familjaret

simoniiii-1280x645.gif
eri Ida09:27 | 29/03/2020

Pas denoncimit të bërë në Abc News nga një familje në Vaun e Dejes, ku 3 anëtarë janë konfimuar pozitiv me covid 19, autoritetet u detyruan ti bëjnë testin edhe anëtarë të tjerë të familjes.

Burime për Abc News bëjnë me dije se tashmë përveç 35 vjeçarit pozitiv me koronavirus ka rezultuar nëna dhe kunata e tij.

Gazetari Simon Shkreli raporton për abcnews.al se kjo është një famije e madhe me 5 djem me 26-27 familjarë. Ndërkohë këtë të dielë pritet që tamponi tu bëhet 6 anëtarëve të familjes nga Vau i Dejës të cilët kanë shfaqur shenja klinike.

Ndërkohë gazetari bën me dije se deri më tani nuk është marrë asnjë masë në lidhje me personelin mjekësor të Poliklinikës në Vaun e Dejës.

Të shtunën ata denoncuar në ABC News dhe rrëfyen se as fëmijëve të 35 vjecarit nuk u është marrë tamponi. Ndërsa theksuan se nuk i është kryer analiza as nipit i tij, që i ka bërë frymëmarrje artificiale kur ende nuk ishte i  konfirmuar me koronavirus. I rëndë është dhe fakti që 35 vjeçari rreth 8 ditë më parë është vizituar në spitalin e Shkodrës dhe ka pasur kontakt me personelin shëndetësor. Sipas burimeve, as këtyre të fundit nuk u është kryer ende testi per Covid-19./abncews.al

konflikt.jpg
eri Ida11:14 | 15/02/2020

Një sasi eksplozivi ka shpërthyer mbrëmjen e së premtes në një biznes në Lezhë. Abc News mëson se ngjarja ka ndodhur në fshatin Gocaj të Lezhës, në derën e një dyqani në pronësi të shtetasit Arben Malotaj.

Dyqani, të cilit i është vendosur eksploviz ndodhet ngjitur me banesën e tij.  Gazetari Gjergj Figuri informon se në momentin e shpërthimit nuk ka patur asnjë person në dyqan apo në shtëpie, pasi pasi ishin duke festuar ditëlindjen e kryefamiljarit.

Familja Malotaj pretendon se nuk ka asnjë konflikt dhe se nuk i di arsyet e vendosjes se lëndës eksplozive në biznesin e tyre.

Se kur ka ndodh shpërthimi nuk e di, pasi nuk kemi qenë në shtëpi,  kemi qenë për ditëlindjen e dajalit kur kemi ardh kemi gjetur derën e hapur kemi lajmëruar policinë dhe kanë ardhë. Nuk kemi pas asnjë konflikt me asnjë. Jemi tremb nga kjo ngjarje dhe pse nuk e dimë se pse ka ardhe”, është shprehur zonja e shtëpisë./abcnews.al

 

tragjedia-vlore.jpg
ger ta18:56 | 09/01/2020

16 vjet pas tragjedisë së 9 janarit ku humbën jetën 28 persona, familjarët e viktimave nga Shkodra dhe rrethinat e saj janë mbledhur në Vlorë.

Ata kanë hedhur lule në det për të kujtuar të afërmit e tyre që gjëtën vdekjen në ujërat e detit Jon në afërsi të Karaburunit.

Për të 16 vitin radhazi, familjarët kërkojë drejtësi për 28 viktimat. Ata shpresojnë se ngritja e SPAK do të çojë para drjtësisë përgjegjësit kryesor të kësaj ngjarje.

“Ngjarja për ne është e zbardhur. Ne na i ka vrarë shteti. Nëse ka drejtësi duhet të hyjnë në burg. SPAK, BKH ta marrë këtë çështje në dorë dhe mos i lënë këto familje të veshura në zi”,shprehet një prej familjarëve.

Në 9 janar 2004 për shkak të motit keq dhe dallgëve të mëdha gjetën vdekjen 28 nga 36 persona që ndodheshin në bordin e gomones e cila  synonte të arrinte brigjet e Italisë. Viktimat ishin kryesisht nga Shkodra dhe Lezha./abcnews.al

familja-1.jpg
ger ta16:45 | 28/12/2019

Familja e Brunilda Kovaçit që u vra në Francë tre ditë më parë kërkon ndihmë nga shtetit për kthimin e trupit të saj. Nëna e 37-vjeçares nga Berati, Fatimja thotë se janë të varfër dhe nuk kanë para të ndjekin procedurat. Njëkohësisht kërkojnë dhe kthimin në Shqipëri të djalit të saj 3 vjeçar.

 

Mbrëmjen e Krishtlindjes është gjetur e vrarë dhe e masakruar në një pyll të Francës një shqiptare. Familja e saj jeton në Berat dhe kërkon që shteti ti ndihmojë që të kthehet trupi I Brunilda Kovaçi pasi ata janë të vafrër. Gjithashtu kërkojnë dhe rikthimin në atdhe dhe të një prej 3 fëmijëve të saj që jetonte me të në Francë.

37 vjeçarja nga Berati, nënë e tre femijeve kishte disa vite që jetonte në Francë. Ajo me vete kishte vetëm djalin e vogël 3 vjeç, ndërsa dy fëmijët e tjerë I kishte lënë në Shqipëri. Mediat franceze kanë shkruar se e reja ishte punëtore seksi dhe në trup kishte tatuazh emrin e një mashkulli shqiptar që bëri që policia ta identifikonte, pasi trupi saj ishte pjesërisht i djegur. Teksa hetimet vijonë për ngjarjen po mbahet në paraburgim një person. /abcnews.al

KRONIKE-NDIHMAT-E-HUAJA_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela16:30 | 29/09/2019

Disa vende të  Bashkimit Evropian kanë dërguar ndihma në Shqipëri për të përballuar situatën e tërmetit të 21 shtatorit. Avioni i parë me ndihma ka ardhur nga Greqia, ndërsa pritet ndihma edhe nga disa vende të tjera.

Një javë pas tërmetit të fuqishëm që preku Shqipërinë, në vendin tonë ka mbërritur ndihmat e para për familjet e prekura.

Ky avjon ushtarak ka ardhur nga Greqia dhe ka sjellë materiale nga shteti fqinj.

Peter Glerum Drejtues i ekipit të BE për Emergjencat: “Ne jemi këtu si skuadër e mbrojtjes civile për të ndihmuar Shqipërinë. Ne kemi marrë deri më tani ndihmat e dhëna nga 3 shtete dhe presim edhe nga shtetet e tjera”, u shpreh përfaqësuesi i BE-së.

Drejtori i Përgjishshëm i Rezervave të Shtetit, Paulin Luli falenderoi në emër të Ministrisë së Mbrojtjes përfaqësuesit e lartë të Mbrojtjes civile për solidaritetin.

Paulin Luli Drejtori i Rezervave të Shtetit: “Shpresojmë që ne këtë ndihmë të dhënë të mos e kthejmë vetëm në raste të tilla, por të jemi krah njëri-tjetrit për të ndihmuar në kohë të vështira”,  u shpreh Drejtori i Rezervave të Shtetit.

Ndihmat kanë mbërritur nga  disa shtete evropiane si Kroacia, Hungaria, ndërsa priten edhe nga shtete të tjera.

Produktet janë vendosur pranë depove të rezervave të shtetit në Lundër dhe do tu shpërndahen familjeve të prekura. /ABC news Albania 24/7

ZHDUKJA-NE-FIER-_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela19:18 | 23/09/2019

Kanë kaluar disa ditë nga zhdukja e një të riu në Fier dhe nuk dihet fati i tij. Për këtë ngjarje policia ka arrestuar dy kushërinj, ndërkohë familjarët tregojnë detaje çfarë ndodhi mes kushërinjve.

Një 29 vjeçar nga Kreshpani i Fierit rezulton i zhdukur prej 10 ditësh. Ngjarja që dyshohet të jetë një rrëmbim i mundshëm. Ndodhi 10 ditë më parë ku sipas familjarëve ai udhëtoi bashkë me kushëririn e tij drejt Vlorës.

Rrethanat e ngjarjes dhe fati i të riut mbeten të paqarta, por policia ka arrestuar dy personat që kontaktuan të fundit me të Perlat dhe Lajdon Myrtaj. Shkak i zhdukjes së të riut sipas familjarëve  është një konflikt me kushërinjtë e tij. Dy muaj më parë Fatjoni i ka marrë bashkëshortes së njërit prej kushërinjve, 500 mijë lekë borxh, shumë që më vonë familjarët e të zhdukurit  thonë se e kanë shlyer.

Fatjon Myrtaj punonte në ndërtim në Kosovë bashkë me kushëririn e tij Lajdon Myrtaj. Ditën e zhdukjes 29 vjeçari mendohet të ketë udhëtuar drejt Fierit bashkë të. Rasti po hetohet nga Prokuroria e Krimeve të rënda. /ABC News Albania 24/7

49561866_403.jpg
nev ila17:05 | 12/07/2019

Gjykata Administrative e Berlinit ka vendosur: Po, Gjermania duhet t’u mundësojë kthimin në shtëpi familjeve të luftëtarëve të të ashtuquajturit “Shteti Islamik”, IS. Vendimi nuk ka hyrë ende në fuqi.

Me vendimin e ditës së mërkurë, Ministrisë së Jashtme gjermane i kërkohet që të përcaktojë identitetin e tre fëmijëve në një kamp refugjatësh sirianë dhe më pas të marrë nënën dhe fëmijët e saj në Gjermani, u shpreh një zëdhënës i gjykatës gjermane në Berlin.

Ministria e Jashtme mund ta apelojë vendimin e gjykatës. Por në rast të tillë duhet të vendosë Gjykata e Lartë e Berlinit. “Vendimi i marrë në procedurë të përshpejtuar e që nuk ka hyrë në fuqi ka mbërritur tek Ministria e Jashtem dhe po veifikohet”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme.

Ministria e Jashtme

Kërcënim për fëmijët

Në vendimin e gjykatës administrative thuhet, se nëna nga landi i Saksonisë së Poshtme dhe fëmijët e saj mund t’i referohen detyrimit të shtetit për të ofruar mbrojtje, i sanksionuar ky në kushtetutë. Gjendja në kamp është një kërcënim për jetën e fëmijëve. Ata kërcënohen nga “pasoja të rënda, të padurueshme dhe të pamundura për t’u mënjanuar”, nëse qëndrojnë në kamp, thuhet në vendimin e gjykatësve.

Televizionet NDR, WDR e “Süddeutsche Zeitung” raportuan që të mërkurën për vendimin e gjykatës. Sipas raportimit të këtyre mediave, fëmijët janë 8, 7 dhe afër dy vjeç. Ministria e Jashtme kishte argumentuar, se nuk shihte asnjë detyrim për të ndihmuar edhe nënën të kthehej nga Siria. Ministri i Punëve të Brendshme, Horst Seehofer ka deklaruar, se edhe fëmijët e të rinjtë përdoren për luftën e IS-it. Qeveria gjermane duhet të jetë për këtë arsye e kujdesshme në pranimin e pjesëtarëve të familjeve të tyre. Kjo edhe për arsye, sepse ka paqartësi në çështjet e nënshtetësisë.

Sipas mediave në kampet kurde në Siri ndodhen shumë luftëtarë gjermanë të IS-it gratë dhe fëmijët e tyre./DW

kumanove-1280x741.jpg
ad min16:10 | 09/05/2019

Sot mbushen katër vjet nga konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave” që zgjati dy ditë, ku mbetën të vrarë tetë pjesëtarë të Ministrisë së Punëve të Brendshme, ndërsa rreth 40 persona të tjerë mbetën të plagosur. Në konfliktin e armatosur përveç tetë pjesëtarëve të forcave policore, u vranë edhe 10 pjesëtarë të grupit të armatosur.

Në katërvjetorin e ngjarjeve të Kumanovës, familjarët e të dënuarve , organizuan një protestë ku u kërkua lirimi i të dënuarve dhe drejtësi. Protesta u mbështet edhe nga Shoqata e të burgosurve politik në Maqedoni. Kreu i kësaj shoqate Shpëtim Pollozhani bën thirrje për gjykim të drejtë për personat e përfshirë te ngjarjet e Kumanovës.

Nga kjo përleshje me armë humbën jetën 8 prestarë të policisë dhe 10 nga grupi i armatosur. U plagosën 37 pjesëtarë të policisë dhe u shkatërruan mbi 25 shtëpi. Për rastin e Kumanovës u arrestuan dhe gjykuan 37 persona. Procesi gjyqësor zgjati dy vjet dhe prej 37 të akuzuarve për terrorizëm, vetëm katër persona u liruan nga akuza./ABC News Albania 24/7

Gjykata-e-elbasanit-nena-me-foshnje-1280x744.jpg
ent ela11:48 | 24/04/2019

Gjykata e Elbasanit liroi dy mjekët që u arrestuan pas vdekjes së 25-vjeçares Rexhina Debrova. Kardiologu Mehmet Ibaj dhe reanimatori Niko Thana nuk kanë pranuar akuzat për mjekim të pakujdesshëm dhe Gjykata caktoi masën e sigurisë “detyrim paraqitje”.

Dy mjekët e arrestuar për mjekim te pakujdesshëm ndaj 25-vjeçares që humbi jetën gjate lindjes, shkuan në shtëpi.

Gjykata e Elbasanit në drejtimin e Pajtime Fetahut caktoi masën e sigurisë “detyrim paraqitje” deri në daljen e ekspertizës përfundimtare.

Këtë kërkese paraqiti dhe prokurori Xhelian Seferi, kurse avokatët e kardiologut Mehmet Ibaj dhe reanimatorit Nikollaq Thano ishin më të ashpër.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të klientëve të tyre

Seanca u zhvillua në trysninë e familjarëve të të  ndjerës. Para godinës ata protestuan duke mbajtur në duar foshnjën e sapolindur te Rexhina Debrovës. Shumë të irrituar kërkuan burg për mjekët.

Paraprakisht referuar dhe autopsisë, mjekët në Elbasan kanë përcaktuar se shkak i vdekjes se 25 vjeçares ishte “tromboembolia pulmonare”. Por priten rezultatet e ekspertimit mjeko-ligjor për të  mësuar përfundimisht shkakun e vdekjes, çka do të saktësojë nëse mjekët janë fajtorë apo jo./abcnews.al

1539AEFF-1FCE-4E38-8689-CC00F554644B_w1597_n_r1_st-1280x720.jpg
nev ila09:40 | 20/04/2019

Janë rikthyer në orët e para të së shtunës me dhjetëra gra dhe fëmijë të xhihadistëve kosovarë në Siri. Dhe pse nuk dihet nëse mes  tyre ka ish-luftëtarë, mediat kosovare raportojnë se mes 150 të kthyerve, katër persona konsiderohen të rrezikshmërisë së lartë.

Me dhjetëra gra dhe fëmijë, të afërm të xhihadistëve kosovarë që luftonin në Siri, janë rikthyer në Kosovë nën masa të rrepta sigurie. Ndërkohë që mediat kosovare raportojnë se katër nga të kthyerit konsiderohen persona me rrezikshmëri të lartë.

Ministri kosovar i drejtësisë, Tahiri konfirmoi për mediat se operacioni për rikthimin e tyre në vend nga Siria kishte përfunduar me sukses në orët e para të së shtunës. Pas disa orësh në aeroport, dy autobusa ku ndodheshin fëmijë dhe gra, u transportuan nën shoqërimin e policisë në Baraka ushtarake në periferi të Prishtinës.

Më shumë se 300 shtetas kosovarë, burra, gra dhe fëmijë kanë udhëtuar në Siri që nga viti 2012. Rreth 70 burra kanë mbetur të vrarë duke luftuar në krah të militantëve ekstremistë.

Policia e Kosovës bëri të ditur se rreth 150 gra dhe fëmijë, përfshirë dhe 60 fëmijë që kishin lindur në zonat e luftës, ishin kapur pasi i ashtuquajturi shteti islamik kishte humbur kontrollin në zonën ku ata jetonin.

Është ende e paqartë nëse janë kthyer të gjithë, ndërkohë që as ministria e drejtësisë dhe as policia e Kosovës nuk dhanë detaje nëse në mesin e të rikthyerve kishte dhe ndonjë ish-luftëtar.

Agjencitë vendore dhe ndërkombëtare të sigurisë, edhe më parë kanë paralajmëruar për rrezikun që vjen nga ish luftëtarët që rikthehen në vendet e lindjes. Në vitin 2015 në Kosovë, u miratua ligji sipas të cilit, ata që luftojnë në konflikte jashtë vendit mund të dënohen deri në 15 vjet burg.

Nuk ka pasur asnjëherë ndonjë incident që lidhet me terrorizmin islamik në Kosovë, dhe pse më shumë se 100 burra janë burgosur apo arrestuar me akuzën se kanë luftuar në Siri dhe Irak. Disa prej tyre janë shpallur fajtor për planifikimin e sulmeve në Kosovë.

Qeveria e Kosovës më parë është shprehur se një formë e islamit radikal është importuar në Kosovë nga organizata jo qeveritare nga lindja e mesme në periudhën 1998 – 1999./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono