar “Vettingun” janë kritikuar nga ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Personi që udhëhoqi reformën në drejtësi, thotë se tashmë politika duhet të flasë dhe se organet e reja të drejtësisë, duhet të punojnë më shumë.

“Sjelljen, qasjen të 20, 30 apo 50 gjyqtarëve nuk mund t’ja veshim sistemin as dje dhe aq më tepër sot, sepse kjo nuk është pozitive, politikanët duhet të tregohen të kujdesshëm”, tha Xhafa.

Por deputeti socialist nuk është as i kënaqur me protagonizmin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë.

“Jam shumë i keqardhur. Shikoj një debat të fortë publik, pavarësisht se në krye të debatit është vetë kryeministri, është një debat që është pjesë e të gjithë shoqërisë civile”, u shpreh ai.

Fatmir Xhafaj tha se nuk duhet të ndërhyhet kaq shpesh në ligjet e reformës në drejtësi, dhe se duhet bërë një analizë e zbatimit të saj, dhe ndërhyrjet ligjore të jenë të plota e të koordinuara, mendim të cilin e ndau edhe socialisti tjetër Bashkim Fino./abcnews.al

tr-2-1.jpg
So Nila11:59 | 06/02/2020

During the discussions in the Law Commission Minister Xhafaj spoke about “Anti KCK”.

Xhafaj stressed out that politicians should be cautious and in his view is not a positive thing.

“Why didn’t the government do this initiative themselves? The purpose is not effective.

Our approach is not only political but also constitutional. We have the new organs of the system. We can’t talk like yesterday. Today we have KLGJ, KLP and ILD ”, he stated.

Journalist Esiona Konomi reports that he emphasized that the KLGJ and KLP speak less: “I am sorry that with this strong public debate led by the Prime Minister, KLGJ and KLP speak less, they should be the institutions that should be heard most strongly.

As for the case of the judge Kruja he stressed out  that he still does not have a public stance. /abcnews.al

ALIZOTI-BALLAFAQIMI-1280x720.jpg
So Nila11:40 | 06/02/2020

Tirana court today decided to release Fred Alizoti from prison.

Alizoti became known in the “Babale” file after admitting to imitate Geron Xhafaj’s voice, brother of former Interior Minister Fatmir Xhafaj, during a telephone conversation with his brother-in-law Albert Veliu known as the Babal of Vlora.

Fred Alizoti was sentenced with two years’ imprisonment by the First Instance Court, but after serving 1.5 years in custody, he has already been released. He was sentenced to pre-trial detention.

Abcnews.al reporter Glidona Daci said the “Babale” file has not yet been appealed and therefore the Tirana Court decided today to remove the security measure for Fred Alizoti.

We state that for this file, the court sentenced former DP MP Ervin Salianji to one year in prison.As for the journalist Jetmir Olldashi, the Court decided to convert the sentence of 6 months to 100 hours of work.

On January 11 this year, former MP Ervin Salianji has objected to a one-year prison sentence,filing a complaintat the Capital Court of Appeal./abcnews.al

 

 

gazment-bardhi-1.jpg
ger ta14:51 | 17/11/2019

Fatmir Xhafaj e cilësoi si të padenjë për anëtare të Gjykatës Kushtetuese, Marsida Xhaferllarin, e dekretuar nga Presidenti Ilir Meta.

Ndërkohë, nuk ka vonuar dhe ka ardhur një përgjigje nga Partia Demokratike. Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve, Gazment Bardhi shprehet se reagimi i Xhafajt është i papranueshëm dhe bie ndesh me qëllimin e Reformës në Drejtësi.

Teksa i referohet si vëllai i Geronit, numri dy i PD, deklaron mes të tjerash se Xhafaj kërkon që të ketë në Gjykatën Kushtetuese një person që betohet tek zyra e tij për shërbime partiake

Reagimi i plotë:

Sulmi i vëllait të Geron Xhafës ndaj Gjykatës Kushtetutese përse zbatoi Kushtetutën dhe jo urdhrat e Partisë është i papranueshëm dhe bie ndesh me qëllimin e Reformës në Drejtësi, që politika të rrijë larg vendimmarrjeve të gjyqësorit.

E kuptojmë që vëllai i Geronit kërkon që të ketë në Gjykatën Kushtetuese një person që betohet tek zyra e tij për shërbime partiake, por Kushtetuta është e qartë në tre pika:
1. Emërimi i 3 gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese bëhet nga Presidenti i Republikës dhe jo nga Dvorani i Partisë në KED (neni 125 i Kushtetutës).
2. Gjyqtari i emëruar që të fillojë detyrën duhen të betohet përpara Presidentit të Republikës dhe jo në zyrën e Fatmir Xhafës apo selinë e Partisë Socialiste (neni 129 i Kushtetutës).
3. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese duhet të betohet që do t’i qëndroj kurdoherë besnik Kushtetutës së Republikës të Shqipërisë, dhe jo pushtetit popullor dhe Statutit të Partisë Socialiste (neni 129 i Kushtetutës).

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi nuk ka shpallur asnjë fitues, sepse nuk e ka këtë kompetencë (neni 149/d i Kushtetutës). Dvorani i Partisë ka bërë veprime administrative të paligjshme në zbatim të urdhrave të Partisë, por ato nuk janë vendime të organit kolegjial KED, por vendime personale të ushtarit të vëllait të Geronit në KED.

Ata që spo lenë organ të ri të drejtësisë pa futur duart, me monovra kriminale, politike, qëllimkëqija dhe antikushtetuese, duhet të kuptojnë se zbatimi korrekt dhe sipas Kushtetutës i Reformës në Drejtësi është parakusht për ecurinë e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Drejtësia e re nuk bëhet me shërbëtor partiak, por me individë që respektojnë Kushtetutën dhe zbatojnë atë në mbrojtje të interesave të qytetarëve. Arta Vorpsi me sjelljen prej shërbëtorje politike humbi çdo mundësi për të qenë, ligjërisht dhe moralisht, gjyqtare e Gjykatës Kushtetutese. Ajo u provua se ishte e renditur e parë, jo për aftësi e profesionalizëm, por për miqësi me Fatmir Xhafën dhe ushtarët e tij në KED Ardian Dvorani e Arta Marku.

Reforma në Drejtësi duhet të zbatohet vetëm sipas Kushtetutës! Vetëm kështu drejtësia e re përmbush standardet e vendeve partnere që na ndihmuan në realizimin e saj./abcnews.al

 

 

 

fatmir-xhafajj.png
ger ta14:01 | 17/11/2019

Ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka deklaruar se Marsida Xheferllari nuk plotëson kushtet dhe kriteret për tu emëruar anëtare e Gjyaktës Kushtetuese.

Në një postim në rrjetet sociale, Xhafaj shprehet se sipas tij Presidenti, në këtë rast nuk ka të drejtë. “Nuk të bën betimi gjyqtare, por kushtetueshmëria e zgjedhjes nga organi që e gëzon këtë të drejtë, me afatet e procedurën e duhur’, shprehet ish ministri mes të tjerash.

Më tej, Xhafaj, si ish kryetar i Komisionit të Reformës në Drejtësi shprehet se zbatimi i reformës kërkon angazhim e përgjegjshmëri dhe kryesorja objektivitet e paanshmëri.

Komenti i plotë:

Në web e GjK znj.Tusha ka botuar listën e anëtarëve të rinj! Pyetja është kë të besojmë, znj.Tusha n/kryetare të KED që ka shpallur znj.Vorpsi fituese apo znj.Tusha gjyqtare që nuk respekton as vendimin e organit që drejton. Në cilin kuorum të GjK u bazua kjo vendimmarrje?

Në bindjen time znj.Xhaferllari nuk mund të jetë anëtare e GjK. Nuk plotëson kushtet dhe kriteret për të qenë e tillë. Votimi klientelist dhe lidhjet shoqërore brenda KED e përfshinë në listë ish Kryeinspektoren e KLD së vjetër që degradoi sistemin.

Presidenti, sipas meje, në këtë rast nuk ka të drejtë. Ka nxjerrë një dekret të paligjshëm në tejkalim të afatit ligjor. Nuk të bën betimi gjyqtare, por kushtetueshmëria e zgjedhjes nga organi që e gëzon këtë të drejtë, me afatet e procedurën e duhur.

Kushtetuta që Presidenti e ka votuar, por nuk e ka shkruar, është produkt i Ekspertizës më të mirë vendase e. Opinioni i KV ka theksuar qartë domosdoshmërinë e afateve & mekanizmave zhbllokues. Partnerët bashkëhartues të kushtetutës e ligjit të GjK duhet të reagojnë qartë.

Zbatimi i Reformës kërkon axhendë të qartë veprimi, angazhim e përgjegjshmëri dhe kryesorja objektivitet e paanshmëri. Situata e koklavitur, jo për faj të kushtetutës e ligjit, por gabimeve në zbatim. Pasojë e mendjeve të nxehta e qëllimkëqija.

Kur arsyeja mungon, fryma dhe gërma e kushtetutës lexohen keq, duhet reagim. Kryesorja me mekanizma politikë, por edhe me veprime të mirëmenduara ligjore, institucionale dhe gjyqsore. Nëse duhet ka edhe precedentë e ekspertizë ndërkombëtare./abcnews.al

fatmir-xhafaj.jpg
ad min18:10 | 30/09/2019

Kuvendi i Republikës zhvilloi këtë të hënë seancën plenare ku u diskutuan çështjet e evidentuara nga zgjedhësit gjatë javës së gjelbër. Në fjalën e tij, ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, u ndal tek tërmeti që goditi Shqipërinë më 21 Shtator.

Xhafaj tha se atë moment shqetësimi e lehtësoi solidariteti njerëzor, por edhe angazhimi i fortë i institucioneve shtetërore. Megjithatë sipas ish-ministrit, gjatë javës post tërmet pamë edhe marrëzinë politike, por edhe çmendurinë e një pjese të vogël të medias.

“Gjatë orëve dhe ditëve të tërmetit dhe në javët post tërmet na ndodhën shumë gjëra të çuditshme. Patëm momente kur ndjemë kufirin e jetës reale, frikën dhe shqetësimin e familjarëve, pamë frikën dhe shqetësimin e tyre që dëmi i shkaktuar ju prishi qetësinë e jetës së përditshme. E lehtësoi shumë këtë moment të natyrshëm shqetësimi njerëzor solidariteti i shfaqur, por edhe angazhimi i fortë dhe i përgjegjshëm i institucioneve tona shtetërore. Ishim origjinal si shqiptarë. Gjatë kësaj jave pamë të shfaqej edhe marrëzia e zakonshme politike për të bërë politikë me tërmetin, dhe ca më keq akoma, çmenduria e një pjese të vogël të medias për t’i shërbyer padronit politik apo edhe për të bërë pazar klikimesh në pazarin mediatik. Ka ardhur koha që nëpërmjet fuqisë së ligjit akte të tilla të ndëshkohen. Kjo është përgjegjësi ndaj njerëzve, por edhe mësim i mirë për përgjegjësinë ndaj të vërtetës si detyrim me interes publik”, tha Xhafaj.

Sipas Xhafajt, momenti pas tërmetit duhet të shërbejë për reflektim serioz dhe të përgjegjshëm të qeverisë, e cila duhet të bëjë publike një strategji për raste të tilla. Tërmetet nuk i parashikojmë dot, por dëmet e mëdha mund t’i parandalojmë, tha ish-ministri.

“Qeveria mund t’i bënte një shërbim të mirë vendit nëse në reflektim të kësaj çfarë përjetuam dhe nevojë për t’u përballur me to të përgatiste dhe të bënte sa më shpejt publike një strategji të qartë reflektimi të shoqëruar me një plan të qartë veprimi. Më së paku është domosdoshmëri nevoja për dokumentimin shkencor të dëmeve, azhurnimin e hartës sizmike të vendit, ndërmarrja e një analize shkencore për të përcaktuar zonat problematike etj. Kemi të domosdoshme për të ringritur apo fuqizuar institucionet e këtyre fushave. Ky tërmet na paralajmëroi, ne duhet tashmë të veprojmë, nesër mund të jetë vonë”, tha Xhafaj./abcnews.al

urdhri-i-xhafajt.jpg
ad min17:40 | 11/04/2019

Grabitja për herë të dytë e parave në Rinas mund të ishte parandaluar. Kjo nëse policia do zbatonte një urdhër të ministrit të kohës Fatmir Xhafaj në Mars të 2018-s, që kërkonte shoqërimin e vlerave monetare gjatë transportit me forca policore.

Grabitja e parave brenda aeroportit “Nënë Tereza” mund të ishte parandaluar. Kjo mund të ndodhte nëse Policia e Shtetit do të kishte zbatuar urdhrin e Marsit të vitit 2018 të ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Ky urdhër parashikon “Ruajtjen dhe Sigurimin e Objekteve te Sektorit Bankar”, sigurimin dhe shoqërimin i vlerave monetare, materiale dhe sendeve të çmuara gjatë transportit.

Për transportin e vlerave monetare mbi shumën 900 e 50 milionë lekë, përveç masave të parashikuara ish-ministri Xhafaj urdhëronte shërbimin e sigurisë fizike dhe strukturat e policisë në territorin ku do të lëviztë eskorta të planifikonin dhe merrnin masa shtesë sigurie.

Për këtë çështje u pyet nga gazetarët dhe Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës së Bankave i cili dha këtë përgjigje.

“Kjo është sipas riskut. Shoqëritë e ruajtjes lajmërojnë policinë kur ka transport të vlerave monetare dhe nëse ka shumë të konsiderueshme dhe gjëra që bankat kërkojnë situata që paraqet rrezikshmëri është me risk të lartë mund të kërkojnë shoqërim edhe nga, por jo domosdoshmërisht duhet të jetë policia që t’i shoqërojë”, tha Spiro Brumbulli.

Urdhri parashikonte gjithashtu masa shtesë sigurie gjatë transportit të thasëve me valutë si përdorimi i GPS-it, bojës ngjyrosëse me kod për çdo bankë,  kamerat e regjistrimit apo radiot e komunikimit etj. Një pikë tjetër kjo që nuk u zbatua  më 9 Prill.

Në kushtet kur paratë e tre bankave me destinacion Austrinë ranë në duart e grabitësve e urdhri i një ministri u shkel, kush duhet teë mbajë përgjegjësi për vjedhjen në sheshin që duhet të jetë më i sigurti në vend?/abcnews.al

xxhafaj-dhe-lleshaj.jpg
ad min16:38 | 28/03/2019

Akti i parë që kreu në detyrën e Ministrit të Brendshëm dy vjet më parë ishte nisja e procesit për organizimin e vettingut për të gjithë punonjësit e Policisë së Shtetit. Pritshmëritë për të larguar efektivët e lidhur me krimin ishin që në janar të vitit të shkuar, por nuk ndodhi. Dy vjet më pas pasardhësi i Fatmir Xhafajt vjen me një propozim të ri përpara deputetëve.

Lleshaj: “Problemi themelor  që lidhet me këtë situatë ka të bëjë me kohën, e cila është në dispozicion për të mbyllur procesi e Vettingut. Sipas ligjit aktual, procesi i Vettingut për 13 mijë punonjës të Ministrisë së Brendshme duhet të mbyllet në marsin e vitit të ardhshëm, ndërkohë që procesi ende nuk ka filluar dhe praktikisht është e vështirë, për të mos thënë e pamundur, që ky proces të mbyllet ashtu sikundër ligji e parashikon, pra në marsin e vitit të ardhshëm”.

Kjo është pika e parë që nuk e bind ish-ministrin Fatmir Xhafaj se ligji për vettingun në polici duhet ndryshuar.

Xhafaj: “Keqardhje që me alibi false nuk u bë i zbatueshëm në kohë, por për dy vite futëm në procesin e zbatimit në drejtësi. Gjithsesi më mirë se vonë se kurrë, nuk është herezi ndryshimi i një ligji, por në vlerësimin tim ndryshimet nuk janë të duhura në disa arsye, mund të cënohet pavarësia e procesit”.

Procesi i ri i kryerjes së vettingut në polici që propozon Ministri Lleshaj i jep mundësinë Shërbimit për çështjet e brendshme dhe ankesat që të kalojnë të shndrrohet në një strukturë të rëndësishme për realizimin e vettingut.Për këto ndryshime ish ministri shprehet kundër.

Lleshaj: “Ndryshimi i dytë që propozohet qëndron në faktin SHÇBA-ja do të shndërrohet në një strukturë, e cila do të kryejë më tej Vettingun për pjesën e mbetur të Policisë së Shtetit, pra fazën e dytë dhe të tretë, për punonjësit e nivelit të mesëm dhe atyre të nivelit bazë. Pra, ndryshe nga sa e parashikon ligji aktual ku ky vlerësim në fazën e dytë dhe të tretë do të kryhej nga struktura ad-hoc, me propozimet e bëra ky vlerësim duhet të bëhet nga vetë SHÇBA-ja”.

Xhafaj: “Kemi të bëjmë me skanim të vecantë, dhe nuk mund të bëhet nga SHCBA, në varësi të ministrit. Një nga sukseset e vettingut në drejtësi është se është i besueshëm nga të gjithë. Së dyti cënohet cilësia dhe shpejtësia e procesit. SHCBA-ja nuk ka kapacitetet për ta kryer këtë proces. Ti besojmë vettingun 13 mijë punonjësve një institucioni që ka 100 punonjës vlerësoj se do ta ngadalësojë procesin”.

Ministri Sandër Lleshaj nuk ka gjetur mirëkuptimin e ish ministrit Fatmir Xhafaj as për argumentin që i dha mbi faturën financiare.

Lleshaj: “Një arsye tjetër që ka të bëjë me kërkesën për të ndryshuar ligjin lidhet me volumin e madh administrative që kërkohet për të realizuar atë, kërkohet që rreth 240 punonjës me kohë të plotë, nga strukturat e Policisë dhe të SHÇBA, të shkëputen nga funksioni i tyre bazë dhe ti dedikohen Vettingut me kohë të plotë, pra kjo është një volum shumë i madh administrativ dhe këtij volumi administrativ  i bashkëshoqërohet dhe një faturë jo e parëndësishme financiare, e cila shkon rreth 3 milionë dollarë, kosto e parashikuar e këtij procesi”.

Xhafaj: “Argumenti financiar nuk është i justifikuar, ajo shumë që mendohet se do të kursehet 2 mln euro, është e papërfillshme nga ajo që pritet. Por një gjë është pozitive,nuk preket thelbi i vlerësimit dhe kriteret”.

Pavarësisht mos ndryshimit të thelbit, ish-ministri Fatmir Xhafaj zgjodhi të abstenojë ndërkohë që ndryshimet për ligjin e vettingut në total morën 76 vota pro  6 kundër e  6 abstenim. /abcnews.al

MBULIM-RAMA-CON-LLESHIN-TE-MINISTRIA-E-BRENDSHME.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ad min15:07 | 06/11/2018

Gjeneral Sandër Lleshi u zyrtarizua ministër i komanduar i punëve të Brendshme. Këshilli i Ministrave fillimisht ka emëruar Sandër Lleshin në postin e zv/ ministrit të Brendshëm, ndërsa më pas Rama e ka komanduar në drejtimin e këtij dikasteri në vendin e Fatmir Xhafajt.

Rreth orës 12:30 të së martës, kryeministri Edi Rama iu drejtua ministrisë së Brendshme bashkë me Gjeneral Sandër Lleshi, të cilin e kishte emëruar zëvendësministër të Brendshëm.

Në një akt të rrallë, kryeministri ka bërë vetë prezantimin e zëvendësministrit që do drejtojë në vazhdim Ministrinë e Brendshme, pas dorëheqjes së Fatmir Xhafajt.

Ky i fundit u paraqit në zyrën e tij më herët sesa të vinte shefi i qeverisë së bashkashku me pasuesin e tij.

Të njëjtën gjë bënë edhe zëvendësmistrat e tjerë si edhe Drejtori i Pëgjithshëm i Policisë, Ardi Veliu.

Tashmë ministria e Brendshme kthehet në superministri me pesë zëvendësministria dhe për herë të parë pa një titullar siç është posti i ministrit të Brendshëm. Kjo zgjidhje e kushtëzuar ndodhi pasi, Presidenti i Republikës, nuk dekretoi Sandër Lleshin në vendin e lënë bosh pas dorëheqjes së ish ministrit Fatmir Xhafaj.

Prezantimi i Leshit ka patur gjithë elementët ceremonialë e në ministri ishte i pranishëm edhe ministri i dorëhequr Fatmir Xhafaj për t’I kaluar detyrën pasardhësit të tij në funksionin e zëvendësministrit.

Gjithcka zgjati rreth 30 minuta pa praninë e mediave, ndërsa në dalje, nuk pati asnjë koment për gazetarët që prisnin para ministrisë së Brendshme.

Ishte po kryeministri Rama që njoftoi emërimin e Lleshit me vendim qeverie. Në profilin e tij në Instagram, Rama publikoi një foto me Sandër Lleshin në zyrën e kryeministrit, e me komentin “ Me drejuesin e ri të Punëve të brendshme, gjeneral Sandër Lleshin pas mbledhjes së qeverisë, që vendosi emërimin e tij z.ministër i Brendshëm”. /abcnews.al

Kuvend-933x445.jpg
ad min10:46 | 06/11/2018

Kuvendi ka miratuar me 75 vota pro dekretin e presidentit për shkarkimin e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga grupi parlamentar socialist, mazhoranca vendosi ti hapë rrugë emërimit të Gjeneral Sandër Lleshit në postin e zëvendës ministrit të Brendshëm i cili do të ketë detyrat e numrit një të ministrisë. Këtë e konfirmoi kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në seancën e sotme parlamentare.

Kreu i qeverisë tha se po sot do të mblidhet qeveria për të emëruar Sandër Lleshin në këtë detyrë. Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se presidenti i republikës ka shkelur kushtetutën me mos dekretimin e emrit të propozuar prej tij si ministër i Brendshëm. Mëgjithatë kreu i qeverisë shprehet se nuk i ka humbur shpresat se në ditët në vijim kryetari i shtetit do të reflektojë pavarësisht se afatet ligjore kanë përfunduar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono